Rząd poczeka na decyzje URE w sprawie taryf na energię elektryczną

13 grudnia 2019, 10:45 Alert
energia kabel pylon energetyka

Rząd poczeka na decyzje URE ws. taryf na energię elektryczną i zaproponuje takie mechanizmy, żeby ceny dla indywidualnych odbiorców nie wzrosły – oświadczył w piątek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Działania rządu

„Pracujemy nad tym, by ceny prądu dla zwykłych obywateli nie wzrosły. Nie składamy takich obietnic dla innych podmiotów, gospodarczych” – mówił Sasin w programie „Tłit” Wirtualnej Polski.

Jak dodał, Urząd Regulacji Energetyki jest niezależny i jak podejmie decyzję, rząd będzie reagował tak, by ceny nie wzrosły dla „przeciętnej polskiej rodziny, dla indywidualnych odbiorców”. „Nie chcę w tej chwili mówić, jakie to będą mechanizmy. Czekamy na decyzję URE, wtedy będziemy reagować” – zaznaczył. Sasin podkreślił, że firmy energetyczne mają oczekiwania, żeby było drożej. „To naturalne, bo mają interes, żeby sprzedać drożej. URE jest od tego, żeby ocenić, czy to jest uzasadnione oczekiwanie. A pewnie jest, bo obiektywnie ceny energii wzrosły” – stwierdził.

URE w październiku wezwał tzw. sprzedawców z urzędu – cztery największe firmy prowadzące sprzedaż energii elektrycznej – do przedłożenia wniosków taryfowych na 2020 rok. Wnioski od spółek obrotu PGE, Enei, Energi i Taurona wpłynęły 15 listopada. Urząd zażądał dodatkowych wyjaśnień, które spółki złożyły. URE analizuje również wnioski taryfowe operatorów systemów dystrybucyjnych.

Polska Agencja Prasowa

Sasin: Orlen stać na zakup Energi