AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Jaki jest postęp prac nad nowym systemem łączności dla energetyki?

Infrastruktura przesyłowa. Fot. Enea

Infrastruktura przesyłowa. Fot. Enea

Wiosną br. rozpoczął się pilotaż systemu łączności krytycznej w oparciu o technologię LTE w paśmie 450 MHz dla sektora energii. “Rzeczpospolita” pisze o postępie prac.

Postęp prac

W kwietniu spółka PGE Systemy poinformowała, że wspólnie z partnerami z branży energetycznej rozpoczęła pilotaż systemu łączności krytycznej w oparciu o technologię LTE w paśmie 450 MHz dla sektora energii. Celem pilotażu jest potwierdzenie pełnej funkcjonalności komunikacji dyspozytorskiej o znaczeniu krytycznym. Dodatkowo, ta sama sieć posłuży do transmisji danych automatyki elektroenergetycznej i odczytu liczników.

Z wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego wynika, że PGE i ENEA, w Augustowie, w Warszawie, w Poznaniu i we Wrześni kończą właśnie testy technologii łączności LTE w paśmie 450 MHz. Jak powiedział pomyślne rezultaty tych testów zachęcają do rozbudowy rozwiązania na cały kraj.

Cytowany przez dziennik prof. Marek Niezgódka, dyrektor zaangażowanego w projekt Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW mówi, że na obecnym etapie uczestnicy projektu chcą zdefiniować ryzyko i słabe punkty w systemie. Jednocześnie w jego ocenie proces wdrażania nowego systemu łączności dla energetyki mogą opóźniać w największym stopniu czynniki o charakterze decyzyjnym czy legislacyjnym.

Jak czytamy w “Rz”, komercjalizacja nowego systemu łączności dla energetyki bazującego na technologii LTE450 może nastąpić w 2021 r., a system mógłby rozpocząć pracę na połowie obszaru Polski. Szacunkowe koszty inwestycji w części elektronicznej mogłyby sięgnąć 200 mln zł.

Rzeczpospolita

Ruszyły pilotaże łączności LTE 450 dla energetyki


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X