AtomEnergetykaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Szef MAP i prezes PGE: Atom w Polsce jest konieczny

Na konferencji prasowej wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski odnieśli się do kluczowych kwestii dla polskiej energetyki, jak budowa elektrowni jądrowej, ustawa odległościowa i rezerwa węglowa.

Budowa polskiego atomu

Widzimy miks energetyczny z udziałem atomu. Projekt jądrowy ma zacząć wytwarzać energię w 2033 roku. Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie potwierdza, że partnerem strategicznym przy budowie atomu będą Stany Zjednoczone i spółki z udziałem amerykańskim. Dotyczy to także zaangażowania kapitałowego. Chcemy, aby atom budowała spółka celowa bezpośrednio pod nadzorem państwa, to nie zadanie dla spółek energetycznych. Wkrótce przekonamy się i poinformujemy kto będzie partnerem. Całość inwestycji w energetykę, w tym atom, to 400 mld złotych. Liczymy głównie na finansowanie zewnętrzne; to także kwestia dalszych rozmów z USA i udziału kapitałowego z tego kraju – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

– Atom jest niezbędny dla bezpieczeństwa. PGE zakończy swój udział na decyzji lokalizacyjnej i środowiskowej. My tego projektu nie udźwigniemy sami. To powinien być projekt rządowy. Za rok spodziewamy się decyzji lokalizacyjnych o środowiskowych dotyczących polskiej elektrowni jądrowej – powiedział prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

Atom z USA?

Szef MAP podkreślił, że w najbliższym czasie poznamy szczegóły, ale po wizycie Andrzeja Dudy w USA, ale jest to sygnał jaka technologia i z jakiego kraju będzie stosowana. – Ustalenia prezydenta przesądziły, kto tym partnerem będzie – mówił Sasin.Jest kwestia zbudowania montażu finansowego, na który będzie składać się przede wszystkim finansowanie zewnętrzne. Jesteśmy przekonani, że możemy je uzyskać – to kwestia dalszych rozmów ze stroną amerykańską – oświadczył wicepremier.Po środowym spotkaniu z Donaldem Trumpem oświadczył prezydent Andrzej Duda, “w najbliższym czasie” pomiędzy rządami Polski i USA podpisana zostanie umowa, która ma umożliwić podjęcie prac projektowych, związanych z wielkim projektem wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej w naszym kraju.

W projekcie Polityki Energetycznej Polski rząd przewiduje, że moc reaktorów jądrowych w Polsce powinna wynosić 6-9 GW, a pierwszy powinien ruszyć w 2033 roku.

Ustawa odległościowa

Sasin odniósł się też do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce: – Zmiany w energetyce muszą opierać się na konsensusie społecznym. Ustawa odległościowa wyeliminowała wolną amerykankę. To dobry kompromis – zaznaczył.

Rezerwa węglowa

– Spółki energetyczne będą dźwigały ciężar inwestycji wynikający ze zmiany miksu energetycznego. Stąd też pomysł wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych. Chcemy pomóc przy znalezieniu opłaconego finansowania i kredytowania. Wydzielenie aktywów węglowych i zapewnienie finansowania z rynku mocy sprawi, że przez 20-30 lat będzie to wciąż dominującym elementem naszej energetyki, a z drugiej stron chcemy dać spółkom szansę na finansowanie – dodał Sasin.

Opracowali Bartłomiej Sawicki i Michał Perzyński

Sasin: Pracujemy nad koncepcją spółki, która będzie skupiać polskie aktywa węglowe


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X