Mamy ambicję budowania silnej polskiej gospodarki, która będzie budowała potencjał rozwoju naszej ojczyzny, ale będzie też liczącą się gospodarką na arenie międzynarodowej i światowej – podkreślała premier Beata Szydło podczas inauguracji VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Szefowa rządu zachęcała do wspólnych wysiłków przedstawicieli biznesu i polityki.
Poniżej publikujemy pełny zapis przemówienia, które premier Beata Szydło wygłosiła w środę w Katowicach:
– Dziękuję za możliwość uczestniczenia w tym wspaniałym i europejskim gospodarczym spotkaniu – tutaj na Śląsku, w Katowicach.
Śląsk kojarzył, kojarzy i będzie się kojarzyć z gospodarką. Śląsk jest kwintesencją gospodarki. Jeżeli myślimy w Polsce o gospodarce, to najczęściej przywołujemy Śląsk jako ten region, który zawsze był miejscem, w którym był dobry klimat dla gospodarki i w którym gospodarka się rozwijała.
Dzisiaj musimy myśleć o tym, co zrobić, żeby ten region, który był przez dziesiątki lat eksploatowany, był zabezpieczony. Trzeba pomóc Śląskowi tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna, ale przede wszystkim dać impuls do rozwoju.
Jeżeli Śląsk będzie silny gospodarczo, to będzie się rozwijała gospodarczo Polska. Mogę zapewnić, że myślimy o tym. Została już m.in. przyjęta ustawa metropolitalna, które będzie dedykowana przede wszystkim Śląskowi.
Będziemy też myśleć o zagrożeniach ekologicznych, ale przede wszystkim chcemy, żeby na Śląsku rozwijał się nowoczesny przemysł – również nowoczesne górnictwo.
Utworzenie Polskiej Grupy Górniczej to droga nie tylko w kierunku utrzymania górnictwa węgla kamiennego w Polsce i danie mu nowej szansy, ale też przekształcenie go w nowoczesny przemysł.
Dziś na Śląsku rozpoczynamy rozmowy o gospodarce w wymiarze europejskim. Chciałabym podziękować za to, że toczy się dyskusja o gospodarce i te tematy są podejmowane. Dyskusje, które będą tu przeprowadzane, powinny być inspiracją dla nas polityków.
Dla polskiego rządu gospodarka jest priorytetem. To deklaracja faktyczna i rzeczywista, a moje słowa są już poparte konkretnymi przedsięwzięciami, które rząd podjął.
Odpowiedzialny program rozwoju, o którym na Kongresie będzie mówił wicepremier Mateusz Morawiecki, jest dokumentem rządowym, który daje Polsce i poszczególnym regionom szanse na zrównoważony rozwój.
Daje szansę, czego nie boję powiedzieć, również Europie. Polska, jako poważny gracz na rynku europejskim i członek Unii Europejskiej, ma do rozgrywki poważną partię gospodarczą – właśnie na arenie międzynarodowej. Zdajemy sobie z tego sprawę i podejmujemy wyzwania z tym związane.
Podejmujemy też inne plany. Jesteśmy w przededniu ogłoszenia bardzo ambitnego programu mieszkaniowego. Wdrożyliśmy już program wsparcia Rodzina 500 plus. To środki finansowe, które trafią do polskich rodzin, ale też zasilą polską gospodarkę.
Chcemy odbudowywać polski przemysł. Stawiamy na reindustrializację, ale też przede wszystkim na rozwój kapitału i wspieranie firm.
Wszystkie działania, które prowadzi ministerstwo rozwoju, są dyktowane tym wyzwaniem. Tym, co zrobić, aby skutecznie wprowadzić zmiany, które dadzą szansę przedsiębiorcom konkurowania na największych i najważniejszych rynkach światowych.
Chcemy też przyciągać inwestorów do Polski, bo zapraszamy wszystkich, którzy chcą tutaj inwestować, budować swój potencjał gospodarczy, dawać pracę Polakom i – nie ukrywam – płacić w Polsce podatki.
Z tych podatków chcemy realizować inwestycje – te projekty, które będą wpływały na szybszy rozwój Polski. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dziś mamy przed sobą ogromną szansę. Polska, żeby ją wykorzystać, musi jeszcze szybciej się rozwijać.
Musimy zrobić wszystko, aby z tego rozwoju mogli korzystać wszyscy, a nie tylko wąskie grupy. To ambitny plan, ale w biznesie i gospodarce jest potrzebna odwaga, optymizm oraz odpowiedzialność. Nie brakuje nam odwagi i optymizmu, ale jesteśmy też przede wszystkim odpowiedzialni.
Wszystkie działania, które podejmujemy – dotyczące finansów publicznych i spraw gospodarczych – są dyktowane tymi kryteriami. To otwarcie się na gospodarkę i wspólna realizacja celów, które sobie wytyczyliśmy – pójście jedną drogą w jednym kierunku przedstawicieli gospodarki i polityki.
Niech politycy tworzą dobre oraz proste prawo i odbiurokratyzują administrację i gospodarkę, a gospodarka niech się rozwija. To jest dobra droga i w ten sposób uda nam się te cele osiągnąć.
Mamy ambicję budowania silnej polskiej gospodarki, która będzie budowała potencjał rozwoju naszej ojczyzny, ale będzie też liczącą się gospodarką na arenie międzynarodowej i światowej.
Chcemy wspierać wszystkich tych, którzy mają pomysły i są kreatywni; którzy widzą w tej chwili szansę dla siebie. Będziemy otwarci na takie rozmowy i dyskusje; będziemy otwarci na współpracę z biznesem – to jest dzisiaj potrzebne Polsce.
Chcemy budować markę Polski. To ambitny i odważny cel, ale możliwy do realizacji. Jesteśmy zdeterminowani, aby go osiągnąć.
Źródło: Europejski Kongres Gospodarczy