Szydło: Nie zamykać KW Brzeszcze. Złoża wystarczą na 40 lat a w 2016 kopalnia będzie rentowna

9 stycznia 2015, 17:31 Energetyka

Prawo i Sprawiedliwość zwołuje Nadzwyczajną Sesję Sejmiku Województwa Małopolskiego celem obrony likwidowanej przez rząd kopalni Brzeszcze.

KWK Brzeszcze.

Rząd przyjął program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Zakłada on m. in. likwidację znajdującej się na terenie województwa Małopolskiego, zatrudniającej ponad dwa tysiące pracowników, kopalni Brzeszcze. W kopalni Brzeszcze trwa strajk. Kilkuset górników w ramach sprzeciwu nie wyjechało na powierzchnię. Sprzeciw wobec planów likwidacji Kopalni wyraża Prawo i Sprawiedliwość. Decyzje rządu mogą negatywnie wpłynąć na polskie górnictwo, a co za tym idzie na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Pogorszą także, i tak już trudną, sytuację na małopolskim rynku pracy.

„Radni PiS w Sejmiku Województwa Małopolskiego postanowili zwołać w sprawie sytuacji w kopalni Brzeszcze Nadzwyczajną Sesję Sejmiku Województwa Małopolskiego celem obrony likwidowanej przez rząd kopalni Brzeszcze oraz utracie licznych miejsc pracy w Małopolsce Zachodniej. Wniosek zostanie złożony jeszcze dziś. Od czasu jego złożenia sesja nadzwyczajna musi się odbyć w okresie do 7 dni – poinformował podczas konferencji prasowej Witold Kozłowski – przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Wnioskodawcy zwrócili się do Przewodniczącej Sejmiku o zaproszenie na Nadzwyczajną Sesję Sejmiku Województwa Małopolskiego Prezesa Rady Ministrów Panią Ewę Kopacz, Pana Janusza Piechocińskiego – Wicepremiera – Ministra Gospodarki, Pana Włodzimierza Karpińskiego – Ministra Skarbu, Pana Władysława Kosiniaka – Kamysza – Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Wojewodę Małopolskiego, Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie oraz wszystkich małopolskich Posłów do Europarlamentu, Senatorów i Posłów na Sejm Rzeczypospolitej.

Do wniosku załączono projekt rezolucji Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie sprzeciwu wobec rządowej decyzji o likwidacji Kopalni Węgla Kamiennego „Brzeszcze” w Brzeszczach. Obecna na konferencji Poseł Beata Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, była burmistrz Brzeszcz poinformowała, że samorządy w Małopolsce Zachodniej aktywnie włączają się w obronę likwidowanej Kopalni. Jej zdaniem likwidacja kopalni w Brzeszczach przez rząd PO PSL to decyzja polityczna wynikła m. in z tego, że rząd zgodził się na zapisy tzw. paktu klimatycznego.

„Ucierpi na tym polska gospodarka, polskie górnictwo, polskie rodziny. Ewa Kopacz podjęła złą decyzję. PO PSL staje się likwidatorem polskiej gospodarki. Prawo i Sprawiedliwość to co PO PSL obecnie zamknie, w przyszłości otworzy. Będziemy restrukturyzować polską gospodarkę nie przez jej likwidację ale poprzez jej modernizację – mówiła poseł Beata Szydło.

Radny Zdzisław Filip, pracownik kopalni Brzeszcze zwrócił uwagę, że decyzja o likwidacji kopalni, zawarta w planie Naprawczym Kompanii Węglowej S.A. przyjętym w dniu 7 stycznia br. przez Radę Ministrów, ma wątpliwe uzasadnienie ekonomiczne. Złoża węgla w kopalni nie zostały jeszcze wyeksploatowane. W ciągu ostatnich lat dwóch lat kopalnia w Brzeszczach przeszła proces restrukturyzacji zatrudnienia i redukcji kosztów. W ramach planu naprawczego przygotowanego przez kierownictwo kopalni, w roku ubiegłym rozpoczęto przygotowania do eksploatacji nowych pokładów, które charakteryzują wysokie parametry jakościowe. „Kopalnia „Brzeszcze”, ma realne możliwości stania się kopalnią rentowną w roku 2016, z perspektywą funkcjonowania w ramach przyznanej koncesji do roku 2040.
Profesor Jan Duda informował, że liczne światowe prognozy dotyczące energetyki wskazują, że 50% światowej produkcji energii wciąż będzie pochodziło z węgla. Z prostej przyczyny, gdyż jest to najtańsze. Węgiel jest polskim bogactwem. Może i powinien być naszą przewagą konkurencyjną. Aby tak się stało potrzebne są nowe technologie i modernizacja, a nie likwidacja zakładów górniczych, których potencjał wydobywczy, w przypadku zmiany koniunktury i wzrostu zapotrzebowania na surowce energetyczne może być już nie do odtworzenia.

Z 2130 pracowników kopalni, 1670 to mieszkańcy Małopolski, którzy mieszkają w 23 gminach naszego województwa. Likwidacja Kopalni pogorszy, i tak już trudną, sytuację na małopolskim rynku pracy. KWK „Brzeszcze” to jeden z największych zakładów pracy w Województwie Małopolskim. Przez lata zapewniała swoim pracownikom stabilne warunki zatrudnienia. KWK „Brzeszcze” to także współpraca z wieloma podmiotami gospodarczymi, dostawcami, kooperantami, firmami serwisowymi i usługowymi. Likwidacja kopalni to również wyrok dla tych podmiotów gospodarczych i ich pracowników.
Rząd godząc się na likwidację KWK „Brzeszcze” nie proponuje w zamian żadnych trwałych rozwiązań wspierających lokalny rynek pracy. Nie możemy zapominać, że w Powiecie Oświęcimskim kształcą się kolejne roczniki młodych górników, które na skutek braku możliwości zatrudnienia w wyuczonym zawodzie zasilą w przyszłości szeregi bezrobotnych, lub wzorem, wielu młodych mieszkańców Regionu, opuszczą nasz kraj w poszukiwaniu warunków do godnego życia – alarmował Wojciech Grzeszek, szef małopolskiej Solidarności.

Uczestnicy konferencji wyrazili nadzieje, że zaproszeni na sesję przedstawiciele rządu, nie schowają głowy w piasek ale przybędą, by z powagą pochylić się nad problemami Małopolski. Decyzja o likwidacji kopalni Brzeszcze nie była konsultowana ani z pracownikami, ani z lokalnymi samorządami. Za to problem bezrobocia jaki ona wygeneruje spadnie na samorządy.

„Liczymy, że Zarząd Województwa z Marszałkiem Markiem Sową na czele, który chętnie na barbórkach powołuje się na swoje rodzinne górnicze korzenie, stanie po stronie pracowników likwidowanego zakładu. To w rękach polityków PO PSL jest dziś przyszłość kopalni Brzeszcze. I chcemy z nimi o tym rozmawiać podczas sesji. Musimy zakończyć skandaliczny za rządów obecnej koalicji proces zwijania się Małopolski. Rząd PO PSL nie inwestuje w nasz region. Nie daje pieniędzy na niezbędne inwestycje. Chętnie za to likwiduje, zamyka, przenosi” – podsumowała poseł Beata Szydło.