Tchórzewski: Inwestorzy mogą wpłacać pieniądze na górnictwo w dwóch ratach

29 marca 2016, 13:15 Energetyka
Kopalnia Bogdanka
Kopalnia Bogdanka

Polska Grupa Górnicza musi stać się rentowna, bo potrzebuje inwestorów. Inwestorzy mogą wpłacać pieniądze w dwóch ratach – pierwsza byłaby wpłacona na start, druga pod koniec I kw. 2017 r., gdy będzie widać, czy idzie ku poprawie – mówi „Wprost” minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Przekazałem związkom zawodowym, że inwestorzy się zgodzą, pod warunkiem, że będą wpłacać pieniądze na dwie raty. Pierwsza rata zostałaby wpłacona na start. Druga pod koniec I kwartału 2017 r., kiedy będzie widać, że idzie ku poprawie, że jest realizowany program restrukturyzacji kosztów – powiedział Tchórzewski.

Dodał, że przeniesienie nierentownych części zakładów górniczych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń spowoduje, że spadnie wydobycie węgla.

– Maleje także import węgla z Rosji. W ten sposób od 2018 r. powinno nastąpić zbilansowanie wydobycia węgla z jego podażą – ocenia Tchórzewski.

Minister szacuje, że w 2018 r. cena węgla może być wyższa od dzisiejszej o ok. 5-6 USD.

Tchórzewski informuje, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o OZE, bo „przedobrzyliśmy z wiatrakami i z fotowoltaiką”.

– Teraz powinniśmy postawić na biogazownie – mówi.

Wyjaśnił, że do 2020 r. Polska potrzebuje minimum 300-400 biogazowni.

– Minister rolnictwa woła o 1000. Ale ze względu na potrzeby i na czas ich realizacji to zbyt trudne zadanie – powiedział.

Źródło: Polska Agencja Prasowa