Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (09-12.03.2020)
1. Jakóbik: Powrót wojny cenowej. Ropa zamiast czołgów na Białorusi?
Rozmowy grupy OPEC+ o przedłużeniu i zwiększeniu cięć porozumienia naftowego zakończyły się niepowodzeniem. Wracają wojna cenowa i kryzys cen ropy. Czy ropa zamiast czołgów doprowadzi do zmian na Białorusi z pomocą Polski? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
2. Perzyński: Wielkopolska zamienia się w pustynię. Jak to zatrzymać?
Wielkopolskie jeziora wysychają w oczach. Eksperci wskazują, że stepowienie tych terenów to efekt globalnego ocieplenia, ale lokalna polityka wodna i odkrywki też dorzuciły swoje dwa grosze – pisze Michał Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl.
3. Steinhoff: Spadek wydobycia węgla w Polsce jest nieunikniony. OZE i gaz radzą sobie coraz lepiej
– Nie budujemy nowych kopalń. Takie inwestycje trudno uzasadnić ekonomiczne. Warunki geologiczne w kopalniach górnośląskich są coraz trudniejsze. Trudno zredukować koszty i konkurować z węglem pochodzącym z importu, który jest wydobywany taniej niż polski, często metodą odkrywkową. Zwiększa się konkurencja coraz tańszych bloków gazowych i OZE – powiedział dr inż. Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z BiznesAlert.pl.
4. Rogala: Węgiel z importu jest znacznie droższy niż krajowy
– W ciągu procesu restrukturyzacji odeszliśmy od straty rzędu 500 mln złotych. Zabezpieczyliśmy krajowy system energetyczny. Cena importowanego węgla jest wyższa niż krajowego. To są fakty poparte liczbami – powiedział prezes Polskiej Grupie Górniczej Tomasz Rogala w Sejmie podczas Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa poświęconej ocenie restrukturyzacji polskiego górnictwa węgla kamiennego i największej wówczas spółki górniczej, Kompanii Węglowej.
5. Bojanowicz: Syryjskie starcie. Czy Turcja zatrzyma rosyjski gaz?
Piątego marca doszło do kolejnego porozumienia rosyjsko-tureckiego w sprawie obecności wojskowe w syryjskiej prowincji Idlib. Rosji zależy na odbudowaniu silnej pozycji na Bliskim Wschodzie i osłabieniu wpływów USA oraz Iranu. Dlatego Kreml wspiera militarnie prezydenta Baszira al-Asada w jego dążeniach do przejęcia kontroli nad całym terytorium Syrii – pisze Roma Bojanowicz, współpracowniczka BiznesAlert.pl.