AlertEnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Umowa społeczna o górnictwie ma zostać podpisana w lutym

Kopalnia Murcki-Staszic / fot. Wikimedia Commons

Kopalnia Murcki-Staszic / fot. Wikimedia Commons

Umowa społeczna określająca szczegóły transformacji górnictwa węgla kamiennego powinna zostać podpisana w lutym, aby w marcu przystąpić do jej notyfikacji w Komisji Europejskiej – uzgodnili przedstawiciele rządu i spółek węglowych z górniczymi związkami podczas wtorkowych rozmów.

Kolejne rozmowy w styczniu

Zgodnie z informacjami wiceministra Sobonia, do rozmów strony mają wrócić w połowie stycznia, tak aby wspólnie pracować nad całością dokumentacji. – Zakładam (…), że w lutym powinniśmy być gotowi do prenotyfikacji, a z końcem marca powinniśmy mieć komplet dokumentów – i taki jest dzisiaj harmonogram – powiedział po rozmowach pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz poinformował, że w najbliższych tygodniach związkowcy będą analizować otrzymane we wtorek od przedstawicieli MAP materiały, m.in. wstępną propozycję projektu umowy społecznej. Kolejne spotkanie, które ma rozpocząć faktyczne negocjacje treści umowy, zaplanowano na 13 stycznia przyszłego roku.

Baca-Pogorzelska: Umowa społeczna z górnikami do negocjacji. Rozstrzygnięcie w marcu?

Prenotyfikacja i podpisanie umowy społecznej w lutym

– W związku z tym, że prenotyfikacja jest planowana przez rząd na drugą połowę lutego, to wydaje się, że do tej drugiej połowy lutego musi dojść do podpisania umowy społecznej. Mamy nadzieję, że nie nastąpią ze strony rządu żadne niespodziewane wydarzenia – powiedział Kolorz. Podczas wtorkowego spotkania w Katowicach, w którego części uczestniczył także minister klimatu Michał Kurtyka, przedstawiciele MAP m.in. przedstawili związkowcom proponowany mechanizm finansowania górnictwa w okresie transformacji.

– Mechanizm finansowania będzie obiektywny, owskaźnikowany, pokazujący realne koszty i pokazujący zakres udzielanej pomocy publicznej, tak aby wypełniał te wszystkie kryteria, jakie wobec dozwolonej pomocy publicznej wymaga UE – podkreślił wiceminister Soboń.

Obecnie plany i rekomendacje wypracowane w ostatnich tygodniach przez zespoły robocze w spółkach węglowych oceni i zweryfikuje wybrany przez MAP doradca techniczny, którym będzie Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Na wykonanie zleconego zadania doradca będzie miał osiem tygodni.

Polska Agencja Prasowa/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Układ z górnikami upadnie, jeśli Bruksela się na niego nie zgodzi


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X