EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Wójcik: Nie ma już czasu na dyskusje o górnictwie, ale rząd boi się konfliktu

KOMENTARZ

Teresa Wójcik

Redaktor BiznesAlert.pl

Kompania Węglowa niebawem zostanie przekształcona w Polską Grupę Górniczą. Tymczasem załogi kopalń wchodzących w skład Kompanii wciąż są w stanie sporu zbiorowego z pracodawcą. Co kilka dni pojawiają się informację o toczących się rozmowach zarządu Kompanii z działaczami związkowymi, w których udział biorą przedstawiciele rządu. Z doniesień medialnych wynika jednak, że wciąż nie ma efektów trwających rozmów. w negocjacjach ze związkami problemów do przezwyciężenia jest nie mało. Największym problemem jest proponowany przez zarząd Kompanii nowy system płac. To spotyka się ze sprzeciwem związkowców.

W trwających negocjacjach ze stroną związkową zarząd KW oraz Ministerstwo Energii mają silne argumenty, które znalazły odzwierciedlenie w wykonanym niedawno audycie. Działacze związkowi przyznali, że audytorzy swoje badania przeprowadzili wnikliwie i profesjonalnie. Zauważono m.in., że przez 13 lat istnienia KW nie wprowadzono jednolitych standardów funkcjonowania kopalń. Kierujący audytem senator Adam Gawęda w jednej z wypowiedzi stwierdził ,że “pion produkcji nie uczestniczył w planowaniu rozcinki złoża i opracowaniu wspólnego harmonogramu biegu ścian, co doprowadziło do poważnych perturbacji i kolizji na styku kopalń. Taka sytuacja, gdy dwie graniczące ze sobą kopalnie prowadzą własne “polityki”, konkurując ze sobą zamiast współpracować w celu dobrego zagospodarowania złoża, nie miała prawa się zdarzyć” .Jak wiemy jednak do takich zdarzeń dochodziło co było kosztowne dla obydwu zakładów górniczych.

Jak wielokrotnie wskazywał dr Janusz Steinhoff wypracowane w okresie koniunktury w Kompanii Węglowej pieniądze zostały całkowicie przejedzone, a uzyskiwane wówczas zyski nie zostały w sposób przemyślany przeznaczone na kolejne inwestycje. Nie zainwestowano w przedsięwzięcia, które pozwoliłyby dzisiaj zwiększyć efektywność i taniej wydobywać surowiec. W bardzo niewielu kopalniach front eksploatacyjny został dobrze przygotowany, a inwestycje przynoszą efekty.

Jest szansa, że dzięki raportowi z audytu, związkowcy rozumieją, że obniżenie kosztów funkcjonowania zakładów w tym ich załogi, jest konieczne. Zmiany w górnictwie muszą być zasadnicze, także w systemie płac, aby górnictwo stało się rentowne.

Wczoraj, po trwających ponad godzinę  rozmów strony społecznej z zarządem Kompanii Węglowej w sprawie toczącego się w spółce sporu zbiorowego zdecydowano, że obie strony powołają zespół, który zajmie się analizą składników wynagrodzeń w Polskiej Grupie Górniczej. Nowy podmiot ma zastąpić Kompanię Węglową od 1 maja. W skład zespołu wejdzie siedmiu przedstawicieli związków zawodowych oraz członkowie zarządu spółki. Jego pierwsze spotkanie odbędzie się w przyszły wtorek, 29 marca.

– Na aksamitną rewolucję nie ma czasu – uważa senator Adam Gawęda. Muszą zapaść trudne decyzje. Na ostre konflikty społeczne też nas nie stać.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X