icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

#WSUMIE: Brama Północna ma być dobrym biznesem dla regionu. Trwa Zimna Wojna

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.

◄ Polska musi kontynuować dywersyfikację bez względu na los Nord Stream 2

Jeżeli nie uda się zablokować projektu Nord Stream 2, który jest jawnie wspierany przez Berlin, to trzeba przede wszystkim wykonać własne zadanie domowe, czyli dywersyfikować źródła dostaw.  W tekście dla Financial Times wiceminister spraw zagranicznych RP ds. europejskich Konrad Szymański ostrzega przed kontrowersyjnym projektem gazociągu Nord Stream 2.

 Naimski w Brukseli: Brama Północna to lepsze rozwiązanie niż Nord Stream 2. Projekt czeka na werdykt inżynierów i rynku

Polacy promowali Bramę Północną w Brukseli. Piotr Naimski odwiedził Parlament Europejski, gdzie promował projekty Bramy Północnej, czyli gazoport w Świnoujściu i Korytarz Norweski.

– Przedstawimy dziś polsko-duńsko-norweski projekt dostarczenia gazu z Norwegii do Europy Środkowo-Wschodniej. Ważne jest, aby uczynić Unię Energetyczną bardziej efektywną i realistyczną, a także stworzenie prawdziwej solidarności i bezpieczeństwa energetycznej w Europie – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski, gospodarz konferencji poświęconej Bramie Północnej.

W Polsce mamy strategię połączenia rynku z niezależnym źródłem dostaw. To z tego powodu dziesięć lat temu zdecydowaliśmy o budowie terminalu LNG nad Morzem Bałtyckim w Świnoujściu. To oczywiście niezależne źródło, bo możemy sprowadzić gaz od dostawców z całego świata. Drugim fizycznym źródłem gazu, po które możemy sięgnąć, jest szelf kontynentalny w Norwegii. Rozpoczęliśmy projekt budowy gazociągu łączącego szelf z duńskim systemem przesyłowym oraz połączenia morskiego Danii z Polską. Cały projekt składa się zatem z trzech elementów – przypomniał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Oprócz firm z Polski w projekt Korytarza Norweskiego, który jest elementem koncepcji Bramy Północnej, zaangażowały się przedsiębiorstwa z Danii i Norwegii. Skandynawscy partnerzy deklarują zainteresowanie i poparcie dla tego przedsięwzięcia, m.in. ze względu na jego wpływ na rozwój rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Realizacja projektu Korytarza Norweskiego wymaga jednak spełniania niezbędnych warunków.

Amerykańskie LNG może trafić przez Polskę na Ukrainę. Będzie jednak elementem konkurencyjnej mieszanki, którą chce uzyskać PGNiG dzięki uruchomieniu obu elementów Bramy Północnej: terminalu LNG w Świnoujściu i Korytarza Norweskiego.

Infografika: BiznesAlert.pl
Infografika: BiznesAlert.pl

W 2019 roku będzie wiadomo, czy Korytarz Norweski posłuży Polsce i Ukrainie

Już rozpoczęliśmy dostawy gazu do klienta ukraińskiego. Gaz docierający z terminalu i gaz krajowy, polski, a także LNG, wymieszane w naszym portfolio, trafiają na Ukrainę. Jesteśmy zadowoleni i będziemy rozwijać ten kierunek dostaw. Czekamy na rozbudowę możliwości eksportowych na Ukrainę. Będziemy rozwijać tę możliwość, bo warunki współpracy z Ukrainą są ekstremalnie dobre – przyznał prezes PGNiG. – To było dla mnie duże zaskoczenie, ale partnerzy za naszą zachodnią granicą to prawdziwi profesjonaliści, którzy nie sprawiają żadnych problemów. To dobry prognostyk na przyszłość.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Szefczovicz: Brama Północna to alternatywa dla Europy Środkowo-Wschodniej

◄  Polska energetyka musi się zmieniać, ale ewolucyjnie

– Staramy się znaleźć rozwiązania, by skutecznie zrealizować kluczowe zadanie spółek energetycznych, którym jest bezpieczeństwo energetyczne kraju – mówił podczas Kongresu Nowego Przemysłu Remigiusz Nowakowski, prezes Grupy Tauron. – Powinniśmy mówić bardzo wyraźnie, że istnieją różnice w specyfice miksu energetycznego poszczególnych krajów – zastrzegł.

◄ Drogi węgiel nie przetrwa wiosny

Ceny węgla energetycznego szybko rosną. W transakcjach spotowych w Australii wzrosły od czerwca o 90 procent i o prawie 100 procent w ciągu całego 2016 roku. Koszt wynosi prawie 100 dolarów za tonę. Korekta ma nieuchronnie nadejść, ale niekoniecznie stanie się to szybko.

◄ Elektroenergetyka wciąż dzieli Polskę i Litwę

Jednym ze strategicznych celów Litwy jest synchronizacja z europejskim systemem energetycznym. Litwini chcą integracji z sieciami przesyłowymi energii elektrycznej Unii Energetycznej w obawie się przed możliwymi ograniczeniami w przesyle energii ze wchodu. – Połączenia z Polska i ze Szwecją mają dla nas wymiar strategiczny – mówił na spotkaniu z polskimi dziennikarzami prezes Litgridu, operatora sieci przesyłowej, Daivis Virbickas.

◄ PGNiG chce ładować LNG i CNG z Lotosem oraz Orlenem

PGNiG prowadzi rozmowy z PKN Orlen i Lotosem na temat wspólnego uruchamiania instalacji ładowania gazem LNG/CNG przy autostradach i drogach ekspresowych – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG. Finalizacja rozmów możliwa jest w ciągu 4-5 miesięcy.

◄ Fotowoltaika 2020: Branża PV dzisiaj

W połowie 2016 roku całkowita zainstalowana moc nominalna instalacji fotowoltaicznych (pv) na świecie wynosi około 320 GW (320 Gigawatów czyli ponad 1 miliard paneli). Branża pv zatrudnia około 2,5 mln ludzi na całym świecie. Dotyczy to wszystkich ogniw łańcucha wartości PV – od produkcji przez instalację aż do utrzymania (O&M).

◄  Daleko do kompromisu w sprawie Kozienice-Ołtarzew

Protesty przedstawicieli 13 gmin, czyli 170 tys. mieszkańców, przeciwko linii 400 kV są „zupełnie apolityczne” – twierdzą organizatorzy. Ale pojawił się wątek podejrzeń o”śliskie sprawy”. Wielkie emocje, czy nowa jakość? Kolejny protest – 8 listopada w stolicy.

◄  Górniczy inwestorzy to nie ulęgałki. Nie da się w nich przebierać

Ratowanie kopalń przeznaczonych do zamknięcia przypomina czasem marnej jakości teatr. Tak ma być, czy to gra pod górniczą publiczkę?

◄  Eksperci apelują o nowe sankcje wobec Rosji z ograniczeniem importu ropy do Polski włącznie

Anna Hopko i Michajło Gonczar apelują na łamach bloga Atlantic Council o zablokowanie projektu Nord Stream 2 i ograniczenie importu ropy z Rosji przez Unię Europejską. Ma to być reakcja na działania Rosji w Syrii. 20 października Rada Europejska rozważy wprowadzenie nowych obostrzeń.

Polacy z GE zmodernizują ukraińskie elektrownie jądrowe

Energoatom i GE Power Polska podpisały memorandum o porozumieniu rozwoju współpracy i modernizacji sprzętu maszynowego w halach ukraińskich elektrowni jądrowych. Podpisy złożono podczas uroczystości 20-lecia firmy Energoatom.

NIK stwierdziła zagrożenia dla bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w latach 2015 i 2016 kontrolę, która miała na celu sprawdzenie prawidłowości zabezpieczenia obiektów infrastruktury krytycznej (IK) istotnych dla funkcjonowania państwa. Kontrolę przeprowadzono w wybranych podmiotach (operatorzy infrastruktury krytycznej) odpowiedzialnych za ochronę infrastruktury krytycznej: w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, u trzech wojewodów, oraz w 15 samorządach szczebla powiatowego i gminnego.

◄  Czy mamy strategię energetyczną?

Na często zadawane pytanie, jaka ma być energetyka, odpowiedź jest prawie zawsze taka sama: Innowacyjna.

◄  Polska korzysta racjonalnie z zasobów przyrodniczych

Człowiek jest podmiotem zrównoważonego rozwoju i musi użytkować zasoby przyrodnicze, to nie jest tylko jego prawo, ale i jego obowiązek – przekonywał minister środowiska Jan Szyszko podczas konferencji „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato si”.

◄  Circular economy czyli cel z wyższej półki

– Jeżeli sprawimy, że producentom zacznie zależeć na wykorzystaniu ich opakowań ponownie, to zrobią je tak, żeby taki recykling był możliwy, a nie tylko po to, żeby to wyglądało wspaniale marketingowo. Jestem zwolennikiem idei ograniczania w życiu codziennym produkcji odpadów i  marnowania zasobów ziemi. Podoba mi się takie podejście, gdzie nie będziemy grać w zakazy i  nakazy, ale znajdziemy sposób na to, żeby ta filozofia przemawiała do każdego, zarówno producentów jak i konsumentów w zrozumiałym dla wszystkich języku – języku pieniędzy. Każdy z  nas ma realny wpływ na to, jaki wytwór przemysłu znajdzie swoje zastosowanie, a co rynek najnormalniej w świecie odrzuci – wyjaśnia w swoim komentarzu Michał Paca.

◄  W listopadzie zostanie ogłoszony przetarg na nowy system poboru opłat

W listopadzie tego roku zostanie ogłoszony przetarg na nowy system poboru opłat na drogach – poinformował we wtorek wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Umowa z firmą Kapsch zarządzającą systemem viaToll wygasa w listopadzie 2018 roku.

◄  Nadzieja elektromobilności w Polsce to elektryczne autobusy

Ministerstwo Energii 14 września 2016 r. przyjęło Plan Rozwoju Elektromobilności. Projekt rządowego dokumentu „Strategia odpowiedzialnego rozwoju  polskiej gospodarki” stawia na elektromobilność. Jeszcze wcześniej, w czerwcu br. Ministerstwo zapowiedziało, że w 2025 r. po polskich drogach ma jeździć 1 mln pojazdów elektrycznych. Na ile realne są te projekty – spytał BiznesAlert.pl dr. inż Janusza Steinhoffa. byłego wicepremiera i ministra gospodarki.

22 sposoby na opóźnienie rewolucji elektromobilności

Powiedzmy, że z jakichś powodów, wcale nie zależy ci na tym, żeby ludzie jeździli czystszymi, bezpieczniejszymi, bardziej emocjonującymi samochodami elektrycznymi… Co zrobić, żeby opóźnić zmiany? Przedstawiamy wskazówki dla następujących grup mających wpływ na trwającą rewolucję: producentów samochodów, mediów i inwestorów.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡  Zaborowski: Iskandery w Kaliningradzie zmieniają układ sił w regionie

Wybory na Litwie nie zmienią status quo

– Biorąc pod uwagę wyniki wyborów nie należy spodziewać się poważniejszych zmian w relacjach Polski i Litwy w energetyce. Dla Litwy nadal priorytetem jest integracja z systemem energetycznym UE. Litwa cały czas w elektroenergetyce tkwi w systemie z czasów sowieckich. Ministrem Energii jest Rokas Masiulius, który nie jest politykiem, a tzw. bezpartyjnym ekspertem, który jest chwalony przez przewodniczego partii Rolników i Zielonych, drugą siłę polityczną na Litwie po ostatnich wyborach. Może on pozostać na tym stanowisku – zaznaczył Dominik Wilczewskim z Przeglądu Bałtyckiego w audycji Rynek Opinii w Radiu Dla Ciebie.

◄  Zimna wojna USA i Rosji w cyberprzestrzeni rozgrzewa się

Po ostatnich atakach na partie polityczne w Stanach Zjednoczonych, za które prawdopodobnie odpowiadają rosyjscy hakerzy, wiceprezydent USA John Biden zagroził Moskwie „odczuwalnymi konsekwencjami”.

Pomyłki, nieścisłości, manipulacje są orężem wojny informacyjnej

W dobie toczącej się w sferze informacyjnej walki, gdy informacja jako taka staje się podstawową „amunicją” tej specyficznej sfery konfliktu, taką samą rolę pełnią niedomówienia i błędy – popełniane celowo lub z premedytacją.

Trwa Zimna Wojna, którą Rosja pogłębia

Jesteśmy w trakcie nowej Zimnej Wojny, która rozpoczęła się w 2014 roku. Obecnie jesteśmy świadkami jej pogłębienia, głównie za sprawą Rosji. Moskwa stara się wszelkimi sposobami podważyć zwycięstwo USA w poprzednim zimnowojennym konflikcie. Rosja poprzez atmosferę strachu stara się wpłynąć na lęki społeczeństw krajów Zachodu i USA, zwłaszcza w perspektywie wyborów w USA a także w dalszej kolejności w Niemczech i Francji – mówił w audycji Rynek Opinii w Radiu Dla Ciebie dr Łukasz Jasina, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Opracowała: Patrycja Rapacka

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.

◄ Polska musi kontynuować dywersyfikację bez względu na los Nord Stream 2

Jeżeli nie uda się zablokować projektu Nord Stream 2, który jest jawnie wspierany przez Berlin, to trzeba przede wszystkim wykonać własne zadanie domowe, czyli dywersyfikować źródła dostaw.  W tekście dla Financial Times wiceminister spraw zagranicznych RP ds. europejskich Konrad Szymański ostrzega przed kontrowersyjnym projektem gazociągu Nord Stream 2.

 Naimski w Brukseli: Brama Północna to lepsze rozwiązanie niż Nord Stream 2. Projekt czeka na werdykt inżynierów i rynku

Polacy promowali Bramę Północną w Brukseli. Piotr Naimski odwiedził Parlament Europejski, gdzie promował projekty Bramy Północnej, czyli gazoport w Świnoujściu i Korytarz Norweski.

– Przedstawimy dziś polsko-duńsko-norweski projekt dostarczenia gazu z Norwegii do Europy Środkowo-Wschodniej. Ważne jest, aby uczynić Unię Energetyczną bardziej efektywną i realistyczną, a także stworzenie prawdziwej solidarności i bezpieczeństwa energetycznej w Europie – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski, gospodarz konferencji poświęconej Bramie Północnej.

W Polsce mamy strategię połączenia rynku z niezależnym źródłem dostaw. To z tego powodu dziesięć lat temu zdecydowaliśmy o budowie terminalu LNG nad Morzem Bałtyckim w Świnoujściu. To oczywiście niezależne źródło, bo możemy sprowadzić gaz od dostawców z całego świata. Drugim fizycznym źródłem gazu, po które możemy sięgnąć, jest szelf kontynentalny w Norwegii. Rozpoczęliśmy projekt budowy gazociągu łączącego szelf z duńskim systemem przesyłowym oraz połączenia morskiego Danii z Polską. Cały projekt składa się zatem z trzech elementów – przypomniał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Oprócz firm z Polski w projekt Korytarza Norweskiego, który jest elementem koncepcji Bramy Północnej, zaangażowały się przedsiębiorstwa z Danii i Norwegii. Skandynawscy partnerzy deklarują zainteresowanie i poparcie dla tego przedsięwzięcia, m.in. ze względu na jego wpływ na rozwój rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Realizacja projektu Korytarza Norweskiego wymaga jednak spełniania niezbędnych warunków.

Amerykańskie LNG może trafić przez Polskę na Ukrainę. Będzie jednak elementem konkurencyjnej mieszanki, którą chce uzyskać PGNiG dzięki uruchomieniu obu elementów Bramy Północnej: terminalu LNG w Świnoujściu i Korytarza Norweskiego.

Infografika: BiznesAlert.pl
Infografika: BiznesAlert.pl

W 2019 roku będzie wiadomo, czy Korytarz Norweski posłuży Polsce i Ukrainie

Już rozpoczęliśmy dostawy gazu do klienta ukraińskiego. Gaz docierający z terminalu i gaz krajowy, polski, a także LNG, wymieszane w naszym portfolio, trafiają na Ukrainę. Jesteśmy zadowoleni i będziemy rozwijać ten kierunek dostaw. Czekamy na rozbudowę możliwości eksportowych na Ukrainę. Będziemy rozwijać tę możliwość, bo warunki współpracy z Ukrainą są ekstremalnie dobre – przyznał prezes PGNiG. – To było dla mnie duże zaskoczenie, ale partnerzy za naszą zachodnią granicą to prawdziwi profesjonaliści, którzy nie sprawiają żadnych problemów. To dobry prognostyk na przyszłość.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Szefczovicz: Brama Północna to alternatywa dla Europy Środkowo-Wschodniej

◄  Polska energetyka musi się zmieniać, ale ewolucyjnie

– Staramy się znaleźć rozwiązania, by skutecznie zrealizować kluczowe zadanie spółek energetycznych, którym jest bezpieczeństwo energetyczne kraju – mówił podczas Kongresu Nowego Przemysłu Remigiusz Nowakowski, prezes Grupy Tauron. – Powinniśmy mówić bardzo wyraźnie, że istnieją różnice w specyfice miksu energetycznego poszczególnych krajów – zastrzegł.

◄ Drogi węgiel nie przetrwa wiosny

Ceny węgla energetycznego szybko rosną. W transakcjach spotowych w Australii wzrosły od czerwca o 90 procent i o prawie 100 procent w ciągu całego 2016 roku. Koszt wynosi prawie 100 dolarów za tonę. Korekta ma nieuchronnie nadejść, ale niekoniecznie stanie się to szybko.

◄ Elektroenergetyka wciąż dzieli Polskę i Litwę

Jednym ze strategicznych celów Litwy jest synchronizacja z europejskim systemem energetycznym. Litwini chcą integracji z sieciami przesyłowymi energii elektrycznej Unii Energetycznej w obawie się przed możliwymi ograniczeniami w przesyle energii ze wchodu. – Połączenia z Polska i ze Szwecją mają dla nas wymiar strategiczny – mówił na spotkaniu z polskimi dziennikarzami prezes Litgridu, operatora sieci przesyłowej, Daivis Virbickas.

◄ PGNiG chce ładować LNG i CNG z Lotosem oraz Orlenem

PGNiG prowadzi rozmowy z PKN Orlen i Lotosem na temat wspólnego uruchamiania instalacji ładowania gazem LNG/CNG przy autostradach i drogach ekspresowych – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG. Finalizacja rozmów możliwa jest w ciągu 4-5 miesięcy.

◄ Fotowoltaika 2020: Branża PV dzisiaj

W połowie 2016 roku całkowita zainstalowana moc nominalna instalacji fotowoltaicznych (pv) na świecie wynosi około 320 GW (320 Gigawatów czyli ponad 1 miliard paneli). Branża pv zatrudnia około 2,5 mln ludzi na całym świecie. Dotyczy to wszystkich ogniw łańcucha wartości PV – od produkcji przez instalację aż do utrzymania (O&M).

◄  Daleko do kompromisu w sprawie Kozienice-Ołtarzew

Protesty przedstawicieli 13 gmin, czyli 170 tys. mieszkańców, przeciwko linii 400 kV są „zupełnie apolityczne” – twierdzą organizatorzy. Ale pojawił się wątek podejrzeń o”śliskie sprawy”. Wielkie emocje, czy nowa jakość? Kolejny protest – 8 listopada w stolicy.

◄  Górniczy inwestorzy to nie ulęgałki. Nie da się w nich przebierać

Ratowanie kopalń przeznaczonych do zamknięcia przypomina czasem marnej jakości teatr. Tak ma być, czy to gra pod górniczą publiczkę?

◄  Eksperci apelują o nowe sankcje wobec Rosji z ograniczeniem importu ropy do Polski włącznie

Anna Hopko i Michajło Gonczar apelują na łamach bloga Atlantic Council o zablokowanie projektu Nord Stream 2 i ograniczenie importu ropy z Rosji przez Unię Europejską. Ma to być reakcja na działania Rosji w Syrii. 20 października Rada Europejska rozważy wprowadzenie nowych obostrzeń.

Polacy z GE zmodernizują ukraińskie elektrownie jądrowe

Energoatom i GE Power Polska podpisały memorandum o porozumieniu rozwoju współpracy i modernizacji sprzętu maszynowego w halach ukraińskich elektrowni jądrowych. Podpisy złożono podczas uroczystości 20-lecia firmy Energoatom.

NIK stwierdziła zagrożenia dla bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w latach 2015 i 2016 kontrolę, która miała na celu sprawdzenie prawidłowości zabezpieczenia obiektów infrastruktury krytycznej (IK) istotnych dla funkcjonowania państwa. Kontrolę przeprowadzono w wybranych podmiotach (operatorzy infrastruktury krytycznej) odpowiedzialnych za ochronę infrastruktury krytycznej: w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, u trzech wojewodów, oraz w 15 samorządach szczebla powiatowego i gminnego.

◄  Czy mamy strategię energetyczną?

Na często zadawane pytanie, jaka ma być energetyka, odpowiedź jest prawie zawsze taka sama: Innowacyjna.

◄  Polska korzysta racjonalnie z zasobów przyrodniczych

Człowiek jest podmiotem zrównoważonego rozwoju i musi użytkować zasoby przyrodnicze, to nie jest tylko jego prawo, ale i jego obowiązek – przekonywał minister środowiska Jan Szyszko podczas konferencji „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato si”.

◄  Circular economy czyli cel z wyższej półki

– Jeżeli sprawimy, że producentom zacznie zależeć na wykorzystaniu ich opakowań ponownie, to zrobią je tak, żeby taki recykling był możliwy, a nie tylko po to, żeby to wyglądało wspaniale marketingowo. Jestem zwolennikiem idei ograniczania w życiu codziennym produkcji odpadów i  marnowania zasobów ziemi. Podoba mi się takie podejście, gdzie nie będziemy grać w zakazy i  nakazy, ale znajdziemy sposób na to, żeby ta filozofia przemawiała do każdego, zarówno producentów jak i konsumentów w zrozumiałym dla wszystkich języku – języku pieniędzy. Każdy z  nas ma realny wpływ na to, jaki wytwór przemysłu znajdzie swoje zastosowanie, a co rynek najnormalniej w świecie odrzuci – wyjaśnia w swoim komentarzu Michał Paca.

◄  W listopadzie zostanie ogłoszony przetarg na nowy system poboru opłat

W listopadzie tego roku zostanie ogłoszony przetarg na nowy system poboru opłat na drogach – poinformował we wtorek wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Umowa z firmą Kapsch zarządzającą systemem viaToll wygasa w listopadzie 2018 roku.

◄  Nadzieja elektromobilności w Polsce to elektryczne autobusy

Ministerstwo Energii 14 września 2016 r. przyjęło Plan Rozwoju Elektromobilności. Projekt rządowego dokumentu „Strategia odpowiedzialnego rozwoju  polskiej gospodarki” stawia na elektromobilność. Jeszcze wcześniej, w czerwcu br. Ministerstwo zapowiedziało, że w 2025 r. po polskich drogach ma jeździć 1 mln pojazdów elektrycznych. Na ile realne są te projekty – spytał BiznesAlert.pl dr. inż Janusza Steinhoffa. byłego wicepremiera i ministra gospodarki.

22 sposoby na opóźnienie rewolucji elektromobilności

Powiedzmy, że z jakichś powodów, wcale nie zależy ci na tym, żeby ludzie jeździli czystszymi, bezpieczniejszymi, bardziej emocjonującymi samochodami elektrycznymi… Co zrobić, żeby opóźnić zmiany? Przedstawiamy wskazówki dla następujących grup mających wpływ na trwającą rewolucję: producentów samochodów, mediów i inwestorów.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡  Zaborowski: Iskandery w Kaliningradzie zmieniają układ sił w regionie

Wybory na Litwie nie zmienią status quo

– Biorąc pod uwagę wyniki wyborów nie należy spodziewać się poważniejszych zmian w relacjach Polski i Litwy w energetyce. Dla Litwy nadal priorytetem jest integracja z systemem energetycznym UE. Litwa cały czas w elektroenergetyce tkwi w systemie z czasów sowieckich. Ministrem Energii jest Rokas Masiulius, który nie jest politykiem, a tzw. bezpartyjnym ekspertem, który jest chwalony przez przewodniczego partii Rolników i Zielonych, drugą siłę polityczną na Litwie po ostatnich wyborach. Może on pozostać na tym stanowisku – zaznaczył Dominik Wilczewskim z Przeglądu Bałtyckiego w audycji Rynek Opinii w Radiu Dla Ciebie.

◄  Zimna wojna USA i Rosji w cyberprzestrzeni rozgrzewa się

Po ostatnich atakach na partie polityczne w Stanach Zjednoczonych, za które prawdopodobnie odpowiadają rosyjscy hakerzy, wiceprezydent USA John Biden zagroził Moskwie „odczuwalnymi konsekwencjami”.

Pomyłki, nieścisłości, manipulacje są orężem wojny informacyjnej

W dobie toczącej się w sferze informacyjnej walki, gdy informacja jako taka staje się podstawową „amunicją” tej specyficznej sfery konfliktu, taką samą rolę pełnią niedomówienia i błędy – popełniane celowo lub z premedytacją.

Trwa Zimna Wojna, którą Rosja pogłębia

Jesteśmy w trakcie nowej Zimnej Wojny, która rozpoczęła się w 2014 roku. Obecnie jesteśmy świadkami jej pogłębienia, głównie za sprawą Rosji. Moskwa stara się wszelkimi sposobami podważyć zwycięstwo USA w poprzednim zimnowojennym konflikcie. Rosja poprzez atmosferę strachu stara się wpłynąć na lęki społeczeństw krajów Zachodu i USA, zwłaszcza w perspektywie wyborów w USA a także w dalszej kolejności w Niemczech i Francji – mówił w audycji Rynek Opinii w Radiu Dla Ciebie dr Łukasz Jasina, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Opracowała: Patrycja Rapacka

Najnowsze artykuły