(Payvand/JPost/Fox News/Patrycja Rapacka)
17 sierpnia 2015 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Rosji i Iranu. Strony poinformowały, że planują w najbliższym czasie rozszerzyć współpracę w sferze wojskowej i gospodarczej. Nawiązanie ścisłej współpracy miałoby się rozpocząć po wejściu w życie porozumienia nuklearnego. Teheran najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu podpisze kontrakt na dostawę systemu przeciwrakietowego S-300.
Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oraz irański minister spraw zagranicznych Jawad Zarif powiedzieli na konferencji prasowej w Moskwie, że mają nadzieję, że porozumienie nuklearne wypracowane przez P5+1 oraz Iran zacznie faktycznie funkcjonować już niedługo, a dokładniej w „najbliższych tygodniach”.
Inicjatywa rozszerzenia współpracy militarnej Moskwy i Iranu została uzgodniona podczas niedawnego szczytu BRICS w Ufa. Warunkiem kooperacji było i będzie zniesienie embarga na broń oraz innych sankcji nałożonych na Iran.
Według ustaleń rosyjskich mediów główny tematem rozmów była sprzedaż systemu obrony przeciwrakietowej S-300. Rosja w 2010 roku zamroziła umowę na dostarczenie go do Iranu w związku z sankcjami ONZ nałożonymi na państwo irańskie. Podjęcie zawieszonej umowy zostało zrealizowane w kwietniu 2015 roku. Kreml obecnie skupia swoje działania na modernizacji systemu obrony przeciwrakietowej przed dostarczeniem go do Iranu.
Według komentatorów, Rosja jest jedną z głównych stron zainteresowanych kontraktami z Iranem po zniesieniu sankcji. W szczególności interesuje się programem jądrowym Iranu. Ławrow podkreślił, że umowa pomiędzy Moskwą i Teheranem na budowę ośmiu bloków jądrowych wzmocni przede wszystkim sferę bezpieczeństwa energetycznego Iranu. Irańscy oraz rosyjscy urzędnicy ogłosili w listopadzie 2014 roku, że wynegocjowano warunki dla budowy infrastruktury jądrowej przez rosyjską spółkę Rosatom.
Więcej informacji:
Rosja pracuje nad modernizacją systemu obronnego S-300 dla Iranu
Kijów negocjuje rozmieszczenie elementów systemu obrony przeciwrakietowej
Kazatomprom i Rosatom rozmawiają o współpracy w sferze infrastruktury dla energetyki jądrowej