AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy coraz bliżej

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy. Grafika: Gasgrid.

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy. Grafika: Gasgrid.

Operatorzy systemów przesyłowych gazu (TSO) z Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Niemiec zakończyli wstępne studium wykonalności dotyczące Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego (NBHC). Projekt ten ma na celu utworzenie transgranicznego systemu transportu odnawialnego wodoru, który połączy sześć krajów i wspiera cel dekarbonizacji Unii Europejskiej.

Studium, rozpoczęte w styczniu 2024 r. przez estońską TSO Elering, określa kluczowe warunki techniczne, prawne, organizacyjne i ekonomiczne niezbędne do realizacji korytarza. Przewiduje się, że do 2040 r. region nordycko-bałtycki będzie produkować około 27,1 miliona ton odnawialnego wodoru rocznie, co stwarza duży potencjał zarówno dla rynku wodorowego, jak i eksportu do Europy kontynentalnej. Korytarz ma transportować do 2,7 miliona ton wodoru rocznie i może stać się jednym z pierwszych transgranicznych rurociągów wodorowych w Europie.

Planowana średnica rurociągu to 48 cali (1 200 mm), z kilkoma stacjami sprężarkami, rozciągająca się na około 2 500 km. Projekt jest postrzegany jako kluczowy dla rozwoju rynku wodoru w regionie i wspiera długoterminowe magazynowanie energii odnawialnej, co przyczyni się do większego bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia zależności od importu.

W oparciu o wyniki wstępnego studium, TSO planują teraz przeprowadzenie szczegółowej analizy technicznej i ekonomicznej oraz opracowanie harmonogramu realizacji projektu. NBHC otrzymał status projektu wspólnego zainteresowania (PCI) od Komisji Europejskiej, co umożliwia aplikowanie o fundusze UE.

Projekt, uruchomiony przez litewską Amber Grid i jej partnerów, stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju energetycznego w Europie.

Offshore energy / Mateusz Gibała

Norwedzy przejmują nowe aktywa na Szelfie Kontynentalnym


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X