AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.Węgiel. energetyka węglowa

Zielone światło dla budowy bloku gazowo–parowego w Rybniku

Elektrownia Rybnik. Źródło: Polska Grupa Energetyczna

Elektrownia Rybnik. Źródło: Polska Grupa Energetyczna

12 marca prezydent Miasta Rybnik wydał pozwolenie o natychmiastowej wykonalności dla blok gazowo-parowego w Rybniku, realizowanego przez spółkę Rybnik 2050, należącą do Polskiej Grupy Energetycznej. Umożliwi to Generalnemu Wykonawcy – konsorcjum Polimex Mostostal i Siemens Energy – rozpoczęcie prac budowalnych na terenie inwestycji – podaje spółka.

Zwiększenie udziału gazu w elektrowniach to pierwszy krok w walce o czyste powietrze oraz zmniejszenie zużycia węgla. Zgodnie z deklaracjami Polskie Grupy Energetycznej inwestycja zwiększy również efektywność energetyczną obiektu.

W uroczystym podpisaniu pozwolenia na budowę ze strony Miasta Rybnik uczestniczył Prezydent Miasta Piotr Kuczera oraz Naczelnik Wydziału Architektury Sebastian Witek. Ze strony spółki Rybnik 2050 obecny był prezes Paweł Noga oraz dyrektor projektu Piotr Żymełka, a ze strony Generalnego Wykonawcy dyrektor projektu Jarosław Skubek.

PGE podaje, że blok gazowo-parowy w Rybniku o mocy elektrycznej 882,9 MW będzie jednym z największych i najbardziej sprawnych bloków tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie. Będzie spełniał restrykcyjne limity emisyjne wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Wskaźnik emisyjności nowego bloku to 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co oznacza, że jest on trzykrotnie niższy niż dla bloków węglowych klasy 200 MW.

Przekazanie do eksploatacji planowane jest pod koniec 2026 roku. W grudniu 2022 roku blok gazowo-parowy w Rybniku uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 roku.

Polska Grupa Energetyczna / Jacek Perzyński

Dąbrowski: Ustawa o kogeneracji wesprze zmniejszanie udziału węgla (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X