W kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prezes Polskiej Grupy Energetycznej spotkał się z europejską komisarz ds. energii Kadri Simson. Rozmowa dotyczyła wyzwań dla polskiego ciepłownictwa w kontekście pakietu Fit For 55.
– Dekarbonizacja ciepłownictwa to istotny element polskiej ścieżki transformacji. Jako liderowi ciepłownictwa w Polsce zależy nam aby postulaty dotyczące zmian #Fitfor55 były słyszalne w Unii Europejskiej – czytamy na Twitterze Polskiej Grupy Energetycznej. Tematami rozmowy były zmiany definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji.
Dekarbonizacja ciepłownictwa to istotny element polskiej ścieżki transformacji. Wojciech Dąbrowski podczas bilateralnego spotkania z @KadriSimson, komisarz UE ds Energii. Jako liderowi ciepłownictwa w Polsce zależy nam aby postulaty dotyczące zmian #Fitfor55 były słyszalne w #UE. pic.twitter.com/GjQMPY1GfS
— PGE Polska Grupa Energetyczna (@Grupa_PGE) April 25, 2022
– To ważne, żeby usłyszeć poglądy lokalnych uczestników rynku energetycznego i dowiedzieć się więcej o problematycznych obszarach – napisała na swoim profilu na Twitterze Kadri Simson.
https://twitter.com/KadriSimson/status/1518566365602492419?s=20&t=rAigSLjJWinZn0MMd4W95Q
– Dekarbonizacja ciepłownictwa to istotny element polskiej ścieżki transformacji. Jako liderowi ciepłownictwa w Polsce zależy nam, aby postulaty dotyczące zmian w pakiecie Fit for 55 były słyszalne w Unii Europejskiej – powiedział Dąbrowski podczas spotkania.
W czasie rozmowy z komisarz Kadri Simson wybrzmiały postulaty PGE dotyczące zmian w pakiecie Fit for 55. Wśród propozycji reform znalazły się zmiana przedstawionej przez Komisję Europejską definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie elektryfikacji ciepłownictwa do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych.
– Unijna reforma regulacji dotyczących ciepłownictwa wpłynie na blisko 6 milionów gospodarstw domowych w Polsce, z łącznej liczby ok. 14 milionów, które korzystają z ciepła systemowego, co stanowi jednocześnie 10 proc. wszystkich użytkowników ciepła sieciowego w Unii Europejskiej. Sama tylko PGE, która jest liderem produkcji ciepła w procesie kogeneracji w Polsce, dostarcza ciepło do ponad 2 milionów gospodarstw domowych – podaje PGE w komunikacie.
Twitter/Polska Grupa Energetyczna/Michał Perzyński
Dąbrowski: Skutki wojny Ukrainy z Rosją odczuje Polska i cała Europa