AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZEŻegluga

Wiadomo kto przetransportuje pale do polsko-duńskiej morskiej farmy wiatrowej

Statek instalacyjny Svanen. Źródło: Van Oord

Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Ørsted podpisały umowę z firmą Van Oord, która przetransportuje i zainstaluje fundamenty do projektu Baltica 2.

PGE z duńskim partnerem Ørsted, wyłoniła w drodze przetargu, kto przetransportuje i zainstaluje fundamenty morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Wygrała firma Van Oord, która będzie musiała przewieźć oraz umieścić 111 monopali. 107 z nich posłuży do budowy morskich turbin wiatrowych, a cztery dadzą początek stacjom elektroenergetycznym. Do transportu posłużą statki instalacyjne Aeolus i Svanen.

– Konsekwentnie zawieramy kolejne umowy z firmami z branży offshore na instalację wszystkich komponentów dla farmy Baltica 2. Wyczarterowaliśmy już statki do instalacji turbin i kabli, a teraz także flotę, która zainstaluje fundamenty, od których rozpoczyna się budowa elektrowni na morzu. Początek prac związanych z instalacją fundamentów zaplanowany jest na rok 2026, a rok później do odbiorców popłynie pierwszy prąd z Baltica 2 – powiedział Arkadiusz Sekściński, prezes PGE Baltica.

– Ørsted ma 30-letnie doświadczenie w przygotowaniu do budowy morskich farm wiatrowych, kontraktowaniu dla nich wykonawców oraz budowie i eksploatacji farm. Wspólnie z PGE podjęliśmy zobowiązanie dostarczania dla Polski energii z morskiego wiatru na dużą skalę. W 2023 roku sfinalizowaliśmy kontrakty na dostawę wszystkich komponentów dla morskiej części projektu Baltica 2, przed nami już ostatnie umowy, które zbliżają nas do realizacji tego strategicznego projektu dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – powiedziała Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Poland.

Fundamenty Baltica 2. Źródło: Baltica

Firma Van Oord ma ponad 150 lat doświadczenia w inżynierii morskiej i projektach offshore. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted. Razem z Baltica 3 stworzą Morskie Farmy Wiatrowe Baltica, docelowo mające moc około 1,5 GW. Budowa Baltica 2 ma zostać zakończono do 2027 roku i generowania, w przybliżeniu, 1,5 GW, a Baltica 3 ma powstać do 2030 roku i odpowiadać za wytwarzania około 1 GW.

Polska Grupa Energetyczna / Marcin Karwowski

Gibała: Czy nowy prezydent Finlandii to szansa dla Polski?


Powiązane artykuły

tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Orlen oferuje 25 procent rabatu na ładowanie elektryka

Koncern poinformował o promocji, jaką uruchomił dla użytkowników aplikacji Orlen Charge. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli skorzystać z rabatu...

Udostępnij:

Facebook X X X