EnergetykaEnergia elektryczna

Bando: Na razie nie jesteśmy gotowi na pełne uwolnienie rynku

Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

W najbliższych latach raczej nie ma szans na pełną liberalizację rynku energii elektrycznej, wynika z rozmowy “Rzeczpospolitej” z prezesem Urzędu Regulacji Energetyki Maciejem Bando.

Prezes URE podkreśla w rozmowie z dziennikiem, że bardzo istotnym czynnikiem, który ma wpływ na decyzję o zwolnieniu z obowiązku taryfowania cen energii dla odbiorców indywidualnych jest liczba zmian sprzedawcy, a na taki krok dotychczas zdecydowało się tylko ok. 2 proc. odbiorców.

– Jeśli będzie przynajmniej 10 proc, będziemy mogli mówić o części wyedukowanym społeczeństwie – mówi prezes w “Rz”, ale jednocześnie unika odpowiedzi, że ten parametr nie zdecyduje o pełnym uwolnieniu rynku energii, bo jak podkreśla, zmiany sprzedawców muszą być świadome i uczciwe.

W ocenie prezesa Bando decyzja o pełnym uwolnieniu uwarunkowana jest też trendami na rynku uprawnień CO2, które determinują funkcjonowanie naszego sektora wytwarzania oraz kierunkami polskiej polityki energetycznej na kolejne lata.

Jednocześnie szef URE zapowiedział, że jesienią zamierza wrócić do sprawy tzw. cen maksymalnych w taryfach, które mają ułatwić sprzedawcom konkurowanie na rynku, a na których wprowadzenie nie zgodziło się Ministerstwo Gospodarki. Prezes podkreślił w “Rz”, że nie zgadza się z argumentacją ministerstwa i ponownie złoży wniosek w tej sprawie.

Szef URE w rozmowie z “Rzeczpospolitą” odniósł się również do kwestii umów kompleksowych (GUD-K), które jak przyznał, nie rozpowszechniły tak, jakby tego oczekiwał. W jego ocenie jedna z barier – wysokie zabezpieczenia, jakie muszą płacić sprzedawcy dystrybutorom, może być rozwiązana np. poprzez gradacje ich wysokości w zależności od okresu współpracy sprzedawcy z danym OSD.

“Rz” zwróciła również uwagę na problem rzetelności danych przekazywanych sprzedawcom przez OSD. Według prezesa URE kwestia ta powinna zostać rozwiązana kiedy powstanie platforma wymiany danych EBIX, która ma funkcjonować od 2017 roku.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X