Energetyka

Baranowski: PGE może szukać partnerów do kogeneracji

Henryk Baranowski / fot. PGE

PGE chce wydzielić do odrębnej spółki aktywa kogeneracyjne i jest otwarta na wszelkie formy współpracy z potencjalnymi partnerami – poinformował na konferencji prezes PGE Henryk Baranowski. W jego ocenie potencjał rynku ciepłowniczego jest duży i niewykorzystany.

– Planujemy wydzielenie aktywów kogeneracyjnych do oddzielnej jednostki organizacyjnej. (…) Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć partnerów – powiedział prezes, prezentując założenia nowej strategii PGE.

Strategia PGE zakłada wdrożenie optymalnego modelu rozwoju segmentu ciepłowniczego. Spółka podała w prezentacji, że segment ma duży potencjał do rozwoju i budowy wartości w oparciu o synergie operacyjne i kosztową oraz silną pozycję na regionalnych rynkach ciepła.

– W naszej ocenie potencjał rynku ciepłowniczego jest bardzo duży i niewykorzystany. Żadna z firm samodzielnie tego potencjału nie będzie w stanie wykorzystać. PGE jest otwarta na wszelkie formy aktywnej i racjonalnej współpracy w tym zakresie – powiedział prezes.

– Na dzień dzisiejszy nie szukamy partnera do aktywów ciepłowniczych, co nie znaczy, że w przyszłości taka współpraca nie będzie konieczna, racjonalna – dodał.

Strategia PGE na lata 2016-2020 przewiduje nakłady inwestycyjne na poziomie około 34 mld zł. Po 2020 r. zamierza mieć co najmniej 40 proc. udziału w rynku wytwarzania energii elektrycznej w kraju, a w 2030 r. wytwarzać ok. 25 procent krajowej produkcji energii z OZE.

– Po 2020 roku PGE będzie realizowała nowy program inwestycyjny, uzależniony od wybranych opcji strategicznych (rozwój nowoczesnej energetyki węglowej, morskich farm wiatrowych, czy elektrowni jądrowej) – podano w komunikacie spółki PGE.

– Grupa planuje ponadto rozwijać działalność w sferze efektywności energetycznej, budując markę PGE jako lidera tego rynku – dodano.

Polska Agencja Prasowa

 


Powiązane artykuły

Wojciech Wrochna Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, zdjęcie: www.gov.pl

Rząd rozpoczyna konsultacje programu PPEJ

Ministerstwo Przemysłu ogłosiło rozpoczęcie konsultacji społecznych i eksperckich dotyczących zaktualizowanego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). W ramach tych prac rząd...
Ministra przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Polskie firmy z kontraktami od Westinghouse

Westinghouse ogłosił wybór pierwszych sześciu polskich firm, które będą dostarczać komponenty do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Co istotne, wybrane...
Elektrownia Bełchatów. Fot. Wikimedia Commons

PGE studzi emocje atomowe. „To wstępny etap przygotowań”

Polska Grupa Energetyczna ostrożnie komentuje temat swojego zaangażowania w projekt budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. – Dziś nie możemy...

Udostępnij:

Facebook X X X