Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) z zadowoleniem przyjmuje dzisiejszą publikację raportu stowarzyszenia EURELECTRIC. Zaprezentowany przez EURELECTRIC raport jest zbieżny w zakresie zasadniczych wniosków ze szczegółową analizą zasadności wdrożenia rynku mocy w Polsce, opublikowaną przez PKEE w dniu 11 września 2017 roku .
– Odczuwamy satysfakcję, że raport EURELECTRIC, stowarzyszenia reprezentującego cały sektor energetyczny w Unii Europejskiej, potwierdza główne wnioski analizy Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej dotyczącej wpływu EPS 550 na rynek energii – mówi Henryk Baranowski, prezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Przede wszystkim raport EURELECTRIC potwierdził, że EPS 550 nie ma uzasadnienia ekonomicznego ani środowiskowego, ponieważ podnosi koszty energii dla odbiorców w Europie i niemal nie wpływa na ograniczenie emisji CO2. Jednocześnie wprowadzenie zaostrzonych norm wymusi przedwczesne wyłączenie mocy węglowych, w takich krajach jak Niemcy, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Estonia i Polska, co ograniczy bezpieczeństwo dostaw energii dla gospodarek tych państw i w konsekwencji przyniesie drastyczny wzrost importu gazu ziemnego. Będzie on wyjątkowo silnie odczuwalny w krajach Europy Wschodniej – dodaje Henryk Baranowski.
PKEE