Wspólne Centrum Badawcze przy Komisji Europejskiej skłania się do wniosku, że sieci przesyłowe państw bałtyckich należy zsynchronizować z systemami elektroenergetycznymi Europy Zachodniej dzięki ułożeniu drugiej nitki interkonektora LitPol Link – powiedział w rozmowie z agencją LETA/BNS litewski wiceminister energetyki Aleksandras Spruogis.
– Eksperci doszli do wniosku, że pod względem kosztów efektywna byłaby synchronizacja przez terytorium Polski dzięki budowie połączenia LitPol Link 2 – powiedział Spruogis podczas zakończonego w Brukseli spotkania państw zrzeszonych wokół Regionalnego Planu Inwestycyjnego na obszarze bałtyckim (BEMIP).
Stwierdził również, że na razie nie może szczegółowo odnieść się do wyników wstępnych badań ponieważ trzeba zaczekać na ostateczne wnioski. – 15 grudnia wnioski powinny być jeszcze przedstawione komisji technicznej BEMIP i oczywiście na początku stycznia podczas spotkania ministrów zostanie przyjęta odpowiednia deklaracja – stwierdził litewski polityk.
Wspólne Centrum Badawcze przy Komisji Europejskiej rozważa alternatywne rozwiązania na rzecz zapewnienia synchronizacji prac systemów przesyłu energii państw bałtyckich oraz zachodnich przez terytorium Polski z wykorzystaniem dwóch linii LitPol Link lub przy pomocy jednego połączenia z Finlandią aby zsynchronizować pracę z systemami skandynawskimi.
Po podjęciu ostatecznej decyzji w sprawie synchronizacji, ENTSO-E (Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych) wyda techniczne warunki dla podłączenia po wypełnieniu, których państwa bałtyckie będą mogą zsynchronizować swoje sieci z tymi w Europie Zachodniej. Ponadto wspomniane kraje razem z Komisją Europejską powinny rozpocząć rozmowy z Rosją oraz Rosją o odłączeniu sieci IPS/UPS.
Przypomnijmy, że w połowie listopada litewski ministerstwo energetyki przygotowało założenia strategii energetycznej, z której wynika, że do 2025 roku powstanie wspomniane połączenie LitPol Link 2. Tymczasem w opinii litewskich ekspertów druga nitka połączenia z Polską jest konieczna do zakończenia procesu zsynchronizowania systemów energetycznych państw bałtyckich.
Warto również wspomnieć, że w przeprowadzonym w 2013 roku studium wykonalności projektu szwedzka spółka consultingowa Gothia Power wykazała, że drugie połączenie pomiędzy Litwą a Polską jest jednym z niezbędnych warunków synchronizacji systemów elektroenergetycznych.
Podobną opinię wyraził w styczniu 2016 roku w rozmowie z BiznesAlert.pl prezes zarządu LitPol Link sp. z.o.o. Artūras Vilimas, który stwierdził, że LitPol Link 2 ,,wzmocni bezpieczeństwo i przyłączy państwa bałtyckie do kontynentalnej Europy. Dzisiaj państwa nadbałtyckie pracują w synchronizacji z Białorusią i Rosją. Nie możemy tego uznać za stan bezpieczny. To trzeba zmienić.”
The Baltic Course