Alstom, Rhein-Main-Verkehrsverbundes (RMV) oraz Infraserv Höchst wybudują infrastrukturę wodorową w regionie Ren-Men. Od grudnia 2022 roku stacja tankowania będzie zaopatrywała w wodór największy na świecie tabor pociągów pasażerskich Coradia iLint wyposażonych w ogniwa paliwowe. Całkowita wartość zamówienia wynosi 500 mln euro – informuje Contrust Communication, zespół doradców, którzy analizują, projektują i wdrażają strategie komunikacyjne.
Zaopatrzenie największego taboru na świecie
Contrust Communication podaje, że już za kilka miesięcy w parku przemysłowym Industriepark Höchst powstanie pierwsza stacja tankowania wodoru dla pociągów pasażerskich w Hesji – będzie to druga tego typu stacja na świecie. Alstom dostarczy RMV pociągi wodorowe Coradia iLint, a operator parku przemysłowego Infraserv Höchst wybuduje stację tankowania i będzie nią zarządzać. Od grudnia 2022 roku stacja tankowania będzie zaopatrywała w wodór największy na świecie tabor pociągów pasażerskich wyposażonych w ogniwa paliwowe. Uroczyste rozpoczęcie prac, z udziałem sekretarza stanu Jensa Deutschendorfa, odbyło się 26 października 2020 roku.
– Hesja staje się pionierem przyszłego rozwoju koncepcji mobilności przyjaznej środowisku, czego dowodzi również projekt Taunusnetz. W 2022 roku bezemisyjne pociągi z ogniwami paliwowymi zastąpią stare pojazdy z silnikiem Diesla, zapewniając elektryczną eksploatację bez linii napowietrznych, co może okazać się interesującą alternatywą również dla innych regionów. Chciałbym podziękować RMV i Industriepark Höchst za ich odwagę w realizacji tego innowacyjnego projektu – powiedział Jens Deutschendorf, sekretarz stanu przy ministerstwie gospodarki, energii, transportu i mieszkalnictwa w Hesji.
– Start prac zwiastuje nadejście nowej ery bezemisyjnego transportu kolejowego w regionie Ren-Men. Jesteśmy zadowoleni, że to właśnie Infraserv będzie odpowiadać za tankowanie naszych seryjnych pociągów dla RMV – zaznaczył dr Jörg Nikutta, dyrektor zarządzający Alstom w Niemczech i Austrii.
Contrust Communication/Jędrzej Stachura
Gaz może być paliwem przejściowym w drodze ku zielonemu wodorowi (RELACJA)