Dąbrowski: Przejście bezpośrednio z węgla do OZE w ciepłownictwie jest niewykonalne

26 kwietnia 2022, 10:45 Ciepłownictwo

Fit For 55 będzie miał ogromny wpływ na ciepłownictwo. Polskie ciepłownictwo jest w specyficznej sytuacji. Nie jest wykonalne przejście bezpośrednio z węgla do OZE – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas EKG 2022. Źródło: Twitter/PGE
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas EKG 2022. Źródło: Twitter/PGE

Wojciech Dąbrowski na EKG 2022

Dąbrowski powiedział, że jeśli chodzi o gaz, Polska jest infrastrukturalnie przygotowana, by dostarczać go klientom, dzięki Baltic Pipe, terminalowi LNG w Świnoujściu i planowanemu FSRU w Zatoce Gdańskiej. – Jesteśmy zabezpieczeni na jesień i zimę, to znacznie lepsza sytuacja niż w Niemczech, którzy stawiali na współpracę z Rosją – panuje tam w tej chwili panika. Jeśli będziemy konsumowali tyle gazu, co dzisiaj, będziemy bezpieczni jeszcze przez kilka lat – mówił.

Dodał on, że jego zdaniem system EU ETS się zdewaluował. – Miał zachęcać kraje do transformacje. Cena emisji CO2 stanowi 60 procent kosztu produkcji 1 MWh energii. Musimy w sposób odpowiedzialny planować inwestycje. Zawieszenie EU ETS byłoby najlepszym rozwiązaniem, ale nie jest politycznie realne. Rząd i PGE apelowali od wielu miesięcy, by poddać ten system reformie. Po wojnie w Komisji Europejskiej nastąpiła odwilż o myśleniu o tej sprawie. Od odejścia od węgla nie ma odwrotu, jednak trzeba się zastanowić czy warto wciskać ten pedał gazu do końca. Premier Buzek przeprowadził przez komisję ITRE głosowanie projekt ograniczenia handlu uprawnieniami przez instytucje finansowe, to ważny krok. 30 procent uprawnień do emisji CO2 jest w rękach instytucji finansowych, które są zarejestrowane na Kajmanach. To bardzo ciekawe – zauważył.

Prezes PGE podkreślił, że unijny pakiet Fit For 55 będzie miał ogromny wpływ na ciepłownictwo. – Polskie ciepłownictwo jest w specyficznej sytuacji. Nie jest wykonalne przejście bezpośrednio z węgla do OZE – powiedział.

– Ogłosiliśmy, że osiągniemy neutralność klimatyczną, od tego nie ma odwrotu. Wojna zmieniła jednak sytuację. Renesans węgla to okres przejściowy. Najważniejsze jest dziś bezpieczeństwo energetyczne. Dzisiaj produkcja energii z węgla jest rentowna, mam nadzieję, że to będzie dobry start dla NABE, i podmiot ten będzie miał dobre przychody – mówił Wojciech Dąbrowski.

Opracował Michał Perzyński

Transformacja i inne wyzwania energetyki. Dzień drugi EKG 2022 (NA ŻYWO)