Perspektywy sektora elektroenergetycznego i gazowego podczas POWERPOL 2022 (NA ŻYWO)

25 stycznia 2022, 09:55 Ciepłownictwo

Witamy w relacji na żywo z konferencji POWERPOL, podczas której zostaną omówione kwestie kondycji i perspektyw sektora elektroenergetycznego i gazowego oraz szans na rozwój elektromobilności, offshore i kogeneracji, budowania potencjału OZE, a także coraz silniejszego wpływu legislacji i sytuacji międzynarodowej na bezpieczeństwo energetyczne. Materiał jest aktualizowany na bieżąco.

Drugi dzień POWERPOL 2022. Fot. BiznesAlert.pl
Drugi dzień POWERPOL 2022. Fot. BiznesAlert.pl

Drugi dzień 22. Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL

13.11

Zakończył się ostatni panel na 22. Kongresie Energetyczno-Ciepłowniczym POWERPOL. Dziękujemy za śledzenie relacji i zapraszamy na następne!

13.04

– Bank Gospodarstwa Krajowego jest polskim bankiem rozwoju i naszą misją jest zrównoważony rozwój gospodarczy Polski. Sensem naszego istnienia jest wspieranie polskich przedsiębiorców. Mamy szereg produktów, od kredytów inwestycyjnych przez kredyty płynnościowe, aż po instrumenty gwarancyjne, wspieramy przedsiębiorców w eksporcie ich produktów. W pewnych obszarach jesteśmy wręcz liderami, na przykład w obszarze autobusów, ale też dostawę komponentów i technologii do samochodów elektrycznych. Ciekawe jest to, że przez wiele lat można było mówić, że karty na tym rynku są rozdane, mało było nowych producentów na rynku. Rynek elektromobilności daje szansę dla nowych graczy. Jest szansa na stworzenie dużego segmentu rynku, na którym mogą pojawić się nowi gracze. Tylko od umiejętności przedsiębiorców zależy, jak sobie poradzimy na rynku. Nie martwiłbym się o finansowanie – źródeł jest wiele. Problemem jest raczej dostęp do dużej ilości dobrych projektów – powiedział Łukasz Beresiński, dyrektor biura sektora paliwowego i infrastruktury w Banku Gospodarstwa Krajowego.

12.10

Zaczął się panel „Potencjał polskich wytwórców na potrzeby segmentu OZE”. Moderatorem jest redaktor BiznesAlert.pl Mariusz Marszałkowski.

11.10

– Nasze bloki w Kozienicach będą przystosowane do spalania wodoru. W skali 2 GW to jest skala do 1 mld m sześc. wodoru rocznie. To ogromny wolumen. Nasza praca polega załączaniu mocy wtedy, kiedy potrzebuje nas PSE. Przestawienie na wodór pozwoliłoby nam jeszcze bardziej ograniczyć emisje CO2 – powiedział prezes Enei Wytwarzanie Antoni Józwowicz.

11.05

– Wodór odmienia się przez wszystkie przypadki. Zależy nam, aby stały się rzeczywiste. Mamy regulacje na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, mamy strategie UE dot. rozwoju wodoru. My jako PGNiG widzimy się po stronie wytwarzania wodoru, nie tylko w kontekście elektrolizy – mówił Arkadiusz Sekściński z PGNiG.

– Widzimy się również w kontekście magazynowania wodoru np. w naszych podziemnych, kawernowych magazynach. W oddziale w Odolanowie będziemy zatłaczać wodór do oddzielonej sieci gazowej po to aby sprawdzić ile będziemy mogli zmieszać gazu z wodorem. Chcemy również kreować technologie – mówił.

10.58

– Z punktu widzenia nakładów inwestycyjnych w najbliższych 10 latach wydamy 35 mld złotych na rozwój sieci. To ogromne pieniądze, które, jakby przeliczając na jednostki gazowe, pozwalałaby nam stawiać dwa bloki gazowe rocznie. Dzisiaj mamy 8,4 GW w nowych, podpisanych umowach, dodatkowo sieć musi wyprowadzić moc z elektrowni jądrowej na poziomie 3,9 GW. I to wszystko wymaga środków, nie tylko po naszej stronie jako OSP, ale przede wszystkich po stronie dystrybucji – powiedział Tomasz Jakubowski z Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Całą wypowiedź T. Jakubowskiego można znaleźć tutaj:

Jakubowski: Przez 10 lat PSE wydadzą 35 mld złotych na rozwój sieci

10.34

– Projekt Fit for 55 jest dla nas nierealny do zrealizowania. Nie da się zrealizować tak szybkich zmian bez dostępu do pieniędzy, ale także bez dostępu do zasobów ludzkich. Z doświadczenia budowy bloku gazowego w Ostrołece, widzę jak dużo zajmuje przejście przez tryby administracji. Tak samo jest w innych projektach, i dlatego uważam, że jest on skazany na niepowodzenie w takim zakresie i w takim harmonogramie – powiedział Przemysław Zaleski z zarządu Elektrowni Ostrołęka.

– Planujemy wykorzystać wodór w naszych gazowych inwestycjach, jednak to zależy od mocy produkcyjnych wodoru w naszych zakładach. Warto pamiętać, że bloki CCGT mają emisje na poziomie 330 kg/MWh, co już jest dużą redukcją emisji – dodał.

10.32

– Elektrownia Kozienice jest jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa państwa w energetyce. Elektrownia ta przygotowuje się do przejścia na gaz. Proces ten trwa od 2019 roku. To będzie potężna inwestycja, gdyż będziemy zużywać bardzo duże ilości gazu. Chcemy zamienić stare bloki „dwusetki” na bloki parowo-gazowe. Sprawdziliśmy, czy da się przerobić stare bloki na bloki gazowe. Okazało się, że jesteśmy w stanie dzięki temu zaoszczędzić duże pieniądze. W ciągu najbliższych miesięcy ogłosimy przetarg na nowe moce gazowe w Kozienicach o mocy 2000 MW. Elektrownia ta też ma być w założeniu przygotowana do spalania wodoru kiedy będzie on już dostępny – powiedział Antoni Józwowicz, prezes Enea Wytwarzanie.

– Jesteśmy w projekcie wychwytania i magazynowania CO2 zarówno w kawernach, ale także, jeżeli to będzie możliwe, w złożach na Bałtyku. Zakładamy, że duża część tych projektów będzie finansowana z pieniędzy z UE. Do 2030 roku przebudujemy moce węglowe na gaz i będziemy funkcjonować z 2000 MW w gazie i 2000 MW w węglu, a przy magazynowaniu CO2 to będzie idealne rozwiązanie – ocenił Józwowicz.

10.23

– Wszyscy chcemy dbać o klimat, ale musimy robić to tak, aby nie krzywdzić gospodarek państw narodowych. Gaz jest ważnym elementem bezpieczeństwa naszego państwa. Bardzo cieszy nas list europosłów, w którym wezwali KE, aby gaz ująć jako paliwo przejściowe w dążeniu do neutralności klimatycznej. My jako PGNiG dużo robimy, aby zabezpieczyć dostawy gazu do Polski. W 2015 roku 90 procent gazu pochodziło z kierunku wschodniego, obecnie jest to około 60 procent, a będzie się to zmieniało. Niebawem będziemy sprowadzać gaz z Norwegii, gdzie posiadamy ponad 60 koncesji wydobywczych – powiedział wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński.

– Gaz dzisiaj jest elementem gry politycznej ze strony Gazpromu. Nie powinniśmy go jednak skreślać. Gaz powinien być istotnym paliwem przejściowym. My chcemy gaz zazieleniać, dlatego postawiliśmy na program biometanowy. Dużą rolę upatrujemy również w rozwoju wodoru, który może być przyjazny środowisku. Docelowo miałby to być zielony wodór – zaznaczył Sekściński. – Pakiet Fit For 55 z dużych wizji na koniec dnia sprowadza się do konkretnych projektów, które PGNiG wdraża w życie – dodał.

10.15

– Polityka klimatyczna wpływa na nasze życie i rozwój naszej gospodarki. Fit For 55 jest drugim elementem polityki klimatycznej UE. Pierwszym był Zielony Ład, czyli wdrażanie zielonych technologii w europejskich gospodarkach. Polska, która jest oparta o energetykę węglową, ponosi ogromny koszt transformacji, to duży wysiłek. Mimo to staramy się podejmować to wyzwanie i nie negujemy tego – powiedział poseł PiS Marek Wesoły.

– Do Fit For 55 dzisiaj trzeba podchodzić dwubiegunowo. Po pierwsze oceniamy jego wpływ na poprawę klimatu, czyli jego główny cel. I to trzeba oceniać pozytywnie, bo takie działania są konieczne. Drugą płaszczyzną jest zasięg oddziaływania tego projektu i koszty, które wynikają z niego – dodał Wesoły.

9.57

Witamy w drugim dniu relacji na żywo z 22. Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL. Transmisję online z wydarzenia można znaleźć tutaj:

Pierwszy dzień 22. Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL

17.56

Zakończył się ostatni panel w pierwszym dniu 22. Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL. Zapraszamy jutro na relację z drugiego dnia!

17.44

– Fit For 55 jest trudny, ponieważ od 20 lat, kiedy były wdrażane przepisy mające na celu ograniczanie emisji CO2, w Polsce nie wymusiły zmiany miksu energetycznego. Aktywa ciepłownicze w Polsce należy wykorzystać w pełni i nawet je rozwijać. Aby zapewnić odbiorcy końcowemu towar w postaci ciepła w sposób konkurencyjny, musimy nadrobić wiele lat. Czy nam się to podoba czy nie, musimy działać, ponieważ odbiorca będzie miał duży wybór, jeśli chodzi o ciepło – powiedziała Małgorzata Mika-Bryska, dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych w Veolia Energia Polska. – Bazując na tym, co jest zapisane w dyrektywach, biorąc pod uwagę uwarunkowania w ramach przepisów, jako Veolia staramy się być maksymalnie innowacyjni. Chcemy iść do przodu szybciej niż wymagają to przepisy. Możemy pochwalić się, że mamy ciepło z odpadów poprzemysłowych, mamy inteligentne sieci ciepłownicze – mówiła.

17.35

– Program modernizacji ciepłownictwa to kilka lat. Wymóg obniżenia emisji do 270 kg/MWh oznacza, że te inwestycje, które zostały już poczynione m.in. w gazowaniu ciepłownictwa będą miały ograniczoną opłacalność. My nie jesteśmy przeciwko transformacji, zmieniają się oczekiwania naszych odbiorców. Powinniśmy iść w kierunku technologii źródeł odnawialnych. Jednak na dzisiaj takich technologii dla ciepłownictwa nie ma. Możemy się opierać tylko na kopalnym gazie – powiedział Paweł Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła.

– Przy założeniu, by zastąpić polskie ciepłownie pompami ciepła, trzeba by mieć 20 GW nowych mocy produkcji energii elektrycznej. Polska ma tez specyficzną sytuację w Europie pod względem ciepłownictwa. Gdybyśmy chcieli zmagazynować energię na zimę przy wykorzystaniu akumulatorów, tylko na potrzeby Gdańska musielibyśmy mieć teren o powierzchni 1000 h – dodał.

17.07

– Sektor ciepłowniczy przeszedł ambitny proces transformacji i szeroki zakres inwestycji. Ci, którzy powinni sięgać po środki na transformację, w wyniku wysokich kosztów uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu EU ETS, są tych środków pozbawiani, nie ma zatem pieniędzy na przeprowadzenie transformacji – powiedział poseł PiS Adam Gawęda.

17.01

– Problem ciepłownictwa jest systemowy i trwa już wiele lat. Powinniśmy podejść do rozwiązania problemów holistycznie. Sektora ciepłowniczego dotyczy kilka kwestii. Pierwsza to polityka klimatyczna, druga to kwestia smogu, trzecią jest zapewnienie bezpieczeństwa, również w ujęciu lokalnym, ale i bezpieczeństwa ekonomicznego. Ciepło odpowiada za 85 procent zużywanej energii w gospodarstwach domowych – powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Gabriela Lenartowicz.

15.41

– Lotos Petrobaltic jest dziś klasyczną firmą offshore oil&gas, prowadzimy prace poszukiwawcze, lecz w dłuższej perspektywie i my musimy zacząć myśleć o innym kierunku rozwoju. Rozmawiamy z PGE i PKN Orlen na temat wzięcia udziału m.in. w realizacji prac serwisowych przy morskich farmach wiatrowych, ale w kierunku klasycznego zabezpieczenia morskiego tych inwestycji. Rozmawiamy także z partnerami ze Szwecji ale także Łotwy i Litwy. Offshore wind to szansa dla naszej firmy. Idziemy tropem innych firm naftowych na świecie – powiedział Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic.

– Chcemy w przyszłości wykorzystać polskie zasoby geologiczne jako magazyny dwutlenku węgla. To będzie nasz wydatny wpływ w tranformację energetyczną polskiej gospodarki – powiedział Strzelczyk.

15.05

– W 2022 roku będziemy chcieli wypracować model działań do 2030 roku, ponieważ na wiosnę musimy przedłożyć plan rozwoju na lata 2023-2028 do URE, muszą one odpowiadać na nasze wyzwania jako operatora systemu dystrybucyjnego. Dotychczasowy model taryfowy, przez który finansowane były inwestycje, nie odpowiada tempu rozwoju sieci. Cele i wyzwania powinny odpowiadać temu, czego oczekuje od nas rynek – powiedział Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja. – Bazą przemian w ciągu najbliższych lat będzie zarzadzanie siecią poprzez inteligentne liczniki i CSIRE – dodał.

14.54

– Prosumenci w pewnym momencie uwierzyli, że będą sprzedawać wytworzoną przez siebie energię. Tak się nie dzieje, bo z założenia i definicji prosument to wytwórca i konsument własnej energii. W im większym stopniu to się będzie działo, tym lepiej dla prosumenta i tym mniej negatywnych skutków dla sieci – powiedział Jan Frania, wiceprezes PGE Dystrybucja.

14.12

– Rozmawiamy wspólnie z PGE o przystosowaniu jakiegoś polskiego portu do roli instalacyjnego. Rozmowy są niestety trudne, a czasu mamy mało. Ważnym aspektem są kwestie techniczne związane między innymi z procesem załadunku komponentów na statki instalacyjne. To wymaga m.in. stabilnego dna, na którym może stabilizować się jednostka typu jack-up. Najważniejszym wyzwaniem jest kwestia logistyka. I na to patrzymy przy wyborze portów – mówił Jarosław Dybowski z PKN Orlen.

14.03

– Odpowiedzialne rządy reagują na kryzys energetyczny. Wydaje się, że UE reaguje z opóźnieniem, bądź reakcji nie ma w ogóle. Przykładem jest projekt Fit For 55, który rozszerza kierunek niskoemisyjny na transport czy budownictwo. Nie tylko Polska nie jest na to gotowa. Społeczeństwo może w końcu powiedzieć „nie” takiemu kierunkowi. Wszyscy popieramy zielone inwestycje, ale kiedy dotknie nas blackout, będziemy patrzeć inaczej na te działania – powiedział Zbigniew Gryglas, były wiceminister aktywów państwowych, a obecnie członek rady nadzorczej PGE.

– Wielkie nadzieje pokładamy w źródłach wiatrowych na Bałtyku, najbardziej stabilnym źródle odnawialnym. Skutecznym sposobem magazynowania energii są elektrownie szczytowo-pompowe, które wielokrotnie ratowały nasz system elektroenergetyczny. Na tych inwestycjach powinniśmy się skupić. Inwestycja w Młotach pomogłaby nam zwiększyć zdolności magazynowe – dodał.

13.57

– Orlen patrzy na elektrownie wodne, posiadamy małe elektrownie na Raduni. Jednak elektrownie wodne to ogromne koszty. Z punktu widzenia energetyki trudno patrzeć na możliwości magazynowania energii. Aby to robić, wpływa to znacznie na ekologię danego obszaru. Z punktu widzenia rozwojowego, projekty wodne mają problem z optymalizacją ekonomiczną – mówił dalej Jarosław Dybowski.

13.45

– Orlen jest w na tyle szczęśliwej sytuacji, że nie jest zbyt obciążony aktywami węglowymi. Po przejęciu Energi zaniechaliśmy budowy nowej Ostrołęki C w oparciu o węgiel. Największym aktywem węglowym Orlenu pozostaje blok B elektrowni Ostrołęka – powiedział Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen. – W Płocku i Włocławku mamy prawie 1000 MW w gazie, inwestujemy w gaz również w Ostrołęce, podpisano kontrakt na budowę bloku gazowego w Ostrołęce o mocy 550 MW i podpisaliśmy z Lotosem list intencyjny na budowę blok CCGT w Gdańsku o mocy 450 MW. Dlaczego idziemy w gaz? System nie może opierać się wyłącznie na źródłach odnawialnych. Musimy zbudować taki miks, który pozwoli na bezpieczne funkcjonowanie systemu. Bloki gazowe będą niezbędne do bilansowania morskich farm wiatrowych. Chcemy wybudować 1200 MW w offshore, w planach mamy jeszcze więcej mocy z Bałtyku. Nie mamy obecnie magazynów energii w tradycyjnej formie, dlatego musimy bilansować system stabilnymi źródłami energii – podkreślił Dybowski.

– Koszt inwestycji w tzw. duży atom jest zbyt wysoki, nawet jak na taką spółkę jak Orlen. Widzimy doświadczenia firm z Finlandii czy Wielkiej Brytanii. Dlatego naszym rozwiązaniem jest wejście w reaktory SMR. Widzimy przyszłość w wodorze, ale pytanie pojawia się z czego ma być ten wodór. Do wyprodukowania wodoru trzeba przepracować taką ilość metanu, z którego powstaje 9 ton CO2. Przy obecnych cenach emisji staje się to nieopłacalne – ocenił Jarosław Dybowski.

13.35

– Podkreślił on, że Veolia ma wpisane w DNA neutralność klimatyczną. – Patrząc na Polskę, mamy dwa duże źródła ciepłownicze, w Łodzi i Poznaniu. Obecnie jesteśmy w procesie przejściowym w oparciu o gaz. Jednak docelowo mamy osiągnąć neutralność klimatyczną. W 2026 roku te dwie duże elektrociepłownie powinny być napędzane gazem – mówił Krzysztof Zamasz, członek zarządu Veolii w Polsce.

Całą wypowiedź przedstawiciela Veolii można znaleźć tutaj:

Zamasz: Veolia ma neutralność klimatyczną wpisaną w DNA

13.21

– Kryzys energetyczny jest efektem wtórnych przyjętych regulacji. Mamy trend ochrony klimatu, i to element, który w pewnym sensie oddziałuje na obecną sytuację. Obecna energetyka oparta na paliwach kopalnych zaczyna być niepewna w kontekście różnych regulacji klimatycznych. Ta sytuacja wymaga od nas wielu, również bolesnych zmian. Energetyka jądrowa, jako źródło bezemisyjne może skutecznie pomóc w tej transformacji. Energetyka jądrowa jest stabilna i długofalowa. Obecne reaktory planowane są na 60 lat działania. Wielu ekspertów mówi, że nie uda się dokonać transformacji energetycznej bez energetyki jądrowej. Szczególnie atrakcyjna energetyka jądrowa jest dla państw Europy Środkowej, gdzie atom może zastąpić obecnie wykorzystywane źródła stabilne opalane paliwami kopalnymi – powiedział prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

– Atom jest kompatybilny z OZE. Będzie wspierać wrażliwe na czynniki atmosferyczne źródła odnawialne. Mamy ustalony harmonogram dojścia z inwestycją do 2033 roku i idziemy zgodnie z planem. W tym roku planuje się wybór partnera, mamy etapy certyfikacji czy pozwolenia na budowę. My współpracujemy z polskim rządem, bo to będzie małżeństwo na sto lat. W ostatnim tygodniu podpisaliśmy umowę z 10 firmami zainteresowanymi współpracą przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce – dodał Kowalik.

13.00

– Produkcja energii z OZE będzie wymagała od nas wielu inwestycji, nie tylko w same źródła wytwórcze, ale także w siec przesyłową czy w system informatyczny. Zielony Zwrot Taurona to zmiana miksu wytwarzania z węgla na OZE. Zakładamy, że w 2025 roku osiągniemy 1,6 GW mocy w zielonej energii. Mamy do tego stworzoną spółkę celową – powiedział Artur Michałowski, wiceprezes Taurona.

– Jesteśmy spokojni o finansowanie naszych zielonych projektów. Pieniądze przeznaczymy m.in. na rozwój sieci, ale także dekarbonizację naszych obecnych mocy wytwórczych. Instytucje finansowe odchodzą od finansowania węgla, ale chętnie angażują się w kredytowanie zielonych inwestycji. Czekamy cały czas na środki unijne. Cała reforma energetyki będzie kosztowała około 200 mld euro. Bez wsparcia unijnego nie damy rady tego przeprowadzić – zaznaczył Michałowski. – Budowa NABE jest naszym priorytetem. Mamy zespoły pracowników, którzy zajmują się dostosowaniem do wytycznych MAP. NABE będzie stabilizatorem systemu. Agencja skupi aktywa węglowe, co umożliwi m.in. Tauronowi inwestycje w źródła zielone i gazowe. Mamy harmonogram, my działamy zgodnie z nim. Ale samo powstanie NABE nie zależy od nas – podkreślił.

12.50

– Widzimy dynamiczny rozwój źródeł odnawialnych. My widzimy dwa kierunku rozwoju. Jeden, mający charakter systemowy. One uczestniczą m.in. w akcjach OZE. To źródła, które będą wpływały na ceny rynkowe – powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

– Kryzys energetyczny sprzyja rozwojowi źródeł odnawialnych. System aukcyjny pokazuje, że ceny obecnie obowiązujące w aukcjach dają dużą stopę zwrotu przy obecnej sytuacji na rynku energii. Dzięki większemu udziałowi energii z OZE, ceny powinny spadać. Trzeba jednak dokonać inwestycji w system przesyłowy, czy też dystrybucyjny. Tu koszty będą rosły – mówił Gawin. – Aspekt stabilności dostaw jest nieco zapomniany, zwłaszcza w perspektywie zachodniej Europy. Obecny kryzys energetyczny pokazuje, że bezpieczeństwo dostaw będzie kluczowym elementem. Nie tylko moce w OZE, ale także stabilne źródła rezerwy. Nawet jeżeli w polskim przypadku są to głównie źródła węglowe – dodał.

12.45

Rozpoczął się panel „Zielona energia w strategiach liderów polskiego rynku”, który prowadzi redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik.

11.05

– PGNiG OD skorzystał z rozwiązania rozłożenia kosztów taryfy na trzy lata. Taryfa wzrosła o 80 procent wliczając koszt dystrybucji, to przełożyło się na wzrost rachunków dla odbiorców o średnio 54 procent – powiedział Rafał Gawin.

– Przyłączanie nowych OZE, zwłaszcza fotowoltaiki, staje się wyzwaniem. Problemem są oczywiście możliwości sieci dystrybucyjnej, które niebezpiecznie zbliżają się do granic swoich możliwości – alarmuje prezes URE.

11.00

– Taryfy dystrybucyjne, które wzrosły o dziewięć procent, są spowodowane o wzrost opłaty mocowej, która wzrosła o ponad 30 procent – zaznaczył.

– Widzieliśmy jak rosły koszty produkcji energii, głównie koszty uprawnień do emisji. W 2021 roku nastąpiły duże zmiany również na rynku gazu. Tutaj wpływ miały m.in. niedobór produkcji energii ze źródeł odnawialnych, kiedy musiały je zastąpić źródła gazowe. W drugiej połowie roku wpływ na sytuację rynku miała duża polityka na rynku podażowym – podkreślił prezes Gawin.

– W przypadku rynku energii zawsze zwracamy uwagę na staranność wniosków składanych przez przedsiębiorstwa. W części obrotu rachunki wzrosły średnio o 37 procent w 2021 roku. Średnio, odejmując opłaty dystrybucyjne, ceny wzrosły o 24 procent, co w ostatecznym rozrachunku podniosło średnie rachunki za energię o 21 złotych – powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafał Gawin.

10.50

– Problemem realizacji programu jest wstrzymanie nowych przyłączeń przez PSG, gdyż 45 procent wniosków w Czystym Powietrzu jest związanych z wymianą źródeł ciepła z paliwa stałego na paliwo gazowe. Wierzymy, że PSG i PGNiG rozwiążą wkrótce ten problem – powiedział Bartłomiej Orzeł.

10.40

– Drugim powodem przyśpieszenia programu jest rozwój współpracy z gminami, które prowadzą działania informacyjne, ale także wspierają m.in. w wypełnianiu wniosków – powiedział Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze.

– Program Czyste Powietrze jest jednym z największych programów redukcji niskiej emisji, a z drugiej strony podnoszenia efektywności energetycznej polskich domów. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. W 2021 roku zagospodarowano fundusze w wysokości trzech miliardów złotych. Tygodniowo wpływało powyżej czterech tysięcy wniosków. To efekt wejścia w życie programu Czyste Powietrze 2.0. To zasługa ułatwienia złożenia wniosku – zaznaczył Bartłomiej Orzeł.

10.20

– Proces transformacji energetycznej w Polsce musi zostać przeprowadzony w sposób odpowiedzialny. Musimy być odpowiedzialni za polskie społeczeństwo, obywateli i stan gospodarki. Podchodzimy do tego tematu z wielką ostrożnością, ale i w sposób ambitny – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

10.10

– My jesteśmy w stanie zrealizować założenia transformacji, tylko jakim kosztem? W Europie zapomina się o uwarunkowaniach historycznych takich jak druga wojna światowa i komunizm, który dotknął wiele państw Europy Środkowej i Wschodniej – powiedział były minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Mamy 14,5 GW OZE w energetyce. To jest 27 procent mocy zainstalowanych w energetyce. To jest duże osiągnięcie i energetyka wyprzedza w transformacji wszystkie inne działy gospodarki narodowej. Wskaźnik 27 procent miał być osiągnięty w 2025 roku, co warto podkreślić. To jest sukces, o którym nie mówi się na co dzień – powiedział Tchórzewski.

– Mamy umowę społeczną na wyjście z węgla do 2049 roku. Z Komisją Europejską mieliśmy uzgodniony 2060 rok. Rzad zdecydował się przyspieszyć ten proces o 11 lat. To bardzo ambitny acz wykonalny plan.
Za transformacja energetyczną musi iść transformacja regionalna tak aby nie doszło do zapaści gospodarczej w tych regionach post górniczych – dodał.

– Z niepokojem odbieram, że nie idzie w Polsce budowa fabryki samochodów elektrycznych. Zanieczyszczenia tworzone przez motoryzację są nie mniej gorsze niż te wynikające z energetyki – zaznaczył Krzysztof Tchórzewski, były minister energii.

9.57

Transmisję online z wydarzenia można znaleźć tutaj:

9.55

O godz. 10.00 rozpoczyna się pierwszy panel 22. Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL. Zapraszamy do śledzenia licznych dyskusji razem z nami!

Opracowali Mariusz Marszałkowski, Jędrzej Stachura i Michał Perzyński

W Senacie odbyły się głosowania nad zmianami w sektorze energetycznym