Francja i Niemcy apelują o przyspieszenie polityki klimatycznej w celu walki z kryzysem

19 maja 2020, 06:00 Alert

Rządy Francji i Niemiec wydały wspólne oświadczenie na temat środków, które ich zdaniem należy podjąć w celu walki z kryzysem gospodarczym. Jeden z nich to przyspieszenie budowy Europejskiego Zielonego Ładu.

Komin w Elektrowni Kozienice. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Komin w Elektrowni Kozienice. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

– To czas wsparcia modernizacji europejskiej gospodarki i modeli ekonomicznych. Mając to na uwadze, ponownie podkreślamy, że Zielony Ład dla Europy stanowi nową strategię wzrostu Unii Europejskiej – czytamy w oświadczeniu. Francja i Niemcy opowiadają się za podniesieniem celów redukcyjnych do 2030 roku połączonych z rozwiązaniami na rzecz uniknięcia zjawiska carbon leakage, stworzenie mechanizmu dostosowania emisji spoza granic unijnych (nie wymieniają z nazwy podatku od śladu węglowego – CBT). Kraje te opowiadają się również za rewizją zasad pomocy publicznej tak, aby uwzględniały większe ambicje polityki klimatycznej oraz ryzyko carbon leakage.

Francja i Niemcy chcą również ustanowienia ceny minimalnej uprawnień do emisji CO2 w systemie handlu emisjami EU ETS, która utrzyma presję na odchodzenie od paliw kopalnych pomimo spowolnienia gospodarczego, a także rozszerzenie ETS na wszystkie sektory gospodarki. Chcą również stworzenia mapy drogowej odrodzenia gospodarczego, które będzie przyjazne środowisku, dopuszczając w tym celu ustanawianie kolejnych celów i warunków transformacji energetycznej.

Kancelaria Prezydenta Republiki Francuskiej/Wojciech Jakóbik