Fuzja Orlenu i Lotosu ma odbyć się poprzez przejęcie, ale czeka na zgody

3 czerwca 2022, 06:30 Alert

Wiadomo już jaka operacja posłuży do przejęcia Lotosu przez Orlen. Czeka jeszcze na zgody w Polsce i Komisji Europejskiej.

Rafineria Mozejki. Zdjęcie: PKN Orlen
Rafineria Mozejki. Zdjęcie: PKN Orlen

Orlen i Lotos uzgodniły w jaki sposób dojdzie do ich fuzji. Sposób to połączenie przez przejęcie. Lotos podaje, że za każdą jego akcję akcjonariusz otrzyma 1,075 akcji płockiego koncernu.

– Sfinalizowanie transakcji zależy teraz od zgody dotyczącej zarówno parytetu, jak i pozostałych warunków połączenia, wyrażonej przez akcjonariuszy obydwu spółek podczas Walnych Zgromadzeń – czytamy w komunikacie. – Jednym z ważniejszych dla procesu połączenia wydarzeń było ogłoszenie partnerów do realizacji środków zaradczych, których przestawiono w styczniu 2022 roku. Aktualnie PKN Orlen oczekuje na akceptację umów i partnerów przez Komisję Europejską.

Komisja rozważy czy środki zaradcze zaproponowane przez PKN Orlen pozwolą ochronić konkurencję na rynku. Chodzi między innymi o stworzenie spółki joint venture zarządzającej Rafinerią Gdańską z 30 procentami udziałów Saudi Aramco oraz wymianę stacji paliw z węgierskim MOL.

Lotos/Wojciech Jakóbik