(Reuters/Anadolu/Interfax/Teresa Wójcik/Piotr Stępiński)
Jak poinformowała 20 sierpnia agencja Interfax, pierwszy wicepremier Kazachstanu Bakytzhan Sagintayev powiedział, że rząd zamierza obniżyć stawkę podatku od wydobycia minerałów dla 39 mało dochodowych spółek naftowo-gazowych.
– W kwestii sektora naftowo-gazowego mówimy tutaj o tym, aby nie dopuścić do obniżenia wydobycia ropy naftowej. Razem ze związkiem Kazenergy przeprowadziliśmy dogłębną analizę 57 spółek wydobywających ropę i gaz. W rezultacie wybraliśmy 39 spółek, dla których właśnie od 1 października planowane jest obniżenie podatki od wydobycia minerałów – powiedział Sagintayev podczas konferencji prasowej w Astanie. – Da to możliwość obniżenia dla tych spółek łącznego obciążenia podatkowego o 8 procent czyli o 146 mld teng (ok. 776 mln dolarów) – dodał.
Ponadto Sagintayev poinformował, że rząd zezwoli spółkom naftowym na dodatkowe spalanie mieszaniny różnych gazowych węglowodorów rozpuszczonych w ropie. – Zwróciły się do nas spółki naftowe dlatego abyśmy pozwolili na dodatkowe spalanie mieszaniny różnych gazowych węglowodorów rozpuszczonych w ropie. Obecnie przygotowujemy odpowiednią decyzję, która przyniesie nam podwójny efekt. Z jednej strony spółki zwiększą wydobycie do 480 tys. ton a z drugiej strony budżet otrzyma dodatkowe 19 mld teng – powiedział Sagintayev.
Jak informowaliśmy dziś, Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zapowiedział prowadzenie nowej polityki gospodarczej w związku z dużym obniżeniem cen ropy i wprowadzeniem racjonalnej oszczędności.
Nazarbajew podkreślił konieczność dostosowania budżetu Kazachstanu do ceny ropy w granicach 30-40 dol za baryłkę. Stwierdził, że w poprzednich latach kraj osiągnął bardzo wiele, teraz jednak brakuje funduszy, środki na nowe projekty będą ściśle ograniczone. Konieczne jest moratorium na różne zapowiadane inicjatywy do 2018 r. Według Nazarbajewa, w dłuższej perspektywie na gospodarkę Kazachstanu może mieć wpływ wiele czynników negatywnych.
Po pierwsze, niskie ceny ropy naftowej i metali. Te ceny mogą utrzymywać się nawet przez pięć lat. Po drugie, kraje rozwijające się będą miały przez najbliższe lata ograniczony dostęp do inwestycji i kapitału. Po trzecie, spadnie sprzedaż produktów kazachskich w eksporcie z powodu znacznego osłabienia popytu u głównych partnerów, Kazachstanu, zwłaszcza Rosji i Chin.
Nazarbajew polecił, aby rząd i bank centralny, jak najszybciej przygotowały średniookresowy plan dla gospodarki i polityki pieniężnej z wariantowymi rozwiązaniami. Priorytetem tego planu powinno być wspieranie kluczowych sektorów gospodarki – produkcji ropy, gazu oraz surowców mineralnych, zapewniające produktom z Kazachstanu przewagę konkurencyjną.
Nazarbajew ostrzegł, że „obecny kryzys jest sektorowy, ale wpływa praktycznie na wszystkie przedsiębiorstwa przemysłowe Kazachstanu. Dlatego polityka gospodarcza wymaga zupełnie nowego podejścia”.
Czytaj więcej:
Kazachstan ograniczy eksport ropy i produktów naftowych
Ukraina liczy na surowce z Kazachstanu. Do ustalenia szlak dostaw