AlertWszystko

Kazachstan obniża podatki dla branży naftowej

(Reuters/Anadolu/Interfax/Teresa Wójcik/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała 20 sierpnia agencja Interfax, pierwszy wicepremier Kazachstanu Bakytzhan Sagintayev powiedział, że rząd zamierza obniżyć stawkę podatku od wydobycia minerałów dla 39 mało dochodowych spółek naftowo-gazowych.

– W kwestii sektora naftowo-gazowego mówimy tutaj o tym, aby nie dopuścić do obniżenia wydobycia ropy naftowej. Razem ze związkiem Kazenergy przeprowadziliśmy dogłębną analizę 57 spółek wydobywających ropę i gaz. W rezultacie wybraliśmy 39 spółek, dla których właśnie od 1 października planowane jest obniżenie podatki od wydobycia minerałów – powiedział Sagintayev podczas konferencji prasowej w Astanie. – Da to możliwość obniżenia dla tych spółek łącznego obciążenia podatkowego o 8 procent czyli o 146 mld teng (ok. 776 mln dolarów) – dodał.

Ponadto Sagintayev poinformował, że rząd zezwoli spółkom naftowym na dodatkowe spalanie mieszaniny różnych gazowych węglowodorów rozpuszczonych w ropie. – Zwróciły się do nas spółki naftowe dlatego abyśmy pozwolili na dodatkowe spalanie mieszaniny różnych gazowych węglowodorów rozpuszczonych w ropie. Obecnie przygotowujemy odpowiednią decyzję, która przyniesie nam podwójny efekt. Z jednej strony spółki zwiększą wydobycie do 480 tys. ton a z drugiej strony budżet otrzyma dodatkowe 19 mld teng – powiedział Sagintayev.

Jak informowaliśmy dziś, Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zapowiedział prowadzenie nowej polityki gospodarczej w związku z dużym obniżeniem cen ropy i wprowadzeniem racjonalnej oszczędności.

Nazarbajew podkreślił konieczność dostosowania  budżetu Kazachstanu do ceny ropy w granicach 30-40 dol za baryłkę.  Stwierdził, że w poprzednich latach  kraj osiągnął bardzo wiele,  teraz jednak brakuje funduszy, środki na nowe projekty będą ściśle ograniczone.  Konieczne jest  moratorium na różne zapowiadane inicjatywy do 2018 r. Według Nazarbajewa, w dłuższej perspektywie na gospodarkę Kazachstanu może mieć wpływ wiele czynników negatywnych.

Po pierwsze, niskie ceny ropy naftowej i metali. Te ceny mogą utrzymywać się  nawet przez pięć lat.  Po drugie, kraje rozwijające się będą miały przez najbliższe lata ograniczony dostęp do inwestycji i kapitału. Po trzecie, spadnie sprzedaż produktów kazachskich w eksporcie z powodu znacznego osłabienia popytu u głównych partnerów, Kazachstanu, zwłaszcza Rosji i Chin.

Nazarbajew polecił, aby rząd i bank centralny, jak najszybciej przygotowały  średniookresowy plan dla gospodarki i polityki pieniężnej  z wariantowymi rozwiązaniami. Priorytetem  tego planu powinno być wspieranie kluczowych sektorów gospodarki  – produkcji ropy, gazu oraz surowców mineralnych, zapewniające produktom z Kazachstanu  przewagę konkurencyjną.

Nazarbajew ostrzegł, że „obecny kryzys jest sektorowy, ale  wpływa praktycznie na wszystkie przedsiębiorstwa przemysłowe Kazachstanu. Dlatego polityka gospodarcza wymaga zupełnie nowego podejścia”.

Czytaj więcej:

Kazachstan ograniczy eksport ropy i produktów naftowych

Ukraina liczy na surowce z Kazachstanu. Do ustalenia szlak dostaw


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X