Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że rekompensaty cen energii mogą być wypłacane od stycznia 2022 roku. Skorzystają na tym gospodarstwa domowe. – Równie dobrze można je wprowadzić i w lutym lub marcu z mocą od pierwszego stycznia – dodał.
Od kiedy będą wypłacane rekompensaty
– Rekompensaty mogą być wypłacane od pierwszego stycznia, ale równie dobrze można je wprowadzić i w lutym lub marcu z mocą od pierwszego stycznia – powiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Według ministra rolnictwa, dopłatami w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej mogłoby zostać objętych około trzech milionów osób, a głównym kryterium przyznania rekompensaty będzie poziom zarobków. – Jeśli cena prądu spowoduje duży ubytek w jego budżecie, to wtedy otrzyma częściową rekompensatę – powiedział wicepremier.
Miesiąc temu wiceszef ministerstwa klimatu i środowiska Ireneusz Zyska zapewniał, że trwają obecnie prace nad nową regulacją, która dedykowana będzie odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej. Zgodnie z zapowiedzią, na dopłaty w przyszłym roku ma zostać przeznaczone co najmniej 1,5 mld zł.
Ministerstwo wyjaśniło, że główną zmianą, którą niesie ze sobą nowelizacja, jest rozszerzenie grupy uprawnionych do pobierania dodatku energetycznego (według kryterium dochodowego nieprzekraczające 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1115 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym). Dodatki będą przyznawane na okres sześciu miesięcy, a do ich otrzymania wystarczy przedstawienie faktury – zamiast kopii umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej.
Przyszła nowela zakaże także wstrzymania dostaw energii elektrycznej odbiorcy wrażliwemu w okresie od pierwszego listopada do 31 marca oraz w soboty, w dni uznane ustawowo za wolne od pracy.
Polska Agencja Prasowa /Aleksander Tretyn