Resort klimatu czeka na dane z Niemiec o emisji zanieczyszczeń w Rafinerii Schwedt

28 lutego 2024, 11:30 Alert

Mimo że rafinerie odgrywają kluczową rolę przy dostawach paliw na rynek detaliczny, to efektem ubocznym produkcji są liczne szkodliwe emisje zanieczyszczeń. Emisje dwutlenku siarki w niemieckiej Rafinerii Schwedt zostały opisane w BiznesAlert.pl, a resort klimatu pytał o nie Niemców.

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.
Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Rafineria Schwedt jest położona zaledwie 10 kilometrów od polskiej granicy i w pobliżu nowo powstającego Parku Narodowego w Dolinie Dolnej Odry.

–  Nie dysponujemy danymi odnośnie do emisji dwutlenku siarki (SO2) z instalacji zlokalizowanych poza terytorium Polski – odpowiedziało polskie ministerstwo klimatu i środowiska w odpowiedzi na pytania redakcji BiznesAlert.pl ws. wysokich emisji dwutlenku siarki w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt.

Resort jednocześnie podał, że ósmego lutego 2024 roku w ramach spotkania w ministerstwie klimatu i środowiska podsekretarz stanu Miłosz Motyka poruszył temat doniesień medialnych dotyczących zwiększenia emisyjności dwutlenku siarki z rafinerii PCK Schwedt. Strona niemiecka reprezentowana przez Udo Phlilippa, sekretarza stanu w federalnym ministerstwie gospodarki i ochrony klimatu zobowiązała się do przekazania polskiej stronie stosownej korespondencji w przedmiotowej sprawie.

Rafineria Schwedt (PCK), która należy nadal w 54 procentach do rosyjskiego koncernu Rosnieft emituje wielokrotnie więcej SO2 niż każda inna niemiecka instalacja tego typu. Niemiecki zakład wnioskuje obecnie o specjalne pozwolenie na podwyższenie emisji SO2. Wniosek jest rozpatrywany przez landowy urząd ochrony środowiska w Schwedt. Niemiecka PCK emituje w skali roku prawie sześć razy więcej SO2 od Rafinerii Gdańskiej.

Aleksandra Fedorska

Fedorska: Czy niemieckiej Rafinerii Schwedt wolno więcej (emitować)?