PGE i Ørsted przedstawiły wykonawcę największej farmy wiatrowej na Bałtyku

23 sierpnia 2022, 11:15 Alert

Pierwsza Polska Farma Wiatrowa na Bałtyku zyskała oficjalnego wykonawcę. Firma zajmie się budową obu tagów Farmy, Baltica 2 oraz Baltica 3.

Offshore. Fot. PGE Baltica
Offshore. Fot. PGE Baltica

Morska Farma Wiatrowa Baltica

Ørsted i Polska Grupa Energetyczna wspólnie realizują projekt Morskiej Firmy Wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Spółki wybrały wykonawcę, który poprowadzi dwa wyznaczone etapy, Baltica 2 oraz Baltcia 3. Realizacją zajmie się spółka Ramboll Polska oraz Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego.

– Mamy za sobą kluczowe postępowanie, które poprzedza ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o mocy ok. 2,5 GW – największej na Morzu Bałtyckim. Rozpoczynamy współpracę z wykonawcą, który ma bogate doświadczenie z zakresu morskiej energetyki wiatrowej i procesu pozyskiwania pozwoleń – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wykonawca będzie odpowiadać również za przygotowanie dokumentacji dotyczącej uzyskania pozwolenia na budowę MFW Baltcia. Zgodnie z rozpisanym planem uruchomienie pierwszego etapu projektu, czyli Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW ma odbyć się w 2026 roku. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy do 1498 MW, ma być oddany w 2027 roku.

– Wzmocnienie kompetencji polskiego przemysłu w ramach projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica to także praktyczna realizacja zobowiązania, które podjęliśmy jako inwestor zagraniczny podpisując Umowę Sektorową na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – powiedział Søren Westergaard Jensen, dyrektor projektu z Ørsted.

PGEBaltica/Maria Andrzejewska

Kołodziejak: Nie ma pewnych technologii, które mogłyby spowodować szybkie odejście od paliw kopalnych (ROZMOWA)