Były prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski ocenia wystąpienie jego następcy przy okazji konferencji wynikowej trzymając kciuki za powodzenie spółki.
– Z nadzieją można patrzeć na komunikację nowego prezesa, bo przynajmniej jest realna i wyzbyta z nieprofesjonalnych koncepcji prezentowanych podczas kampanii wyborczej – ocenił Dąbrowski odnosząc się do wystąpienia zarządu Polskiej Grupy Energetycznej pod wodzą Dariusza Marca. – Transformacja energetyki powinna być niezależna od zmian politycznych bo nie jest to projekt na jedną kadencję parlamentarną. Dlatego życzę powodzenia prezesowi PGE Dariuszowi Marcowi w kontynuacji projektu transformacji energetyki, bo od powodzenia tego wielkiego przedsięwzięcia zależy bezpieczeństwo energetyczne Polski w przyszłości – mówi.
– Wydzielenie aktywów weglowych jest niezbędne dla procesu transformacji i utrzymania energetyki w polskich rękach. Utrzymanie aktywów węglowych w grupie pge uniemożliwi jej pozyskanie środków na inwestycje i rozwój niskoemisyjnej energetyki – podsumowuje.
Odnosi się w ten sposób do słów prezesa Marca. – Wydzielenie aktywów węglowych ze struktur Grupy to bardzo ważna kwestia. Będziemy pracować nad optymalnym rozwiązaniem. Jesteśmy przekonani, że musimy podjąć działania szybko. Rozmawiamy z rządem i ministerstwami. Mamy nadzieję, że decyzje i zapisy prawne pojawią się niedługo – powiedział Dariusz Marzec.
– Sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna. Musimy zbadać i zaktualizować model wydzielenia aktywów energetyki konwencjonalnej. NABE to projekt strategicznie ważny z punktu widzenia PGE. Nie chcemy zwlekać i będziemy przekonywać do jak najszybszej realizacji. Jednak należy to zrobić odpowiedzialnie, z poszanowaniem kwestii regulacyjnych i społecznych – dodał.
Wydzielenie aktywów węglowych było planowane przez kilka lat przez poprzednią ekipę rządzącą, z której wywodzi się Wojciech Dąbrowski. Jednakże przez lata ta reforma w kształcie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego nie dochodziła do skutku. Nowa ekipa zamierza przedstawić nowy pomysł na tę reformę niezbędną do uwolnienia państowych spółek energetycznych z węgla w portfolio, aby mogły pozyskać finansowanie na transformację energetyczną.
Opracował Wojciech Jakóbik
PGE rozmawia z rządem na temat wydzielenia aktywów węglowych