AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Nowelizacja ustawy o rynku mocy da ulgę przemysłowi energochłonnemu

Żarówka. Fot. Pixabay

Żarówka. Fot. Pixabay

Nowela ogłoszona 17 sierpnia zakłada wykluczenie z aukcji rynku mocy jednostek o emisyjności powyżej 550g CO2/KWh oraz nową metodę naliczania opłaty mocowej finansującej ten rynek w odpowiedzi na postulaty przedsiębiorców.

– Ustawa dostosowuje polskie prawodawstwo do unijnych wymogów (wprowadzonych rozporządzeniem UE 2019/943 w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej) w zakresie wykluczenia z udziału w aukcjach rynku mocy jednostek wysokoemisyjnych, tj. emitujących powyżej 550g CO2/kWh. Pozwoli to na finansowanie budowy nowych, niskoemisyjnych mocy wytwórczych, co będzie jednym z motorów napędowych transformacji energetycznej Polski – informuje ministerstwo klimatu i środowiska.

– Nowy sposób naliczania opłaty mocowej premiuje stabilny pobór energii i jej zużywanie w godzinach pozaszczytowych oraz pozwoli odbiorcom obniżyć ponoszone przez nich opłaty za energię – informuje minister Michał Kurtyka. Niższa opłata mocowa dla przedsiębiorców oznacza mniejszy koszt rachunku za energię elektryczną dla przedsiębiorców, szczególnie przemysłu energochłonnemu. – Rozwiązanie to jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców, zwłaszcza przez tzw. odbiorców energochłonnych. Uzależnia ono stawkę opłaty mocowej od profilu zużycia energii. Nowa formuła ma charakter uniwersalny i tym samym nie podlega wymogowi notyfikacji pomocy publicznej – tłumaczy resort.

Nowela wchodzi w życie po czternastu dniach od ogłoszenia. Zmiana sposobu naliczania opłaty mocowej nastąpi od pierwszego października.

Jeden z przedsiębiorców zużywających istotną ilość energii w Polsce, czyli KGHM, już sygnalizował nadzieje związane ze spadkiem opłaty mocowej.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Wojciech Jakóbik

KGHM szuka tańszej energii. Patrzy na offshore, małe reaktory jądrowe i wodór


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X