AlertWszystko

Nowi gracze mogą zostać dopuszczeni do Siły Syberii

Gazociąg Siła Syberii. Grafika: Gazprom

(Neftegaz/Rosinvest/Wojciech Jakóbik)

Ministerstwo energetyki Rosji analizuje obecnie inicjatywę dopuszczenia nowych firm do gazociągu Siła Syberii i pozwolenia na sprzedaż gazu przy użyciu tej magistrali i pośrednictwie Gazpromu. Pomysł był wspierany przez rywala tego koncernu – Rosnieft. Minister Aleksander Nowak rozważy projekt firmy Igora Sieczina za wyjątkiem włączenia jego firmy w gazociąg Turkish Stream. Rosnieft argumentował, że obniżyłoby to koszty projektu. – Rząd omawia i modyfikuje ten pomysł – zadeklarował Nowak.

Gazprom jest niechętny dopuszczaniu nowych dostawców do jego gazociągów. Posiada dotąd monopol na eksport gazu za ich pomocą, pomimo zniesienia ograniczeń na eksport LNG. Siła Syberii to jeden z trzech projektów o tej nazwie. Zakłada, że w 2019 roku nowy gazociąg z Rosji do Chin pozwoli na dostawy do 38 mld m3 gazu ziemnego rocznie. W tej sprawie Gazprom podpisał z chińskim CNPC umowę gazową regulującą cenę i wolumen dostaw. Projekt ma problemy z realizacją, ze względu na brak środków Gazpromu i małe zaangażowanie Chińczyków w inwestycję. Dlatego włączenie nowych graczy w projekt byłoby formą wsparcia, ale i zmniejszenia wpływu Gazpromu na magistralę. Formą zabezpieczenia interesów tej spółki ma być proponowane przez rząd pośrednictwo w handlu gazem. Gazprom kupowałby gaz np. od Rosnieftu i dopiero wtedy trafiałby on na eksport.

Plany dotyczące Siły Syberii są zagrożone także przez tanią ropę naftową. Indeksowana do niej cena surowca w kontrakcie Gazprom-CNPC może spaść poniżej granicy opłacalności. Należy zaznaczyć, że początkowo Gazprom chciał, aby cena była jednym ze źródeł refinansowania inwestycji w chiński gazociąg, po tym jak Chińczycy wycofali się z pomysłu przekazania przedpłat za dostaw surowca. Obecna koncepcja to pożyczki od banków azjatyckich.

Więcej:

Gazpromowi nie opłaca się już słać gazu do Chin. Ocenzurowany komunikat Interfaxu

Gazprom kontynuuje korektę chińskich planów

Asymetryczny sojusz energetyczny Rosja-Chiny


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X