Gryglas: Rząd ma plan wsparcia offshore

18 października 2018, 07:30 Energetyka

– Gdynia to symbol niepodległości, a Polska to kraj otwarty na innowacje, dlatego wierzę, że podobnie będzie w przypadku morskich farm wiatrowych – powiedział Zbigniew Gryglas, Poseł RP i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej, podczas konferencji „Offshore Wind – Logistics&Supplies 2018”.

Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych. Fot. MAP
Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych. Fot. MAP

Polityk podkreślił, że zgodnie z planami polskiego rządu, do 2030 roku na Bałtyku mają powstać farmy wiatrowe o mocy do 6 GW, a przed 2040 rokiem może to być nawet między 10 a 12 GW zainstalowanych w morskich farmach wiatrowych. – Polska potrzebuje OZE w energetyce, a obecnie udział tego źródła jest na poziomie prawie 14 proc. Aktualnie węgiel dominuje, ale chcemy zredukować jego udział do poziomu poniżej 50 proc. – powiedział Gryglas.

– Mimo, że nie zbudowaliśmy jeszcze farm wiatrowych, to już ponad 1000 firm produkuje elementy do takich farm w Polsce i są one gotowe świadczyć takie usługi – podkreślił poseł Zbigniew Gryglas. Wspomniał też, że polski rząd ma już plan rozwoju morskich farm wiatrowych. Będzie przewidywał dwufazowy system wsparcia. Najpierw ma zostać wprowadzone wsparcie dla firm, które mają już ważne pozwolenia, takie jak Polenergia i PGE, a potem dla firm ubiegających się o takie pozwolenia w postaci aukcji.