Od pierwszego lipca 2021 roku elektrociepłownie Szczecin i Pomorzany oraz sieć ciepłownicza w Gryfinie zostały włączone w struktury PGE Energia Ciepła, największej firmy na rynku ciepła w Polsce. Tym samym zakończony został proces konsolidacji aktywów ciepłowniczych w Grupie Kapitałowej PGE. To jednak nie koniec. Wkrótce zostaną także wydzielone aktywa gazowe z PGE Giek, które trafią do nowego podmiotu. Na bazie aktywów węglowych powstanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego(NABE).
Krok przygotowujący do powstania NABE
Zmiany w Zespole Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie, należącym do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, obejmują wydzielenie Elektrociepłowni Pomorzany, Elektrociepłowni Szczecin oraz systemu ciepłowniczego w Gryfinie do PGE Energia Ciepła Oddział w Szczecinie. – W rezultacie wszystkie pozostające w Grupie PGE aktywa ciepłownicze będą skoncentrowane w jednym segmencie. W Efekcie powstaje największa spółka ciepłownicza w kraju – powiedział na konferencji prasowej w Szczecinie wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej ds. rozwoju Ryszard Wasiłek.
Wskazał, że porządkowanie aktywów w Grupie PGE wynika z planów tworzenia NABE. Utworzenie NABE jest konieczne. Wefekcie rosnących cen uprawień do emisji CO2 aktywa węglowe wymagają pomocy, bo są nadal podstawą bezpieczeństwa energetycznego kraju. W ramach działań PGE, spółka przechodzi modernizację. Chcemy być zero emisyjny do 2050 roku, a do 2030 roku chcemy ograniczyć emisję o 70 procent – powiedział Wasiłek.
Cel PGE? OZE
Wasiłek zdradził także cele strategii PGE. – Pierwszy to offshore wind – 3,5 GW do 2030 roku. Pierwsza energia popłynie ok. 2026 roku. Dwa pierwsze projekty realizujemy z Orsted. Chcemy z tego doświadczenia z korzystać, później chcemy sami zrealizować projekt o mocy 1 GW. Wkrótce będziemy składać nowe wnioski lokalizacyjne sami lub z naszymi partnerami. Drugi cel wynikający z naszej strategii to 3 GW dzięki fotowoltaiki. Nasze zaawansowanie jest bardzo duże. Pracujemy nad kilkoma tys. ha. w całym kraju. Program ten będzie zrealizowany – wymieniał Wasiłek.
Gaz zostanie wydzielony z PGE GiEK
Porządkowanie Grupy dotyczy także na realizacji bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra o wartości 4 mld zł. – Do grudnia 2023 roku powinny powstać dwa bloki gazowe o mocy 700 MW, które będą spalać miliard metrów sześc. gazu. Bloki te będą wydzielone z aktywów PGE Giek. Także w Rybniku planujemy nowy blok gazowy i wydzielenie nowych bloków gazowych PGE Giek, które będzie dysponować źródłami tylko gazowymi. Na bazie PGE Giek powstanie NABE – wymienił Wasiłek.
PGE gotowy na kolejne akwizycje
Ryszard Wasiłek podkreślił, że jeśli pojawią się na rynku okazje zakupu aktywów ciepłowniczych to spółka będzie aktywne. – Obecnie toczą się dwa procesy (oferty sprzedaży – przyp. red.), a więc Fortum we Wrocławiu i CEZ-u w Krakowie. W obu procesach jesteśmy aktywni jeśli chodzi o zakup pewnych elementów jeśli chodzi o ciepłownictwo. W przypadku Wrocławia w grę wchodzi sieć ciepłownicza, a w sytuacji CEZ chodzi o jedną z lokalizacji elektrociepłowni w Krakowie. Chcemy rozwijać ciepłownictwo. Chcemy zwiększyć nasz udział o 1000 MW jako wartość i ilość produkcji energii cieplnej – podkreślił Wasiłek.
Bartłomiej Sawicki