AlertEnergetykaGaz. Energetyka gazowaOnetWykop

PGNiG nie będzie konkurował o przepustowość gazociągu Europipe II

Castorone. Jeden z budowniczych Baltic Pipe

Castorone. Jeden z budowniczych Baltic Pipe fot. Saipem

PGNiG nie potrzebuje dodatkowych nominacji przepustowości gazociągu Europipe II, aby dostarczać gaz przez magistralę Baltic Pipe do Polski – poinformowała spółka w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl.

PGNiG odniósł do doniesień medialnych dotyczących braku przepustowości gazociągu Europipe II, który stanowi łącznik pomiędzy norweskim szelfem kontynentalnym, a duńskim systemem przesyłowym.

– PGNiG nie musi konkurować z innymi firmami o przepustowość gazociągu Europipe II, do którego wpięty jest Baltic Pipe. Przepustowość gazociągów determinowana jest przez przepustowość punktów wyjścia (końcówek), a nie samych rurociągów. Im więcej punktów wyjścia, tym więcej gazu można zatłoczyć do gazociągu. Uruchomienie Baltic Pipe zwiększy zatem przepustowość Europipe II – tłumaczy PGNiG w odpowiedzi.

Spółka tłumaczy, że fakt ten potwierdza sposób rezerwowania przepustowości nie na całą długość gazociągu, a jedynie na punkty wyjścia. – PGNiG ma zarezerwowaną stosowną przepustowość punktu Nybro, który jest początkiem Baltic Pipe i  w związku z tym dysponuje wystarczającymi mocami w gazociągu Europipe II, aby skierować do Baltic Pipe cały wolumen gazu, jaki spółka zamierza sprowadzić do Polski. – tłumaczy PGNiG.

Spółka przytacza również komunikat operatora systemu Gassled, spółki Gassco, która jest właścicielem gazociągu Europipe II, w którym firma informuje, że „wpinka” do systemu Europipe II zwiększa przepustowość oraz elastyczność funkcjonowania gazociągu Europipe II, pozwalając na przesył norweskiego gazu zarówno na rynek niemiecki, jak i duński oraz polski.

Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Inżynieryjna sztuka połączenia Baltic Pipe z norweskim szelfem


Powiązane artykuły

OZE. Źródło: Freepik

W Niemczech nagle wzrosło zużycie energii

Grupa Robocza ds. Bilansów Energetycznych (AGEB) podaje, że pierwszym kwartale bieżącego roku w Niemczech zużycie energii pierwotnej wzrosło o 5,5...
Farmy wiatrowe. Fot. Enea

Enea kupiła kolejne farmy wiatrowe od Greenvolt Power

Enea Nowa Energia zawarła umowę kupna portfela farm wiatrowych o mocy 33,2 MW od Greenvolt Power. Transakcja o wartości około...
Sekretarz ds. energii USA Chris Wright

Manhattan 2. USA wracają do energetyki jądrowej 

Energetyka jądrowa od początku jej istnienia była gwarantem zaopatrzenia Stanów Zjednoczonych w prąd elektryczny. Potem przez blisko 30 lat zaniedbywana,...

Udostępnij:

Facebook X X X