Jak informuje ministerstwo energii trwa proces restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego. – Jest on prowadzony dwutorowo, a działania zostały zaplanowane w perspektywie długofalowej – czytamy w komunikacie. Tymczasem jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, Polska Grupa Górnicza przygotowuje się do zamknięcia od początku 2017 r. dwóch kopalń, które w tym roku przyniosą łącznie 300 mln zł strat. PGG w wydanym później oświadczeniu podkreśla jednak, że nie podjeła jeszcze żadnych decyzji w sprawie kopalń Sośnica i Halemba-Wirek.
-Na poziomie właścicielskim dokonywane są zmiany, które tworzą ramy organizacyjne i regulacyjne dla przeprowadzenia procesów naprawczych w kopalniach. Należą do nich m.in. zmniejszenie kosztów, dostosowanie wielkości i jakości produkcji do potrzeb rynku, zwiększenie wydajności. Realizacja tych procesów jest związana z przeprowadzeniem szeregu działań bezpośrednio w zakładach górniczych – informuje resort energii.
Jak podaje ministerstwo w ramach rozwiązań systemowych prowadzone są prace nad programem dla sektora górnictwa węgla kamiennego na lata 2016-2030. – Dzięki temu możliwe będzie stworzenie warunków sprzyjających budowie rentownego, efektywnego i nowoczesnego sektora górnictwa węgla kamiennego, opartego na kooperacji, wiedzy i innowacjach – czytamy komunikacie.
Więcej informacji podaje dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna – Polska Grupa Górnicza przygotowuje się do zamknięcia od początku 2017 r. dwóch kopalń, które w tym roku przyniosą łącznie 300 mln zł strat. Dotyczy to Sośnicy i Halemby-Wirek – czytamy. Gazeta zwraca jednak uwagę, że likwidacja kopalń nie pociągnie za sobą zwolnień górników. Uprawnieni górnicy skorzystają z ustawowych osłon socjalnych, a pozostali zostaną zatrudnieni w innych kopalniach PGG, gdyż w spółce do 2020 r. obowiązują gwarancje dla osób pracujących pod ziemią.
Po publikacji Dziennika Gazety Prawnej Polska Grupa Górnicza w wydanym oświadczeniu podkreśliła, że na obecnym etapie nie ma żadnych decyzji w sprawie przeniesienia kopalń Sośnica i Halemba-Wirek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Ruch Halemba jest częścią kopalni zespolonej „Ruda” utworzonej 1 lipca br., i prowadzi normalną działalność wydobywczą.
– Dla dalszego funkcjonowania KWK Sośnica, kluczowym założeniem porozumienia osiągniętego ze stroną społeczną jest osiągnięcie przez kopalnię rentowności. W KWK Sośnica uzbrojone i uruchomione zostaną dwie ściany wydobywcze. Ustalono ze stroną społeczną, że do końca stycznia 2017 roku trwać będzie okres testowy. Jeśli kopalnia będzie zdolna do generowania dodatniego wyniku finansowego, to pozostanie w strukturach PGG- czytamy w oświadczeniu spółki.
Resort Energii podkreśla, że wszystkie działania podejmowane przez Polską Grupę Górniczą pozostają w zgodzie z Biznes Planem zaakceptowanym przez Obligatariuszy Spółki oraz związki zawodowe. Dokument ten zakłada zrównoważenie finansowe spółki w 2017 r.
PGG, która z początkiem maja przejęła kopalnie od Kompanii Węglowej, nie udziela obecnie informacji dotyczących realizacji – uzgodnionego z inwestorami i instytucjami finansowymi – biznesplanu spółki. Nie podaje też, czy osiągane wyniki produkcyjne i finansowe są zgodne z zakładanymi w biznesplanie. Oficjalnie nie wiadomo również, czy i kiedy PGG szykuje aktualizację biznesplanu.
„Restrukturyzacja jest procesem ciągłym, którego efekty będzie można oceniać w dłuższej perspektywie czasowej, a PGG koncentruje się na uzyskaniu trwałej rentowności” – zapewnił w środę rzecznik spółki Tomasz Głogowski.
Przedstawiciele PGG nie skomentowali w środę informacji prasowych, według których do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) miałyby w przyszłym roku trafić dwie kolejne kopalnie Grupy: Sośnica oraz Halemba-Wirek (część kopalni Ruda). Informacje Dziennika Gazety Prawnej skomentowali natomiast związkowcy z Sierpnia 80, uznając je za „prowokację i próbę wywołania niepokojów społecznych”.
Zdzisław Bredlak z Sierpnia 80 w kopalni Sośnica przypomniał, że kopalnia jest w trakcie realizacji założeń programu naprawczego, a skutki tego znane będą dopiero w przyszłym roku. „Wszystko wskazuje, że realizacja przebiega pomyślnie, a kopalnia będzie jedną z lepszych po uruchomieniu dwóch już uzbrojonych ścian” – ocenił związkowiec.
Przyszłość gliwickiej kopalni Sośnica, przynoszącej wcześniej największe straty w PGG, była przed kilkoma tygodniami przedmiotem porozumienia między zarządem Grupy a stroną społeczną, zawartego w obecności ministra energii. Zgodnie z porozumieniem, kopalnia realizuje program naprawczy, dzięki któremu do stycznia przyszłego roku ma znacząco poprawić wyniki. Jeżeli tak się nie stanie – w końcu przyszłego roku miałaby trafić do SRK.
Natomiast kopalnia Halemba-Wirek jest częścią kopalni zespolonej pod nazwą Ruda, która w lipcu br. skupiła trzy działające w Rudzie Śląskiej zakłady: Bielszowice, Pokój i Halemba-Wirek. Dotąd PGG i SRK oficjalnie zapowiedziały, że do spółki restrukturyzacyjnej trafi wydzielona część dawnej kopalni Pokój, oficjalnie nie było natomiast mowy o przekazaniu tam również dawnej kopalni Halemba-Wirek.
Marceli Murawski z Sierpnia 80 w kopalni Halemba-Wirek ocenił, że środowe informacje prasowe dotyczące tej kopalni „nie mają pokrycia w oficjalnych dokumentach zarządu Polskiej Grupy Górniczej ani Ministerstwa Energii”.
PGG powstała z początkiem maja, przejmując 11 kopalń Kompanii Węglowej. Obecnie, po przekształceniach organizacyjnych, w Grupie działa pięć kopalń zespolonych, zatrudniających w sumie ponad 32 tys. osób.
Ministerstwo Energii/Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.pl/Polska Agencja Prasowa/ Polska Grupa Górnicza
AKTUALIZACJA: godz. 14:50 5.10. 2016
AKTUALIZACJA: godz. 18:15 5.10. 2016