icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

RAPORT: Wielkopolska Wschodnia szuka pomysłu na siebie

Region Wielkopolski Wschodniej rozwijał się gospodarczo dzięki złożom węgla brunatnego, wokół których powstała cała infrastruktura energetyczna. Dzisiaj należący do Zygmunta Solorza-Żaka ZE PAK stara się znaleźć sposób na swoje dalsze funkcjonowanie w ramach transformacji energetycznej. Pomysłów i planów jest sporo.

Offshore

W kolejnym kroku – po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych – ZE PAK i Ørsted utworzą wspólne przedsięwzięcie (joint venture), w którym każda ze spółek będzie miała 50 procent udziałów. Partnerzy wezmą wspólnie udział w nadchodzących aukcjach na morskie lokalizacje na Bałtyku. Sukces w tym przetargu otworzy im drogę do udziału w planowanych w 2025 i 2027 roku aukcjach na wsparcie (CfD) dla morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. W ten sposób ZE PAK i Ørsted chcą rozszerzać zasięg inwestycji w zieloną energię w Polsce, wspierając tym samym krajową gospodarkę w drodze do neutralności klimatycznej. – Energia z wiatru to jeden z filarów strategii ZE PAK przejścia na produkcję zeroemisyjnej energii i cieszę się, że mamy możliwość rozpoczęcia współpracy właśnie z Orsted. Jeśli na poważnie myśli się o morskiej energetyce wiatrowej, to Ørsted – światowy numer 1 w tej dziedzinie, jest najlepszym z możliwych partnerów. Potencjał, osiągnięcia oraz doświadczenie Orsted w produkcji czystej energii są naprawdę imponujące i bez wątpienia mogą wspomóc transformację energetyczną zarówno ZE PAK, jak i całej polskiej energetyki – powiedział Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK. – Polska podjęła właściwą decyzję stawiając na morską energetykę wiatrową ako podstawę przekształcenia systemu energetycznego tak, by ograniczyć emisje dwutlenku węgla i przez kolejne dekady zapewnić przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym wystarczające i konkurencyjne cenowo dostawy energii elektrycznej podczas wycofywania z wyeksploatowanych elektrowni węglowych. Łącząc lokalne know how z globalnym doświadczeniem, ZE PAK i Ørsted mogą wesprzeć Polskę w drodze od kopalnych do odnawialnych źródeł energii, jednocześnie tworząc tysiące lokalnych miejsc pracy oraz wspierając proces kształcenia kadr i przekwalifikowania pracowników sektora węglowego w kierunku zielonej energetyki – dodał Martin Neubert, Dyrektor Handlowy i Zastępca Dyrektora Generalnego w Ørsted.

Ørsted i ZE PAK łączą siły w offshore

Wodór

21 lipca 2021 roku Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin przekazał, że otrzymał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie wytwórni wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Elektrowni Konin. Wytwórnia wodoru na terenie Elektrowni Konin ma powstać w oparciu o elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową (technologia „PEM”). Pierwszy elektrolizer został już zamówiony a jego dostawa jest przewidywana na przełomie 2021/2022 roku. Energia elektryczna, wykorzystywana do celu eksploatacji elektrolizera, będzie pochodziła w stu procentach ze źródeł odnawialnych. Wodór, produkowany przez elektrolizery, będzie sprężany przez układ sprężarek do ciśnienia 300–450 bar i na bieżąco pompowany do pojazdów transportujących wodór. Specjalnie dobrane sprężarki będą mogły bezpośrednio zasilać stanowiska tankowania wodoru. Wytwórnia zostanie wykonana w technologii modułowej (kontenerowej), co pozwala na jej stosunkowo prostą rozbudowę. Zamówiony elektrolizer będzie miał moc 2,5 MW, co pozwoli na maksymalną produkcję wodoru w ilości 1000 kg na dobę. W przypadku konieczności rozbudowy, przyznana decyzja środowiskowa daje możliwość zwiększenia produkcji wodoru do 20 000 kg na dobę. Woda do produkcji wodoru będzie dostarczona ze stacji DEMI, która znajduje się w elektrowni.

ZE PAK ma decyzję środowiskową o budowie wytwórni wodoru

Atom

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow chcą wspólnie zbudować elektrownię jądrową na bazie aktywów ZE PAK. Na elektrownię złoży się od czterech do sześciu mikroreaktorów typu SMR. – Przede wszystkim chcemy – myślę, że mówię tu za nas obydwu – czystego powietrza dla mieszkańców Polski – zaznaczył w rozmowie dla wtorkowego wydania „Rz” Zygmunt Solorz-Żak. Z kolei Michał Sołowow podkreśla, że koszt budowy wszystkich sześciu reaktorów SMR jest szacowany na około 4,8 mld euro. Zdaniem Solorza-Żaka, „abyśmy mogli w Polsce oddychać lepszym powietrzem, musimy skończyć z węglem”. – Ten koniec zbliża się z gigantyczną prędkością i można opowiadać o różnych teoriach czy pomysłach, ale jedynym realnym źródłem energii, które na masową skalę zastąpi węgiel, jest atom. OZE oczywiście też, dlatego rozwijamy już w PAK-u projekty związane z energią słońca, wiatru i technologiami wodorowymi, ale nie staną się one w niedługim czasie wiodącymi w gospodarce. Stąd też atom, źródło czystej i zeroemisyjnej energii – powiedział. Przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK dodał, że atomem interesuje się już od kilku lat, odbył wiele rozmów i spotkań, w tym w USA, z producentami i dostawcami technologii jądrowych. – Michał również ma w tym zakresie ogromną wiedzę i rozwiązania, stąd nasze wspólne plany. Bo ani w sensie gospodarczym, ani w czysto ludzkim, społecznym nie mamy już czasu. Zegar tyka. Jeśli prześpimy właściwy moment, to za błędy naszego pokolenia zapłacą zdrowiem i swoją przyszłością rzesze ludzi. Oraz polska gospodarka, którą wykończą ceny brudnej energii. Przestaniemy być atrakcyjnym miejscem do życia, a polska gospodarka przestanie być konkurencyjna – powiedział.

Solorz-Żak: Bez taniej i czystej energii czeka nas katastrofa

Fotowoltaika

ZE PAK poinformował, że weszła w życie uchwała Rady Gminy Przykona dotycząca miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dotyczy on m.in. terenów pogórniczych, będących obecnie własnością spółki zależnej ZE PAK, na których docelowo grupa planuje budowę farmy fotowoltaicznej. – Przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego, w zakresie dotyczącym gruntów należących do Grupy ZE PAK, ustala przeznaczenie terenów pod budowę elektrowni fotowoltaicznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dostępny obszar pozwala na budowę farmy o mocy około 180 – 200 MWp. Intencją spółki jest realizacja projektu w oddzielnej spółce celowej – czytamy w komunikacie ZE PAK. Farma fotowoltaiczna w miejscowości Przykona byłaby kolejnym projektem fotowoltaicznym ZE PAK. Obecnie spółka kończy budowę farmy Brudzew o mocy 70 MWp. – Na podstawie doświadczeń z realizacji projektu Brudzew spółka szacuje okres realizacji budowy farmy Przykona na około 15 miesięcy (od uzyskania kompletu zgód formalnoprawnych), natomiast nakłady inwestycyjne dotyczące farmy Przykona na około 500 mln zł – informuje ZE PAK.

ZE PAK chce wybudować farmę fotowoltaiczną Przykona

Biomasa

PSE w lipcu zawarły umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej dwóch bloków Elektrowni Konin przystosowanych do pracy na biomasie. Chodzi o bloki Elektrowni Konin należącej do ZE PAK. W październiku 2021 roku ma się zakończyć budowa bloku biomasowego nr 2 w Elektrowni Konin o mocy 50 MW. Budżet inwestycyjny projektu wynosi 212,8 mln zł. Docelowo będą dwie takie jednostki o łącznej mocy 100 MW. W 2020 roku ZE PAK rozpoczął realizację dwóch dużych projektów inwestycyjnych, które polegały na przystosowaniu kotła węglowego w elektrowni Konin do wyłącznego spalania biomasy. Umowa dotyczy łącznie 115 MW, a podłączenie do sieci ma nastąpić w listopadzie 2022 roku.

ZE PAK ma umowę przyłączeniową z PSE na potrzeby dwóch bloków na biomasę

Farmy wiatrowe

ZE PAK inwestuje w pierwszą lądową farmę wiatrową, by zyskać wiedzę, która pozwoli jej stawiać kolejne. Te mają powstawać na obszarach pogórniczych w okolicach wydobycia węgla brunatnego. Spółka informuje o zawarciu umowy kupna spółki celowej odpowiedzialnej za budowę farmy wiatrowej o mocy 17,5 MW. – Spółka zamierza realizować projekty z zakresu energetyki wiatrowej na bazie własnego zasobu terenów pogórniczych ale nie wyklucza również kolejnych transakcji nabycia zewnętrznych projektów – podaje w komunikacie. Projekt przewiduje budowę farmy wiatrowej składającej się z 7 turbin wiatrowych o łącznej mocy 17,5 MW, w miejscowości Kazimierz Biskupi, w bezpośrednim sąsiedztwie Elektrowni Pątnów. Jest ona opalana węglem brunatnym pochodzącym z okolicznego obszaru wydobycia, który stanie odłogiem po dekarbonizacji. Energetyka odnawialna może nadać mu nowe znaczenie.

ZE PAK chce nauczyć się budować farmy wiatrowe by stawiać je na gruntach po kopalniach

Region Wielkopolski Wschodniej rozwijał się gospodarczo dzięki złożom węgla brunatnego, wokół których powstała cała infrastruktura energetyczna. Dzisiaj należący do Zygmunta Solorza-Żaka ZE PAK stara się znaleźć sposób na swoje dalsze funkcjonowanie w ramach transformacji energetycznej. Pomysłów i planów jest sporo.

Offshore

W kolejnym kroku – po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych – ZE PAK i Ørsted utworzą wspólne przedsięwzięcie (joint venture), w którym każda ze spółek będzie miała 50 procent udziałów. Partnerzy wezmą wspólnie udział w nadchodzących aukcjach na morskie lokalizacje na Bałtyku. Sukces w tym przetargu otworzy im drogę do udziału w planowanych w 2025 i 2027 roku aukcjach na wsparcie (CfD) dla morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. W ten sposób ZE PAK i Ørsted chcą rozszerzać zasięg inwestycji w zieloną energię w Polsce, wspierając tym samym krajową gospodarkę w drodze do neutralności klimatycznej. – Energia z wiatru to jeden z filarów strategii ZE PAK przejścia na produkcję zeroemisyjnej energii i cieszę się, że mamy możliwość rozpoczęcia współpracy właśnie z Orsted. Jeśli na poważnie myśli się o morskiej energetyce wiatrowej, to Ørsted – światowy numer 1 w tej dziedzinie, jest najlepszym z możliwych partnerów. Potencjał, osiągnięcia oraz doświadczenie Orsted w produkcji czystej energii są naprawdę imponujące i bez wątpienia mogą wspomóc transformację energetyczną zarówno ZE PAK, jak i całej polskiej energetyki – powiedział Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK. – Polska podjęła właściwą decyzję stawiając na morską energetykę wiatrową ako podstawę przekształcenia systemu energetycznego tak, by ograniczyć emisje dwutlenku węgla i przez kolejne dekady zapewnić przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym wystarczające i konkurencyjne cenowo dostawy energii elektrycznej podczas wycofywania z wyeksploatowanych elektrowni węglowych. Łącząc lokalne know how z globalnym doświadczeniem, ZE PAK i Ørsted mogą wesprzeć Polskę w drodze od kopalnych do odnawialnych źródeł energii, jednocześnie tworząc tysiące lokalnych miejsc pracy oraz wspierając proces kształcenia kadr i przekwalifikowania pracowników sektora węglowego w kierunku zielonej energetyki – dodał Martin Neubert, Dyrektor Handlowy i Zastępca Dyrektora Generalnego w Ørsted.

Ørsted i ZE PAK łączą siły w offshore

Wodór

21 lipca 2021 roku Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin przekazał, że otrzymał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie wytwórni wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Elektrowni Konin. Wytwórnia wodoru na terenie Elektrowni Konin ma powstać w oparciu o elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową (technologia „PEM”). Pierwszy elektrolizer został już zamówiony a jego dostawa jest przewidywana na przełomie 2021/2022 roku. Energia elektryczna, wykorzystywana do celu eksploatacji elektrolizera, będzie pochodziła w stu procentach ze źródeł odnawialnych. Wodór, produkowany przez elektrolizery, będzie sprężany przez układ sprężarek do ciśnienia 300–450 bar i na bieżąco pompowany do pojazdów transportujących wodór. Specjalnie dobrane sprężarki będą mogły bezpośrednio zasilać stanowiska tankowania wodoru. Wytwórnia zostanie wykonana w technologii modułowej (kontenerowej), co pozwala na jej stosunkowo prostą rozbudowę. Zamówiony elektrolizer będzie miał moc 2,5 MW, co pozwoli na maksymalną produkcję wodoru w ilości 1000 kg na dobę. W przypadku konieczności rozbudowy, przyznana decyzja środowiskowa daje możliwość zwiększenia produkcji wodoru do 20 000 kg na dobę. Woda do produkcji wodoru będzie dostarczona ze stacji DEMI, która znajduje się w elektrowni.

ZE PAK ma decyzję środowiskową o budowie wytwórni wodoru

Atom

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow chcą wspólnie zbudować elektrownię jądrową na bazie aktywów ZE PAK. Na elektrownię złoży się od czterech do sześciu mikroreaktorów typu SMR. – Przede wszystkim chcemy – myślę, że mówię tu za nas obydwu – czystego powietrza dla mieszkańców Polski – zaznaczył w rozmowie dla wtorkowego wydania „Rz” Zygmunt Solorz-Żak. Z kolei Michał Sołowow podkreśla, że koszt budowy wszystkich sześciu reaktorów SMR jest szacowany na około 4,8 mld euro. Zdaniem Solorza-Żaka, „abyśmy mogli w Polsce oddychać lepszym powietrzem, musimy skończyć z węglem”. – Ten koniec zbliża się z gigantyczną prędkością i można opowiadać o różnych teoriach czy pomysłach, ale jedynym realnym źródłem energii, które na masową skalę zastąpi węgiel, jest atom. OZE oczywiście też, dlatego rozwijamy już w PAK-u projekty związane z energią słońca, wiatru i technologiami wodorowymi, ale nie staną się one w niedługim czasie wiodącymi w gospodarce. Stąd też atom, źródło czystej i zeroemisyjnej energii – powiedział. Przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK dodał, że atomem interesuje się już od kilku lat, odbył wiele rozmów i spotkań, w tym w USA, z producentami i dostawcami technologii jądrowych. – Michał również ma w tym zakresie ogromną wiedzę i rozwiązania, stąd nasze wspólne plany. Bo ani w sensie gospodarczym, ani w czysto ludzkim, społecznym nie mamy już czasu. Zegar tyka. Jeśli prześpimy właściwy moment, to za błędy naszego pokolenia zapłacą zdrowiem i swoją przyszłością rzesze ludzi. Oraz polska gospodarka, którą wykończą ceny brudnej energii. Przestaniemy być atrakcyjnym miejscem do życia, a polska gospodarka przestanie być konkurencyjna – powiedział.

Solorz-Żak: Bez taniej i czystej energii czeka nas katastrofa

Fotowoltaika

ZE PAK poinformował, że weszła w życie uchwała Rady Gminy Przykona dotycząca miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dotyczy on m.in. terenów pogórniczych, będących obecnie własnością spółki zależnej ZE PAK, na których docelowo grupa planuje budowę farmy fotowoltaicznej. – Przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego, w zakresie dotyczącym gruntów należących do Grupy ZE PAK, ustala przeznaczenie terenów pod budowę elektrowni fotowoltaicznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dostępny obszar pozwala na budowę farmy o mocy około 180 – 200 MWp. Intencją spółki jest realizacja projektu w oddzielnej spółce celowej – czytamy w komunikacie ZE PAK. Farma fotowoltaiczna w miejscowości Przykona byłaby kolejnym projektem fotowoltaicznym ZE PAK. Obecnie spółka kończy budowę farmy Brudzew o mocy 70 MWp. – Na podstawie doświadczeń z realizacji projektu Brudzew spółka szacuje okres realizacji budowy farmy Przykona na około 15 miesięcy (od uzyskania kompletu zgód formalnoprawnych), natomiast nakłady inwestycyjne dotyczące farmy Przykona na około 500 mln zł – informuje ZE PAK.

ZE PAK chce wybudować farmę fotowoltaiczną Przykona

Biomasa

PSE w lipcu zawarły umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej dwóch bloków Elektrowni Konin przystosowanych do pracy na biomasie. Chodzi o bloki Elektrowni Konin należącej do ZE PAK. W październiku 2021 roku ma się zakończyć budowa bloku biomasowego nr 2 w Elektrowni Konin o mocy 50 MW. Budżet inwestycyjny projektu wynosi 212,8 mln zł. Docelowo będą dwie takie jednostki o łącznej mocy 100 MW. W 2020 roku ZE PAK rozpoczął realizację dwóch dużych projektów inwestycyjnych, które polegały na przystosowaniu kotła węglowego w elektrowni Konin do wyłącznego spalania biomasy. Umowa dotyczy łącznie 115 MW, a podłączenie do sieci ma nastąpić w listopadzie 2022 roku.

ZE PAK ma umowę przyłączeniową z PSE na potrzeby dwóch bloków na biomasę

Farmy wiatrowe

ZE PAK inwestuje w pierwszą lądową farmę wiatrową, by zyskać wiedzę, która pozwoli jej stawiać kolejne. Te mają powstawać na obszarach pogórniczych w okolicach wydobycia węgla brunatnego. Spółka informuje o zawarciu umowy kupna spółki celowej odpowiedzialnej za budowę farmy wiatrowej o mocy 17,5 MW. – Spółka zamierza realizować projekty z zakresu energetyki wiatrowej na bazie własnego zasobu terenów pogórniczych ale nie wyklucza również kolejnych transakcji nabycia zewnętrznych projektów – podaje w komunikacie. Projekt przewiduje budowę farmy wiatrowej składającej się z 7 turbin wiatrowych o łącznej mocy 17,5 MW, w miejscowości Kazimierz Biskupi, w bezpośrednim sąsiedztwie Elektrowni Pątnów. Jest ona opalana węglem brunatnym pochodzącym z okolicznego obszaru wydobycia, który stanie odłogiem po dekarbonizacji. Energetyka odnawialna może nadać mu nowe znaczenie.

ZE PAK chce nauczyć się budować farmy wiatrowe by stawiać je na gruntach po kopalniach

Najnowsze artykuły