EnergetykaEnergia elektryczna

Testy przepustowości połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa zakończone  sukcesem

Otwarcie LitPol Link. Fot. Ministerstwo gospodarki

Dziś po raz pierwszy w historii miał miejsce przesył 60 MW mocy z Litwy do  Polski. Zarówno ten test, jak i pozostałe zaplanowane w harmonogramie testy nowego połączenia transgranicznego LitPol Link mają za zadanie sprawdzić, czy połączenie jest w  pełni przygotowane do przesyłania energii elektrycznej w obu kierunkach między Polską a Litwą.

Połączenie dwóch asynchronicznych systemów zasilania pracujących w różnych strefach synchronicznych jest wielkim wyzwaniem. Pozwala na to zastosowana wstawka konwertorowa, niemniej jest to niezwykle skomplikowane. Obecnie, krok po kroku, testujemy wszystkie elementy i  funkcje tego połączenia – powiedział Daivis Virbickas, prezes Litgrid i Prezes Zarządu.

Wspólnie z operatorem litewskim dokładamy najwyższej staranności, aby stworzyć warunki do  bezpiecznego tranzytu energii elektrycznej pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią Europy. Dlatego też prowadzone obecnie testy są niezwykle ważne dla niezawodnej pracy połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa – podkreśla Henryk Majchrzak, prezes zarządu PSE SA.

Test obciążalności połączenia, który odbył się dzisiaj jest ważnym etapem w realizacji LitPol Link. Po przetestowaniu możliwości przesyłu niewielkich mocy, w kolejnych testach wielkości przesyłanych mocy zostaną zwiększone do maksimum, czyli 500 MW.

Testowanie poszczególnych elementów połączenia rozpoczęło się już w zeszłym tygodniu. Wówczas linia elektroenergetyczna od Ełku do Alytus pierwszy raz została zasilona.

Połączenie LitPol Link składa się z trzech elementów – napowietrznej linii przesyłowej, która łączy dwie stacje elektroenergetyczne w obu krajach – Ełk Bis w Polsce i Alytus na Litwie oraz wstawki konwertorowej (przekształtnikowej prądu stałego) zainstalowanej w stacji Alytus.

Energię elektryczną potrzebną do testów obaj operatorzy systemów przesyłowych kupują i  sprzedają na  rynku bilansującym. Handel energią pomiędzy Polską i Litwą będzie możliwy od  8  grudnia br. na skandynawskiej giełdzie energii Nord Pool, w ramach transakcji rynku dnia następnego.

LitPol Link jest częścią Bałtyckiego planu międzysystemowego połączenia rynku energii (BEMIP). Projekt jest częściowo finansowany przez Unię Europejską.

Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X