Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (20-24.11.2023 roku).
1. Jakóbik: Czeski film wokół pływającego gazoportu w Polsce
– Polacy powiedzieli „sprawdzam” sąsiadom w sprawie budowy drugiej jednostki do magazynowania i regazyfikacji, czyli pływającego gazoportu. Czesi skrewili, więc zostanie jedna jednostka. Ta jest krytykowana przez Greenpeace chociaż… ma pomóc walczyć z emisją CO2 w Polsce – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
2. Włostowski: Szkoda, że Komisja musi sięgać po drastyczne środki, by uwolnić rynek gazu w Polsce
– Komisja Europejska pozywa Polskę w sprawie ograniczania dostępu do rynku gazu. Przedstawiciele rządu bronią kształtu rynku z istotnym wpływem PGNiG z Grupy Orlen, ale są i przeciwnicy przyjmujący inicjatywę Komisji z ulgą. – Szkoda jedynie, że walka o uwolnienie polskiego rynku wymaga tak drastycznych kroków po stronie Komisji Europejskiej i że dzieje się to tak późno – mówi Tomasz Włostowski, partner zarządzający brukselskiej kancelarii EU STRATEGIES, w komentarzu dla BiznesAlert.pl.
3. Tepper: Gazprom miał zarabiać krocie dzięki niemieckiej wizji polityki klimatycznej na wodorze
– Wodór uchodzi za paliwo przyszłości, jednak nie każda droga do transformacji energetycznej jest bezpieczna. Dziennikarskie śledztwo redakcji T-Online dowodzi, że niemiecka strategia użycia organizacji klimatycznych do pogłębiania relacji z Rosją, była bardziej złożona niż do tej pory sądzono, a sama idea miała przynieść Gazpromowi niebotyczne zyski – pisze Patrycja Anna Tepper z Instytutu Zachodniego w BiznesAlert.pl
4. Lipka: Nie może być zgody na zmianę miejsca narodzin polskiego atomu
– Ostatnio niektóre środowiska starają się wytworzyć nieprzychylną atmosferę do budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju, udowadniając na siłę, że odejście od węgla może nastąpić jedynie za pomocą energetyki odnawialnej. Ta retoryka pojawiła się głównie po wyborach. Jednym ze sposobów na opóźnienie o długie lata projektu jądrowego na Pomorzu, miałoby być przeniesienie jego lokalizacji, ze wszystkimi konsekwencjami, jak uzyskiwanie od nowa wszelkich zgód i pozwoleń, robienia badań, konsultacji, i całą biurokratyczną mitręgą – pisze Jerzy Lipka, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
5.Przybyszewski: Dwie Wieże na Bliskim Wschodzie. Tolkien powiedziałby, że jest jeszcze Trzecia?
– Oś Oporu, czyli koalicja ugrupowań proirańskich, nie próżnuje. Koalicyjna Grupa Zadaniowa SENTINEL, która strzeże bezpieczeństwa żeglugi w cieśninie Ormuz oraz Bab al-Mandeb, ostrzegła 16 listopada, że zagrożenie dla okrętów handlowych ze strony Houthich jest realne. Zaleciła mijanie Jemenu w jak największej odległości, najlepiej w nocy. Proirańscy bojownicy przerzucają uzbrojenie ku zachodowi Syrii i do Libanu. Jednocześnie Iran zwiększa zapasy uranu wzbogaconego do poziomu zastosowania militarnego. Źródła gróźb USA wobec Iranu należy jednak szukać w Chinach. Wydaje się też, że w regionie na dobre są już Trzy Wieże, a nie Dwie – pisze Łukasz Przybyszewski, prezes Abhaseed Foundation Fund.