icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

#WSUMIE: Polska nie wnioskowała o dostawy gazu przez gazociąg Nord Stream 2. Od Polski resortowej do cyfrowej

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.

Polska nie wnioskowała o dostawy gazu przez gazociąg Nord Stream 2

Ministerstwo Energii dementuje informację jakoby Polska występowała z wnioskiem o dostawy gazu przez gazociąg Nord Stream 2. Informacja agencji TASS podana przez PAP jest nieprawdziwa. Polska jest zdecydowanie przeciwna budowie gazociągu Nord Stream 2 – poinformowali minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz  pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, na stronie internetowej ministerstwa energii.

Wiceprezes rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksandr Miedwiediew powiedział w Berlinie, że strona polska zawnioskowała o dostawy gazu przez Nord Stream 2 w wysokości 11 mld m3 surowcaGazprom miał zaproponować Polsce przedłużenie kontraktu na tranzyt 30 mld m3 gazu rocznie przez jej terytoriumPolski Operator Gazociągów Przesyłowych, spółka Gaz-System, przekazała portalowi BiznesAlert.pl stanowisko, które przeczy doniesieniom rosyjskiej spółki.

Bruksela, Warszawa i inne stolice mają wciąż szanse na opóźnienie projektu Nord Stream 2 i jego neutralizację.  Jednakże niemiecko-rosyjska propaganda może stworzyć wrażenie, że Polacy negują wszelkie rosyjskie propozycje dla zasady, a nawet wbrew swoim interesom. Propaganda ma stworzyć wizerunek obecnego rządu w Warszawie, jako bezładnej masy rzucającej się z szablą na rosyjski gazociąg. Podobne wrażenie ma powstać wokół projektów dywersyfikacyjnych jak Korytarz Norweski. Byłoby to powielenie wielokrotnie stosowanych kalek propagandowych na temat Polaków, tym razem w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu. Odpowiedź Warszawy musi być stoicka i nie pozostawiająca wątpliwości.

Porozumienie dot. budowy gazowego połączenia z Norwegią do końca roku

Porozumienie pozwalające na podjęcie decyzji inwestycyjnej dot. budowy połączenia Polski ze złożami gazu na szelfie norweskim ma zapaść do końca br. – zapowiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski.

20 czerwca br. w Warszawie odbyła się konferencja pt.: LNG w Polsce i Europie 2016. Nowy model rynku gazu. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym BiznesAlert.pl. Uczestnikiem był Peder Bjorland, wiceprezes ds. handlu w Statoil. Jego zdaniem, norweski gaz może być atrakcyjny dla polskiego rynku. Przekonywał, że dalsza rozbudowa infrastruktury importowej ułatwi współprace.

Prezydent podpisał tzw. ustawę wiatrakową

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, podała Kancelaria Prezydenta. – Ustawa określa warunki i tryb budowy oraz lokalizacji elektrowni wiatrowych. Została uchwalona w związku z dynamicznym rozwojem energetyki wiatrowej i jednoczesnym brakiem odpowiednich ram prawnych. Ustawa wprowadza definicję elektrowni wiatrowej i ustala, że instalacje tego typu będą mogły być lokalizowane wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – czytamy w informacji.

W opinii Grzegorza Wiśniewskiego (Instytut Energetyki Odnawialnej), proces uchwalania ustawy o OZE trwał 5 lat. Zanim  na dobre wszedł w życie jej rozdział o mechanizmach wsparcia inwestorów, trzykrotnie podejmowany był proces jej  nowelizacji, który trwał ponad rok. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Co z tego wszystkiego będą mieć inwestorzy?

PSE zabezpiecza Polskę przed destabilizacją sieci energią z Niemiec

PSE rozpoczyna eksploatację przesuwnika fazowego na południowym połączeniu pomiędzy stacjami Mikułowa (Polska) i Hagenwerder (Niemcy). Operatorzy systemów przesyłowych PSE i 50Hertz uzgodnili tymczasowe wyłączenie linii transgranicznej pomiędzy stacjami Vierraden (Niemcy) i Krajnik (Polska) PSE zakończyło prace nad instalacją przesuwników fazowych (dalej – PST) w stacji Mikułowa. Urządzenia przeszły z wynikiem pomyślnym wszystkie niezbędne testy techniczne i obecnie pracują.

LNG od Anglosasów przez Polskę na Ukrainę i Węgry

Tydzień temu gazowiec z Kataru zakończył rozładunek pierwszej komercyjnej dostawy LNG w Świnoujściu. – W ciągu najbliższych dni przypłynie do Polski druga dostawa LNG, tym razem z Norwegii – powiedział w rozmowie w audycji „Rynek Opinii” Radia Dla Ciebie, wiceprezes PGNiG ds. handlowych, Maciej Woźniak. Przyznał on również, że ładunki kupowane w ramach kontraktów terminowych mogą być tańsze od dostaw gazu z Rosji.

– Wszelkie przedsięwzięcia budowy nowych interkonektorów na zachodzie i południu Polski rzeczywiście pozwalały na zmianę kierunku dostaw, ale nie źródeł. Dzięki Świnoujściu jest już wyłom w pętli infrastrukturalnej. Rynek LNG jest godny obserwacji i tego, abyśmy w nim uczestniczyli. Możemy mówić już o tworzeniu się światowego rynku LNG. Z punktu widzenia Polski, zmiany na tym rynku są korzystne. Analizując oceny stawiane przez różne instytucje lub korporacje, można jasno stwierdzać, żee ten rynek zmierza w stronę rynku klienta. Wydarzenia na rynku LNG nie dotyczyłyby Polski, gdyby nie wyłom w postaci Świnoujścia – ocenił dr Marcin Sienkiewicz, dyrektor TGE Hub Polska.

◄  Sejm pracuje nad nowelizacją Prawa atomowego

Uporządkowanie rozwiązań dotyczących powoływania i odwoływania wiceprezesów Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) oraz Rady do spraw Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej (BJOR) zakłada nowelizacja Prawa atomowego, którą we wtorek zajęli się posłowie.

◄ Współpraca z Chinami pozwoli uwolnić potencjał rozwojowy Polski

Pogłębianie współpracy w obszarze przemysłu, infrastruktury, inwestycji, handlu, energetyki, finansów, a także jej wzmocnienie między polskimi i chińskimi regionami – tych tematów dotyczą nowe porozumienia dwustronne, które podpisał wicepremier Mateusz Morawiecki ze swoimi chińskimi odpowiednikami. To gospodarcze efekty wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce, który odbyła się 19-21 czerwca 2016 r.

W rozważaniach na temat potencjalnej współpracy z Chińczykami ważne jest, aby nie zdominowała jej mentalność prekolonialna, ani zbytni pesymizm. Współpracować należy tam, gdzie to opłacalne i realne.

Lista podpisanych umów ze stroną chińską w gestii Ministerstwa Rozwoju

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl > Malesa: Polska jest przygotowana do obrony infrastruktury krytycznej  

Czy circular economy i segregacja odpadów to mrzonka?

– Największe targi ochrony środowiska IFAT w Monachium, jak i branżowe V Bałtyckie Forum Biogazu w których niedawno uczestniczyłem, uzmysłowiły mi kilka ciekawych rzeczy i pokazały, że wiele dotychczas podejmowanych działań, po prostu nie sprawdza się albo jest właściwie jakąś grą pozorów – pisze w komentarzu dla BiznesAlert.pl Michał Paca, ekspert gospodarki odpadami, Prezes Ziemia Polska Sp. z o.o., autor bloga www.sortowniaopini.pl

◄  Elektromobilność będzie jednym z kół zamachowych rozwoju polskiej gospodarki

– Zainicjowany przez ME projekt wsparcia elektromobilności to szansa na rozwój dla polskiego przemysłu, nauki oraz narzędzie wzmacniana wzrostu gospodarczego – powiedział podsekretarz stanu w ME Michał Kurtyka podczas konferencji Impact 2016, która odbyła się w Krakowie.

◄ Od 2011 roku rzeczywiste dochody z viaTOLL wyniosły 3,3 mld zł

Jesienią tego roku system viaTOLL obejmie swoim zasięgiem kolejne kilometry dróg. Tymczasem od 2011 roku do 20 czerwca 2016 roku rzeczywiste dochody z systemu kształtują się na poziomie 3,3 mld zł. Pozostałe wpływy z viaTOLLa przekazywane są do operatora systemu celem pokrycia kosztów budowy i eksploatacji systemu. To blisko 2,9 mld złotych.

◄ Miliardy z UE na transport pobudzą wzrost gospodarczy

Komisja Europejska czyni kolejny zdecydowany krok w stronę realizacji głównego priorytetu w programie przewodniczącego Jeana-Claude’a Junckera, to jest stworzenia miejsc pracy i pobudzenia wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, ogłaszając listę 195 projektów transportowych, w które zainwestowane zostanie 6,7 mld euro z funduszy instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).

◄ Prywatyzacja PKP Energetyka była zgodna z prawem

Prywatyzacja spółki PKP Energetyka nie budzi zastrzeżeń z punktu widzenia legalności. Jednak z uwagi na chęć maksymalizacji ceny – spółkę sprzedano inwestorowi finansowemu, a nie branżowemu. NIK zwraca uwagę na ryzyka związane z takim rozwiązaniem i na fakt, iż rzeczywiste następstwa tej transakcji: zarówno z punktu widzenia rynku usług kolejowych, samej Spółki, jak i funkcjonowania spółek grupy kapitałowej PKP SA zostaną dopiero zweryfikowane przez przyszłe wydarzenia.

◄ Od Polski resortowej do cyfrowej. Plan ministerstwa cyfryzacji

Nowoczesne technologie cyfrowe decydują o innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. Ich wykorzystanie w sektorze publicznym i obrocie gospodarczym jest papierkiem lakmusowym poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego państw. Ministerstwa Rozwoju, Cyfryzacji oraz Zdrowia przygotowują program „Od papierowej do cyfrowej Polski”, który wyznaczy kierunki rozwoju e-państwa i cyfryzacji gospodarki. Wpisuje się on w Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który zakłada, że nowoczesna e-administracja jest koniecznym elementem sprawnego państwa, czyli podstawy zrównoważonego rozwoju.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl > Kurek: Cyberprzestępcy mają nadal przewagę nad obrońcami infrastruktury krytycznej 

Wielka Brytania opuści Unię Europejską

W referendum, które odbyło się piątek w Wielkiej Brytanii, jej obywatele zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej. Rynek zareagował nerwowo. Wartość funta spadła do 30-letniego minimum.

◄ Polska po szczycie NATO będzie bardziej bezpieczna

– Polacy po szczycie NATO będą mogli czuć się bezpieczniej. Ciężko jest powiedzieć, że jesteśmy w 100 proc. bezpieczni. Sytuacja będzie lepsza niż w przeszłości. Na poprzednim szczycie NATO zadecydowano, że powstaną jednostki, które są w stanie szybko dotrzeć do krajów bałtyckich. Teraz jest zmiana logiki i te wojska będą już na miejscu. Będą gotowe do działania od razu – powiedział w audycji „Rynek Opinii” na antenie Radia Dla Ciebie Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund.

Opracowała: Patrycja Rapacka

 

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.

Polska nie wnioskowała o dostawy gazu przez gazociąg Nord Stream 2

Ministerstwo Energii dementuje informację jakoby Polska występowała z wnioskiem o dostawy gazu przez gazociąg Nord Stream 2. Informacja agencji TASS podana przez PAP jest nieprawdziwa. Polska jest zdecydowanie przeciwna budowie gazociągu Nord Stream 2 – poinformowali minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz  pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, na stronie internetowej ministerstwa energii.

Wiceprezes rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksandr Miedwiediew powiedział w Berlinie, że strona polska zawnioskowała o dostawy gazu przez Nord Stream 2 w wysokości 11 mld m3 surowcaGazprom miał zaproponować Polsce przedłużenie kontraktu na tranzyt 30 mld m3 gazu rocznie przez jej terytoriumPolski Operator Gazociągów Przesyłowych, spółka Gaz-System, przekazała portalowi BiznesAlert.pl stanowisko, które przeczy doniesieniom rosyjskiej spółki.

Bruksela, Warszawa i inne stolice mają wciąż szanse na opóźnienie projektu Nord Stream 2 i jego neutralizację.  Jednakże niemiecko-rosyjska propaganda może stworzyć wrażenie, że Polacy negują wszelkie rosyjskie propozycje dla zasady, a nawet wbrew swoim interesom. Propaganda ma stworzyć wizerunek obecnego rządu w Warszawie, jako bezładnej masy rzucającej się z szablą na rosyjski gazociąg. Podobne wrażenie ma powstać wokół projektów dywersyfikacyjnych jak Korytarz Norweski. Byłoby to powielenie wielokrotnie stosowanych kalek propagandowych na temat Polaków, tym razem w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu. Odpowiedź Warszawy musi być stoicka i nie pozostawiająca wątpliwości.

Porozumienie dot. budowy gazowego połączenia z Norwegią do końca roku

Porozumienie pozwalające na podjęcie decyzji inwestycyjnej dot. budowy połączenia Polski ze złożami gazu na szelfie norweskim ma zapaść do końca br. – zapowiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski.

20 czerwca br. w Warszawie odbyła się konferencja pt.: LNG w Polsce i Europie 2016. Nowy model rynku gazu. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym BiznesAlert.pl. Uczestnikiem był Peder Bjorland, wiceprezes ds. handlu w Statoil. Jego zdaniem, norweski gaz może być atrakcyjny dla polskiego rynku. Przekonywał, że dalsza rozbudowa infrastruktury importowej ułatwi współprace.

Prezydent podpisał tzw. ustawę wiatrakową

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, podała Kancelaria Prezydenta. – Ustawa określa warunki i tryb budowy oraz lokalizacji elektrowni wiatrowych. Została uchwalona w związku z dynamicznym rozwojem energetyki wiatrowej i jednoczesnym brakiem odpowiednich ram prawnych. Ustawa wprowadza definicję elektrowni wiatrowej i ustala, że instalacje tego typu będą mogły być lokalizowane wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – czytamy w informacji.

W opinii Grzegorza Wiśniewskiego (Instytut Energetyki Odnawialnej), proces uchwalania ustawy o OZE trwał 5 lat. Zanim  na dobre wszedł w życie jej rozdział o mechanizmach wsparcia inwestorów, trzykrotnie podejmowany był proces jej  nowelizacji, który trwał ponad rok. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Co z tego wszystkiego będą mieć inwestorzy?

PSE zabezpiecza Polskę przed destabilizacją sieci energią z Niemiec

PSE rozpoczyna eksploatację przesuwnika fazowego na południowym połączeniu pomiędzy stacjami Mikułowa (Polska) i Hagenwerder (Niemcy). Operatorzy systemów przesyłowych PSE i 50Hertz uzgodnili tymczasowe wyłączenie linii transgranicznej pomiędzy stacjami Vierraden (Niemcy) i Krajnik (Polska) PSE zakończyło prace nad instalacją przesuwników fazowych (dalej – PST) w stacji Mikułowa. Urządzenia przeszły z wynikiem pomyślnym wszystkie niezbędne testy techniczne i obecnie pracują.

LNG od Anglosasów przez Polskę na Ukrainę i Węgry

Tydzień temu gazowiec z Kataru zakończył rozładunek pierwszej komercyjnej dostawy LNG w Świnoujściu. – W ciągu najbliższych dni przypłynie do Polski druga dostawa LNG, tym razem z Norwegii – powiedział w rozmowie w audycji „Rynek Opinii” Radia Dla Ciebie, wiceprezes PGNiG ds. handlowych, Maciej Woźniak. Przyznał on również, że ładunki kupowane w ramach kontraktów terminowych mogą być tańsze od dostaw gazu z Rosji.

– Wszelkie przedsięwzięcia budowy nowych interkonektorów na zachodzie i południu Polski rzeczywiście pozwalały na zmianę kierunku dostaw, ale nie źródeł. Dzięki Świnoujściu jest już wyłom w pętli infrastrukturalnej. Rynek LNG jest godny obserwacji i tego, abyśmy w nim uczestniczyli. Możemy mówić już o tworzeniu się światowego rynku LNG. Z punktu widzenia Polski, zmiany na tym rynku są korzystne. Analizując oceny stawiane przez różne instytucje lub korporacje, można jasno stwierdzać, żee ten rynek zmierza w stronę rynku klienta. Wydarzenia na rynku LNG nie dotyczyłyby Polski, gdyby nie wyłom w postaci Świnoujścia – ocenił dr Marcin Sienkiewicz, dyrektor TGE Hub Polska.

◄  Sejm pracuje nad nowelizacją Prawa atomowego

Uporządkowanie rozwiązań dotyczących powoływania i odwoływania wiceprezesów Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) oraz Rady do spraw Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej (BJOR) zakłada nowelizacja Prawa atomowego, którą we wtorek zajęli się posłowie.

◄ Współpraca z Chinami pozwoli uwolnić potencjał rozwojowy Polski

Pogłębianie współpracy w obszarze przemysłu, infrastruktury, inwestycji, handlu, energetyki, finansów, a także jej wzmocnienie między polskimi i chińskimi regionami – tych tematów dotyczą nowe porozumienia dwustronne, które podpisał wicepremier Mateusz Morawiecki ze swoimi chińskimi odpowiednikami. To gospodarcze efekty wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce, który odbyła się 19-21 czerwca 2016 r.

W rozważaniach na temat potencjalnej współpracy z Chińczykami ważne jest, aby nie zdominowała jej mentalność prekolonialna, ani zbytni pesymizm. Współpracować należy tam, gdzie to opłacalne i realne.

Lista podpisanych umów ze stroną chińską w gestii Ministerstwa Rozwoju

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl > Malesa: Polska jest przygotowana do obrony infrastruktury krytycznej  

Czy circular economy i segregacja odpadów to mrzonka?

– Największe targi ochrony środowiska IFAT w Monachium, jak i branżowe V Bałtyckie Forum Biogazu w których niedawno uczestniczyłem, uzmysłowiły mi kilka ciekawych rzeczy i pokazały, że wiele dotychczas podejmowanych działań, po prostu nie sprawdza się albo jest właściwie jakąś grą pozorów – pisze w komentarzu dla BiznesAlert.pl Michał Paca, ekspert gospodarki odpadami, Prezes Ziemia Polska Sp. z o.o., autor bloga www.sortowniaopini.pl

◄  Elektromobilność będzie jednym z kół zamachowych rozwoju polskiej gospodarki

– Zainicjowany przez ME projekt wsparcia elektromobilności to szansa na rozwój dla polskiego przemysłu, nauki oraz narzędzie wzmacniana wzrostu gospodarczego – powiedział podsekretarz stanu w ME Michał Kurtyka podczas konferencji Impact 2016, która odbyła się w Krakowie.

◄ Od 2011 roku rzeczywiste dochody z viaTOLL wyniosły 3,3 mld zł

Jesienią tego roku system viaTOLL obejmie swoim zasięgiem kolejne kilometry dróg. Tymczasem od 2011 roku do 20 czerwca 2016 roku rzeczywiste dochody z systemu kształtują się na poziomie 3,3 mld zł. Pozostałe wpływy z viaTOLLa przekazywane są do operatora systemu celem pokrycia kosztów budowy i eksploatacji systemu. To blisko 2,9 mld złotych.

◄ Miliardy z UE na transport pobudzą wzrost gospodarczy

Komisja Europejska czyni kolejny zdecydowany krok w stronę realizacji głównego priorytetu w programie przewodniczącego Jeana-Claude’a Junckera, to jest stworzenia miejsc pracy i pobudzenia wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, ogłaszając listę 195 projektów transportowych, w które zainwestowane zostanie 6,7 mld euro z funduszy instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).

◄ Prywatyzacja PKP Energetyka była zgodna z prawem

Prywatyzacja spółki PKP Energetyka nie budzi zastrzeżeń z punktu widzenia legalności. Jednak z uwagi na chęć maksymalizacji ceny – spółkę sprzedano inwestorowi finansowemu, a nie branżowemu. NIK zwraca uwagę na ryzyka związane z takim rozwiązaniem i na fakt, iż rzeczywiste następstwa tej transakcji: zarówno z punktu widzenia rynku usług kolejowych, samej Spółki, jak i funkcjonowania spółek grupy kapitałowej PKP SA zostaną dopiero zweryfikowane przez przyszłe wydarzenia.

◄ Od Polski resortowej do cyfrowej. Plan ministerstwa cyfryzacji

Nowoczesne technologie cyfrowe decydują o innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. Ich wykorzystanie w sektorze publicznym i obrocie gospodarczym jest papierkiem lakmusowym poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego państw. Ministerstwa Rozwoju, Cyfryzacji oraz Zdrowia przygotowują program „Od papierowej do cyfrowej Polski”, który wyznaczy kierunki rozwoju e-państwa i cyfryzacji gospodarki. Wpisuje się on w Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który zakłada, że nowoczesna e-administracja jest koniecznym elementem sprawnego państwa, czyli podstawy zrównoważonego rozwoju.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl > Kurek: Cyberprzestępcy mają nadal przewagę nad obrońcami infrastruktury krytycznej 

Wielka Brytania opuści Unię Europejską

W referendum, które odbyło się piątek w Wielkiej Brytanii, jej obywatele zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej. Rynek zareagował nerwowo. Wartość funta spadła do 30-letniego minimum.

◄ Polska po szczycie NATO będzie bardziej bezpieczna

– Polacy po szczycie NATO będą mogli czuć się bezpieczniej. Ciężko jest powiedzieć, że jesteśmy w 100 proc. bezpieczni. Sytuacja będzie lepsza niż w przeszłości. Na poprzednim szczycie NATO zadecydowano, że powstaną jednostki, które są w stanie szybko dotrzeć do krajów bałtyckich. Teraz jest zmiana logiki i te wojska będą już na miejscu. Będą gotowe do działania od razu – powiedział w audycji „Rynek Opinii” na antenie Radia Dla Ciebie Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund.

Opracowała: Patrycja Rapacka

 

Najnowsze artykuły