#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.
◄ Rosja zagraża współpracy energetycznej Polski z sąsiadami
Rewelacje czeskiego wywiadu rzucają nowe światło na rzekomy spór Polski i Czech o gazociąg Stork II. Niewykluczone, że szeroko opisywana w mediach dyskusja na temat dalszej rozbudowy infrastruktury gazowej w Europie Środkowo-Wschodniej była podgrzewana przez rosyjskie służby specjalne.
– Rosyjskie służby wywiadowcze prowadzą wojnę informacyjną na terenie Czech. Budowane sieci zależności oraz wykorzystywane narzędzia propagandowe mogą posłużyć do destabilizacji kraju – przestrzegła czeska Informacyjna Służba Bezpieczeństwa (BIS).
◄ Restrukturyzacja kopalń pozwoli na uratowanie polskiego górnictwa
Program restrukturyzacji polskiego sektora górniczego opiera się przede wszystkim na dwóch elementach. Pierwszym jest zespolenie zakładów górniczych tak, aby zmaksymalizować oszczędności. Jest to konieczne, aby Komisja Europejska zgodziła się na polski plan ratowania sektora górniczego i notyfikowała go.
◄ Rosja chce wskrzesić Posejdona. „Pojawiły się nowe okoliczności”
W Mediolanie doszło do roboczego spotkania prezesa spółki Aleksieja Millera z wiceprezesem EDF oraz głównym dyrektorem wykonawczym Edison SpA Marcem Benayounem.
Szczególną uwagę strony poświęciły kwestiom organizacji południowej trasy dostaw rosyjskiego gazu do Europy poprzez projekt gazociągu ITGI Poseidon. Projekt miałby powstać w ramach realizacji memorandum o współpracy. Na spotkaniu omówiono projekt w kontekście wznowionych rozmów dotyczących realizacji gazociągu Turkish Stream.
Ekspert Eurasia Center Rady Atlantic i Global Energy Center John Roberts podkreślił, że budowa jednej lub dwóch nitek Turkish Stream nie pozwoli Rosji całkowicie zlikwidować dostaw gazu przez Ukrainę. Zapewni jednak Turcji bezpośrednie dostawy gazu. Po drugie zminimalizuje tranzyt przez Ukrainę. Zdaniem Robertsa projekt Turkish Stream będzie z całą pewnością zrealizowany, czego nie można stwierdzić o Nord Stream 2.
Są poważne i uzasadnione obawy w kwestii bezpieczeństwa budowanego gazociągu TANAP. Ten długi lądowy szlak przesyłowy przebiegający przez całą Turcję może stać się celem zamachów dywersantów kurdyjskich. Wobec kryzysu ukraińskiego coraz ważniejsza staje się rola gazociągu Transanatolijskiego (TANAP).
◄ Zaostrza się konflikt wokół linii przesyłowej Kozienice – Ołtarzew
Mieszkańcy kilku gmin z powiatu grodziskiego i grójeckiego w proteście przeciw budowie elektroenergetycznej linii przesyłowej 400 kV zablokowali na 4 – 5 godzin w niedzielę, 28 sierpnia cztery ważne szlaki komunikacyjne (drogi krajowe – nr 7 i 8 oraz wojewódzkie – 579 i 719). Gminy Jaktorów, Grodzisk Mazowiecki, Radziejowice, Żabia Wola i Tarczyn nie chcą pogodzić się z decyzją inwestora – Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) o lokalizacji linii Kozienice – Ołtarzew zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego i wrócili do blokady dróg. Manifestacje były legalne i pokojowe, ale nastroje bardzo gorące.
◄ Warszawa dopłaci do montażu OZE
Od czwartku w Urzędzie m.st. Warszawy można składać wnioski o bezzwrotną dotację na montaż odnawialnych źródeł energii. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 40 proc. kosztów kwalifikowanych.
◄ Trwają poszukiwania środków na Nord Stream 2. Bruksela zapędza Nord Stream 2 w kozi róg
Gazprom notuje malejące zyski w bieżącym roku, a popyt na gaz w Europie rośnie. Jak podaje szwajcarski Neue Zürcher Zeitung (NZZ), rosyjski koncern gazowy razem z zachodnioeuropejskimi spółkami energetycznymi zastanawiają się teraz, skąd wziąć pieniądze na Nord Stream 2.
Bruksela domaga się, aby kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 był budowany w oparciu o umowy międzyrządowe. Berlin nie jest zainteresowany tym rozwiązaniem, bo wpędza w kozi róg konsorcjum odpowiedzialne za projekt i może obniżyć jego ciężar strategiczny
Niewątpliwie polski urząd antymonopolowy utrudnił na obecnym etapie realizację projektu Nord Stream 2. Jednak takich mechanizmów do dyspozycji jest jeszcze wiele. Efektywność tych instrumentów jest jednak ograniczona z punktu widzenia przeciwników tego projektu, którym przyświeca niedopuszczenie do jego realizacji. Instrumenty prawne, które są do dyspozycji, mogą utrudniać realizację tego projektu. Jednym z nich było postępowanie prowadzone przez UOKiK – mówił na antenie Radia Dla Ciebie w audycji Rynek Opinii dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Losy gazociągu Nord Stream 2 coraz intensywniej śledzi prasa w Danii, Szwecji i Finlandii. Na debatę publiczną w Danii wpłynął w lipcu br. list szefów dyplomacji Polski, Estonii i Litwy, w którym zaapelowano do Kopenhagi o sprzeciw wobec tej inwestycji. Rezygnacja zachodnich koncernów z objęcia udziałów w konsorcjum odpowiedzialnym za realizację Nord Stream 2 również została szeroko skomentowana w Skandynawii, zwłaszcza że zbiegła się ona w czasie z wizytą wiceprezydenta USA, Joe Bidena, która miał nakłaniać Szwecję do zdecydowanego i negatywnego stanowiska wobec tego projektu. Kopenhaga, Sztokholm i Helsinki rozumieją zastrzeżenia związane z Nord Stream 2 i obawiają się konsekwencji płynących z powstania tej infrastruktury. Jednak z uwagi na fakt, że w projekt zaangażowany jest niemiecki biznes, stanowisko tych stolic wydaje się być bardzo wyważone, a uwaga skierowana jest na decyzję Brukseli. Kraje te wolą na obecnym etapie odgrywać rolę „cichego obserwatora”.
◄ Lotos zwiększa zasoby ropy w Norwegii
Odkrycie nowego złoża ropy naftowej w norweskiej części Morza Północnego otwiera przed spółką LOTOS Norge nowe możliwości rozwoju i zwiększa jej potencjał wydobywczy.
◄ Terminal LNG i Korytarz Norweski zwiększą konkurencję na rynku gazu
Aktualny kształt rynku gazu ziemnego w Europie Centralnej jest pozostałością stref wpływów z XX wieku i że potrzebne są zmiany w tym zakresie. – Fundamentem dla budowy płynnego i konkurencyjnego rynku gazu powinna być budowa regionalnych w oparciu o Terminal LNG w Świnoujściu i północny korytarz gazowy, łączący norweski szelf kontynentalny z Polską – ocenił wiceminister energii Michał Kurtyka.
◄ Ekstremizm w energetyce przed wyborami w USA
Być może Partię Demokratyczną i Republikańską w gruncie rzeczy nie dzieli w sektorze energetyki ekstremalna różnica. Wynika to z programowych platform wyborczych obu partii. Wiadomo, że „lewacki socjalista” Bernie Sanders, twórca platformy wyborczej Demokratów jest zagorzałym zwolennikiem skrajnej polityki ochrony klimatu. Po przegraniu rywalizacji o partyjną nominację Sanders zaangażował się w walkę o kształt platformy programowej Demokratów na nadchodzące wybory. Jest zwolennikiem pełnej eliminacji paliw kopalnych i wyłączności energetyki odnawialnej bez względu rynek, koszty itd. Partia Republikańska zdecydowanie popiera odwierty w basenach łupkowych i ostatecznie rezygnuje z odnawialnych źródeł energii (OZE).
◄ Przyspieszenie Gazpromu w Turcji
W Stambule prowadzone były robocze rozmowy tureckiego ministra eneez stronę turecką (państwowy koncern BOTAS) przeciw Gazpromowi. Powodem starcia była sprawa zniżki na gaz dla firmy BOTAS do poziomu ceny stosowanej przez Gazprom dla tureckich firm prywatnych. Omawiano również problemy energetyczne regionu.rgii i zasobów mneralnych Berata Albayraka z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Według informacji rzecznika rządu w Ankarze Mehmeda Ali Berbera, w rozmowie w cztery oczy Miller i Albayrak omówili zasadnicze kwestie realizacji projektu Turkish Stream.
◄ Strategia energetyczna Polski powinna zawierać scenariusze klimatyczne
Uzgodnione w Paryżu pod koniec 2015 r. globalne porozumienie klimatyczne zaleca, aby do 2020 r. jego sygnatariusze przygotowali własne długookresowe strategie niskoemisyjnego rozwoju. W marcu br. rozpoczęcie prac nad unijną strategią zapowiedziała Komisja Europejska (KE), a jej plan poparła Rada Europejska. Nad podobnymi scenariuszami pracuje również szereg państw członkowskich UE. Polska także powinna rozpocząć przygotowania własnej strategii niskoemisyjnego rozwoju. Można do tego wykorzystać trwające już prace nad dokumentem „Polityka energetyczna Polski do 2050 r.”, który powinien uwzględniać kierunki unijnej polityki klimatycznej oraz polityki poszczególnych państw członkowskich.
◄ Iran zaprasza na złoża. Czy skorzysta Polska?
– Jesienią tego roku Iran przedstawi pierwszy raz od czasu zdjęcia sankcji nałożonych na niego oferty dotyczące inwestycji w irańskie złoża ropy i gazu – poinformował dyrektor zarządzający w Narodowym Irańskim Koncernie Naftowym (NIOC), Ali Kardor. Dzięki inwestycjom zagranicznym Teheran chce zwiększyć wydobycie ropy naftowej i odzyskać pozycje na światowych rynkach z okresu sprzed nałożenia sankcji. Polskie firmy mogą zainwestować w irański sektor wydobywczy. Współpracą jest zainteresowane między innymi polskie PGNiG.
➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Kowalczyk: Europejska armia? Więcej pytań niż odpowiedzi
◄ Nowe sankcje USA uderzają w Most Krymski
Władze Stanów Zjednoczonych poszerzyły nałożone na Rosji sankcje. Tym razem ograniczenia dotyczą 17 osób fizycznych oraz 100 osób prawnych. O tym na swojej stronie internetowej poinformował Departament Skarbu USA. Przypomnijmy, że sankcje zostały nałożone w związku z nielegalną aneksją Krymu przez Rosję oraz jej działaniami zbrojnymi przeciwko Ukrainie w okupowanym Donbasie.
◄ Bez integracji Międzymorze pozostanie forum dyskusyjnym
Nie przypadkiem Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z chorwacką prezydent Kolindą Grabar Kitarović otworzyli forum państw Trójmorza na którym uczestniczyli przedstawiciele 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej (w tym 6 prezydentów: Bułgarii Rosen Plewnelijew, Węgier Janos Ader, Litwy Dalia Grybauskaite, Słowenii Borut Pahor oraz w randze ministrów czy wiceministrów przedstawicieli mieli prezydenci Rumunii, Słowacji, Czech, Austrii, Estonii, Łotwy).
Forum jest nieformalną platformą polityczną tzw. Inicjatywą ABC (Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne), która stanowi jeden z kluczowych kierunków chorwackiej polityki zagranicznej. Z kolei, prezydent Andrzej Duda od początku swojej kadencji podkreślał, że współpraca, zarówno polityczna jak i gospodarcza, w regionie jest dla niego priorytetem.
◄ Chiny zainwestują w polską branżę gospodarowania odpadami
Największa chińska inwestycja w Polsce – sfinalizowana. Wiceminister Radosław Domagalski uczestniczył w ceremonii podpisania umowy sprzedaży chińskiemu inwestorowi większościowego pakietu udziałów spółki Novago, która jest jednym z największych w Polsce podmiotów branży gospodarowania odpadami. Wartość transakcji to 123 mln zł.
◄ Polskie rzeki odpowiadają za zaledwie 0,4 proc. transportu
Zgodnie z planami rządu do 2030 roku ma zostać przywrócona żeglowność polskich rzek, co w sumie ma kosztować ok. 70 mld zł. Resort Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej liczy na wsparcie z zewnątrz, ponieważ przez Polskę przebiegają trzy ważne międzynarodowe szlaki. W tym roku chcemy przystąpić do Porozumienia AGN o śródlądowych drogach wodnych międzynarodowego znaczenia, a w 2017 roku do transeuropejskiej sieci transportowej
◄ Kolej chce rozwijać towarowe przewozy intermodalne
W łódzkim Instytucie Spraw Obywatelskich odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli PKP S.A., PKP Cargo S.A. oraz Instytutu dotyczące działań wspierających transport intermodalny w Polsce. Kolejowym spółkom zależy zarówno na zwiększeniu wolumenu transportowanych ładunków – zwłaszcza tranzytowych, jak i na wykorzystaniu posiadanej infrastruktury bocznicowej i przeładunkowej. Instytut zaś promuje zrównoważony i ekologiczny transport, przede wszystkim pod kątem ochrony mieszkańców miejscowości położonych przy drogach tranzytowych, przez które przebiega duża część transportu kołowego.
◄ Porty w Szczecinie i Świnoujściu zacieśniają współpracę ze Szwecją
Na promie Mazovia zacumowanym w szwedzkim porcie Ystad przedstawiciele zarządów portów oraz polskiego armatora promowego podpisali List Intencyjny dotyczący trójstronnej współpracy w obecności m.in. Pawła Brzezickiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przedstawicieli Ministerstwa Przedsiębiorczości i Innowacji Szwecji.
➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Chmal: Banki czekają na umowy gazowe dla Nord Stream 2
◄ Duda na Westerplatte: Nie ma zgody na powrót koncertu mocarstw
Obrona Westerplatte była czynem wielkiego bohaterstwa, heroizmu, nieustępliwości polskich żołnierzy w obronie ojczyzny – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na gdańskim Westerplatte podczas obchodów 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
– Nie można pozwolić na to, aby wracały w Europie ambicje i działania o charakterze imperialnym, nie można się godzić na łamanie prawa międzynarodowego, nie można przymykać oka na odbieranie innym wolności i przesuwanie siłą granic w Europie. Nie można godzić się na odnowienie koncertu mocarstw, bo odnowienie koncertu mocarstw prędzej czy później skończy się zachłannym zagarnianiem tego, co mają słabsi – powiedział prezydent.
◄PZL-Świdnik przekazał armii śmigłowce W-3PL Głuszec
PZL-Świdnik, spółka należąca do Leonardo-Finmeccanica, przekazała Polski Siłom Zbrojnym ostatni z drugiej serii czterech śmigłowców W-3PL Głuszec, dzięki czemu na wyposażeniu polskich Wojsk Lądowych znajdzie się łącznie 8 śmigłowców Głuszec. Przekazywane są także dwa pierwsze śmigłowce W-3RM Anakonda z pięciu obecnie modernizowanych dla Marynarki Wojennej RP.
Opracowała: Patrycja Rapacka