#WSUMIE: Irańska ropa dla Lotosu dotarła do Gdańska. Litwa nie chce pomóc PKN Orlen w dostawach na Łotwę

21 sierpnia 2016, 09:45 Alert
wsumie

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.

 Irańska ropa dla Lotosu dotarła do Gdańska

W poniedziałek dwa tankowce „Atlantas” i „Calida” transportujące w sumie 2 mln baryłek irańskiej ropy naftowej dla LOTOSU dotarły do gdańskiego Naftoportu. – Dostarczona ropa naftowa jest zakupem testowym. Oznacza to, że o jakości ropy naftowej będą świadczyły efekty jej przerobu w rafinerii, czyli dane produkty. Jeśli test się powiedzie, kolejne rozmowy z Iranem są kwestią otwartą. Grupa Lotos stawia na dywersyfikację oraz chce być aktywnym graczem na światowym rynku – mówił prezes Grupy Lotos, Robert Pietryszyn.

– Ropa zostanie przeprocesowana w instalacjach destylacyjnych, bez żadnych innych komponentów. Będziemy dokładnie wiedzieć, jakiego rodzaju produkty możemy uzyskać oraz jaka jest ich rentowność. Dzięki takiemu podejściu dowiemy się, czy irański surowiec to właściwy gatunek ropy w kontekście przyszłych transakcji Grupy Lotos – wyjaśnił wiceprezes ds. korporacyjnych Grupy Lotos, Przemysław Marchlewicz.

W tym samym czasie, kiedy do Gdańska zbliżały się Atlantas i Calida, agencja Reuters podała, że według nieoficjalnych informacji spółka Mercuria zajmująca się handlem rosyjską ropą Ural, zamierza wycofać się z Polski. Firma zapewnia jednak, że dalej chce rozwijać swoją działalność w Polsce. Informacja ta pokazuje jednak rozpoczęty przez spółki naftowe trend w dostawach ropy do Polski. Polskie działania, zmierzające w kierunku dywersyfikacji, powoli przynoszą pierwsze efekty. Polskie koncerny, wykorzystując niskie ceny ropy, korzystają z konkurencji na rynku. W efekcie nad Bałtykiem pojawia się coraz więcej ropy z Bliskiego Wschodu.

◄  Gazprom szuka alternatywy ws. Nord Stream 2

Niemiecki Handelsblatt podkreśla, że Gazprom musi się pogodzić z kryzysem, jaki nastąpił przy budowie połączenia gazowego Nord Stream 2. Z powodu problemów dotyczących prawa antymonopolowego, zachodni partnerzy Gazpromu wycofali swoje udziały ze spółki joint venture. Mimo to, wedle zapewnień ze strony spółki oraz zachodnich partnerów rurociąg ma powstać. Spółka, która ma być odpowiedzialna za projekt Nord Stream 2, chce nadal realizować budowę gazociągu według planu. Jak podaje Handelsblatt, w tym celu prowadzone są już nieoficjalnie poszukiwania możliwego alternatywnego uczestnictwa zachodnich partnerów w projekcie.  – Projekt gazociągu Nord Stream 2 ma zasadnicze znaczenie dla europejskiego systemu energetycznego. Obecnie analizowane są alternatywne podejścia w celu ułatwienia realizacji tego projektu –  stwierdził w rozmowie z agencją RIA Novosti oficjalny przedstawiciel spółki Wintershall.

Zdaniem analityków agencji ratingowej Standard & Poor’s Global Ratings decyzja sześciu partnerów, przy projekcie Nord Stream 2, o wycofaniu z polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosku o udzielenie zgody na utworzenie konsorcjum stanowi przeszkodę na drodze do budowy gazociągu, ale jest mało prawdopodobne, że doprowadzi do rezygnacji z jego realizacji.

Nord Stream 2 to problem całej Europy  – Zmniejszenie wydobycia gazu ziemnego przez Holandię, jednego z największych w Europie krajów zajmujących się wydobyciem gazu ziemnego, może mieć poważne konsekwencje. Holandia będzie więc zmuszona zwiększyć import gazu ziemnego, aby wypełnić lukę w postaci zmniejszonej eksploatacji w Groningen. Ze względu na silne powiązania pomiędzy holenderskim i rosyjskim przemysłem energetycznym i dostępność infrastruktury, Rosja może okazać się najpoważniejszym kandydatem do wypełnienia tej luki – wyjaśnia Sijbren de Jong, ekspert Hague Centre for Strategic Studies.

Węgiel z Rosji trafia do Polski przez Litwę

Kuzbasskaja Topliwnaja Kompania, jeden z największych rosyjskich eksporterów węgla, rozpoczął na początku sierpnia eksport węgla do Polski przez terytorium Litwy. Do końca tego roku wielkość transportu węgla przez ten kraj, Kaliningrad do Polski ma sięgnąć 250 tys. ton węgla.

Światowi potentaci zasobów ropy i handlu „czarnym złotem”

To nie Bliski Wschód jest największym potentatem naftowym, lecz kontynent amerykański. Brytyjski Daily Telegraph opublikował listę krajów posiadających największe udokumentowane zasoby ropy naftowej wraz z danymi o dostawach na rynku.

◄  Bloomberg: Deweloperzy farm wiatrowych w Polsce mogą stracić 0,5 mld zł

W artykule poświęconym problemom polskiego rynku wiatrowego Bloomberg zwraca uwagę na straty, które deweloperom farm wiatrowych w Polsce przynosi wdrożona kilka tygodni temu ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Litwa nie chce pomóc PKN Orlen w dostawach na Łotwę

– Litwa nie potrzebuje rozebranego połączenia kolejowego do Renge (miasto na Łotwie – red.). Odbudowa linii byłaby dla Polski oraz Łotwy tylko pretekstem do zwiększenia nacisku na Wilno – stwierdzili w rozmowie z Lietuvos  Zinios  przewodniczący parlamentarnej komisji ds. gospodarczych, która kontroluje działalność Lietuvos gelezinkeliai (koleje litewskie – przyp. red.) Remigijus Zemaitaitis. Jego zdanie podziela główny ekonomista banku Nordea na Litwie Zygimantas Mauricas.

◄  Energiczna Azja, odc. 2: Malakka oraz inne dylematy

Malakka, w porównaniu do stołecznego miasta Kuala Lumpur, wydaje się być niezwykle spokojnym miejscem. Momentami bardziej przypomina Europę niż Azję. Cieśnina Malakka, obok cieśniny Ormuz, jest jednym z dwóch najważniejszych wąskich gardeł światowego handlu węglowodorami. Przez cieśninę Ormuz przechodzi prawie 1/3 światowego handlu LNG oraz morskiego handlu ropą naftową. Po przejściu przez Ormuz, większość dostaw obu surowców płynie w kierunku wschodnim, głownie do Chin, Indii, Japonii i Korei Południowej.

◄  Wartość zielonych certyfikatów spadła poniżej 40 zł

Czwartkowe notowanie na Towarowej Giełdzie Energii przyniosły dalszy spadek ceny zielonych certyfikatów – ich wartość w transakcjach sesyjnych spadła poniżej 40 zł.Cena zielonych certyfikatów w transakcjach sesyjnych w czwartek wyniosła zaledwie 39,62 zł. W transakcjach pozasesyjnych ich średnia cena wyniosła 90,91 zł.

Minister Rozwoju Turcji: Chcemy zrealizować Turkish Stream

Lütfi Elvan, minister rozwoju Republiki Turcji, przewodniczył delegacji, która 16 sierpnia złożyła wizytę w Warszawie. Turecki minister spotkał się z wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz wziął udział w polsko – tureckim forum gospodarczym. Podkreślił on znaczenie relacji między Warszawą a Ankarą oraz podziękował za wsparcie europejskich aspiracji Turcji. Odniósł się on także do do kwestii energetycznych oraz projektu Turkish Stream – gazociągu, który ma przesyłać na Półwysep Anatolijski rosyjski gaz.

Zagrzeb jest przedmiotem gry między USA, UE a Rosją

Zbliżające się wybory w Chorwacji są okazją do zrewidowania także polityki energetycznej tego państwa. W ostatnim półroczu, jak przypomina liberalny chorwacki portal Telegram, jedynym zrealizowanym działaniem rządu premiera Tihomira Oreškovicia było podpisanie wspólnego listu ośmiu premierów państw Europy Środkowej i Wschodniej do Jean-Claude’a Junckera, w którym kraje regionu informują przewodniczącego Komisji Europejskiej, że realizacja gazociągu Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu tych państw oraz jeszcze bardziej uzależni je od jedynego, rosyjskiego dostawcy energii.

◄  Miedwiediew wstrzymuje sprzedaż dekady. Odłożono prywatyzację Basznieftu 

Rosyjski rząd nie sprywatyzuje w tym roku 50,2 procent udziałów w Baszniefcie. – Wydano polecenie, aby wstrzymać przygotowania wszystkich dokumentów dotyczących prywatyzacji – twierdzi rozmówca Ria Novosti. Decyzja o odsunięciu prywatyzacji Basznieftu została odłożona prawdopodobnie w efekcie pogarszającej się koniunktury na rynku ropy naftowej. Prywatyzacja Basznieftu miała pokryć deficyt budżetowy Federacji Rosyjskiej. Kiedy rząd odwiesi decyzję o wstrzymaniu prywatyzacji Basznieftu, do gry o tę spółkę włączy się ponownie Rosnieft. Dzień po tym wydarzeniu akcje spółki straciły na wartości.

Losy elektrowni Hinkley Point wpłyną na relacje Chin i Wielkiej Brytanii

W stosunkach Pekinu z Londynem zawrzało na tle trudności jakie stwarza rząd Wielkiej Brytanii dla realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej Hinkley Point. Jest to pierwszy od 30 lat obiekt jądrowy, który ma zostać wybudowany na Wyspach. Przypomnijmy, że 28 lipca Londyn poinformował partnerów o potrzebie dalszego przeanalizowania porozumienia dotyczącego rozbudowy elektrowni jądrowej Hinkley Point. Jak zauważa agencja Anadolu, w brytyjskiej prasie wyolbrzymiano pogląd o tym, że udział w projekcie chińskiej spółki może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Tauron: Rynek mocy albo kolejne odpisy na aktywach

– Zakładamy pozytywny wpływ rynku mocy na nasze możliwości wytwórcze. Jeżeli okaże się, że nie zostanie on wcielony w życie wówczas będziemy zmuszeni do dokonywania kolejnych odpisów. Jesteśmy jednak optymistami co do ryku mocy – powiedział podczas konferencji wynikowej za pierwsze półrocze tego roku Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Grupy Tauron ds. finansów. Odniósł się on także do przyszłości kopalni w Brzeszczach.

Enea i Węglokoks na ratunek KHW. Czy to wystarczy?

Dziwnie układają się losy Katowickiego Holdingu Węglowego. 10 lat temu wydawało się, że będzie to pierwsza polska węglowa spółka notowana na GPW, tymczasem dziś to właśnie jej sytuacja finansowa pozostawia najwięcej do życzenia.

➡ RAPORT BiznesAlert.pl ➡ Ważą się losy rynku mocy w Polsce. Czy zdecyduje Bruksela? 

PKP ma nowy pomysł na dworce

Punkty handlowe i usługowe na dworcach mają podnosić ich atrakcyjność i ułatwiać życie pasażerom. Możliwości wykorzystania takich obiektów jest jednak znacznie więcej – podkreślają przedstawiciele PKP. W dużych miastach dworce mogą być połączone z centrami handlowymi, w mniejszych mogą się stać punktem spotkań lokalnej społeczności, biblioteką czy ośrodkiem kultury. Innym pomysłem jest utworzenie tam żłobków czy przedszkoli.

Prezesi spółek z udziałem państwa nie dostaną już wysokich odpraw

Od 8 września obowiązywać będzie nowa tzw. ustawa kominowa, dotycząca wszystkich firm, w których Skarb Państwa jest udziałowcem. Wiele kontrowersji od lat wzbudzały odprawy dla zwalnianych prezesów i członków zarządu. Szczególnie wielkości odpraw zostały teraz bardzo ograniczone.

Łaszek: Nie ma rozwoju, ale jest wielki plan wicepremiera Morawieckiego

W planie gospodarczego rozwoju przygotowanym przez wicepremiera M.Morawieckiego pojawiają się coraz większe kwoty, ale realia są takie, że inwestycje przedsiębiorstw słabną.

Z danych przygotowanych przez GUS wynika, że tempo inwestycji osłabło, a bez inwestycji przedsiębiorstw nie będzie rozwoju polskiej gospodarki – mówi Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

NFOŚiGW przeznaczy 1,7 mld zł na gospodarkę odpadami

Właściwe gospodarowanie odpadami to główny cel programu „Racjonalna gospodarka odpadami”, na który Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył łącznie 1,7 mld złotych. Ruszyły właśnie nabory do trzech z siedmiu części programu.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Balcer: Rosja nie zastąpi Turcji Unii Europejskiej

◄  USA przetransportują broń jądrową z Turcji do Rumunii. Bukareszt zaprzecza

Amerykańska broń nuklearna przechowywana w Turcji, w pobliżu granicy z Syrią ma zostać przetransportowana do bazy w Rumunii. Bukareszt tego samego dnia, kiedy pojawiła się ta informacja zaprzeczył jednak tym rewelacjom. Zdaniem greckich i tureckich mediów kwestia arsenału jądrowego ma zostać poruszona podczas zapowiedzianej na koniec sierpnia wizyty wiceprezydenta USA, Joe Bidena w Turcji.

 Na Ukrainie możliwe jest wprowadzenie stanu wojennego

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie wyklucza mobilizacji i ogłoszenia stanu wojennego na całym terytorium kraju – poinformowała wczoraj agencja informacyjna Interfax-Ukraina. W jego ocenie prawdopodobne jest bowiem dalsze zaostrzenie sytuacji na Krymie i wschodzie Ukrainy, a nawet regularna agresja militarna ze strony Rosji.

◄ Co łączy Moskwę i Ankarę?

– Można już z pewnej perspektywy spojrzeć na spotkanie Putina i Erdogana w Petersburgu 9 sierpnia oraz na znaczenie i ewentualne efekty powrotu do bliskiej współpracy.Erdogan i Putin to zakochana para – powiedział w minioną niedzielę dla Fox News ekspert bliskowschodni Bernard Brown, dodając, że emocje takich par są zwykle irracjonalne. Byłoby dla Zachodu korzystne, gdyby motywacja „miłości” obu przywódców też okazała się pozbawiona racjonalnych fundamentów – stwierdził ekspert. Na razie trudno ocenić, jakie naprawdę są fundamenty pojednania Moskwy i Ankary.

Opracowała: Patrycja Rapacka