Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (11-15.12.2023 r.).
1. Gibała: Polaris, czyli ucieczka Polski do przodu pod rękę z Norwegią
– Projekt wychwytu dwutlenku węgla, w który zaangażował się PGNiG Upstream Norway w Norwegii, pokazuje potencjał rozwoju współpracy energetycznej Polaków i Norwegów. – Norwegia może wspierać Polskę w implementacji projektów związanych z energią wiatrową, słoneczną oraz geotermalną. Wspólna praca nad technologią magazynowania energii może przyczynić się do efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł – pisze Mateusz Gibała w BiznesAlert.pl.
2. Maksymowicz: Amerykański skarb pierwiastków ziem rzadkich, którego pozazdroszą Chiny
– W maju tego roku Ramaco ogłosiła, że kopalnia Atkins Brook Mine zawiera jedno z największych niekonwencjonalnych złóż pierwiastków ziem rzadkich w USA. Z tego powodu wartość kopalni oszacowano na 37 miliardów dolarów, czyli znacznie więcej niż około dwa miliony dolarów, za które została kupiona – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.
3. Jakóbik: Zachód łata sankcje naftowe wobec Rosji, której pomogłaby tylko nowa wojna (ANALIZA)
– Wiadomo już jak Unia Europejska zamierza łatać sankcje naftowe wobec Rosji. USA podjęły już pierwsze działania w tym zakresie. Najmocniej jednak uderzy w Kreml koniec górki cenowej po inwazji na Ukrainie, na który nie pomaga pakt potęg naftowych. Trend wydaje się do odwrócenia tylko przy pomocy nowego konfliktu – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
4. Gonchar: Rosja miała motyw, aby sabotować Nord Stream 1 i 2 (ROZMOWA)
– Sabotaż Nord Stream 1 i 2 był wygodną wymówką Gazpromu. Dzięki temu nie musiał płacić odszkodowania za wywołanie kryzysu energetycznego w Europie – mówi Mychajło Gonchar, prezes Centre for Global Studies „Strategy XXI”, w rozmowie z BiznesAlert.pl.
5. Kowalewski: Reindustrializacja przemysłu OZE odbędzie się kosztem reszty gospodarki (ANALIZA)
– Mechanizmy subsydiujące OZE na bazie środków publicznych wraz z rosnącym protekcjonizmem gospodarczym obserwowanym w UE mogą przyczynić się do sukcesywnego wzrostu kosztów budowy nowych mocy wytwórczych, co przełoży się na pogorszenia kondycji ekonomicznej odbiorców końcowych – pisze Krzysztof Kowalewski w BiznesAlert.pl.