AlertWszystko

Francuzi popierają Nord Stream 2. „Gaz z Rosji pomoże w redukcji emisji”

Stacja kompresorowa przy gazociągu Nord Stream. Zdjęcie: Gazprom

Stacja kompresorowa przy gazociągu Nord Stream. Zdjęcie: Gazprom

(Engie/Wojciech Jakóbik)

Dnia 12 listopada w Petersburgu firmy Engie (Francja) i Gazprom (Rosja) świętowały 40-lecie współpracy komercyjnej. Francuzi tłumaczą swoje zaangażowanie w projekt krytykowany przez Komisję Europejską, wolą zmniejszenia emisji CO2 w Europie.

Przy tej okazji dyrektor Engie Gerard Mestrallet i Aleksiej Miller, dyrektor Gazpromu, podkreślili jakość relacji między ich spółkami, która trwa oparta na fundamencie dostaw gazu, wzmocnionym współpracą naukową i techniczną. Od 2010 roku Francuzi należą do zarządu operatora gazociągu Nord Stream.

Mestrallet i Miller podkreślili znaczenie projektu rozbudowy gazociągu – Nord Stream, 2 – który został ogłoszony we wrześniu tego roku przez Gazprom, Engie, E.on, Wintershall, OMV i Shell. Gazprom zgodził się zmniejszyć swój udział w projekcie z 51 do 50 procent akcji na korzyść Engie, które obecnie posiada już 10 procent udziałów, tak jak pozostali partnerzy Rosjan przy projekcie.

Według Engie nowy podział akcji wyrównuje udział europejski i rosyjski w projekcie, który ma zwiększyć poziom dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

– Dziś świętujemy także piątą rocznicę włączenia się Engie do projektu Nord Stream. Dziś sukces tego projektu jest jasny dla każdego, dlatego we wrześniu my i europejscy partnerzy, włączając w to oczywiście Engie, podjęliśmy decyzję o budowie Nord Stream 2. Projekt zapewni rynkowi europejskiemu dodatkowe 55 mld m3 rosyjskiego gazu – mówił Aleksiej Miller.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z długowieczności i skali współpracy z Gazpromem, który przyczynił się do rozwoju sektora gazowego w Europie w ciągu minionych lat. Patrząc w przyszłość, zaangażowanie Engie w Nord Stream 2 wyraża naszą wiarę w przyszłość tego rodzaju energetyki. Gaz ziemny ma swoje zasłużone miejsce w transformacji energetyki i wypełnianiu celów unijnej polityki klimatycznej w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku – powiedział Gerard Mestrallet.

W Paryżu odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ. Unia Europejska i Francja zabiegają o przyjęcie wiążących zobowiązań na rzecz walki ze zmianami klimatu przez wszystkie kraje świata. Nord Stream 2 jest jednak krytykowany przez Komisję Europejską, jako kraj zagrażający pozycji tranzytowej Ukrainy, rozwojowy rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej i niezgodny z celem redukcji uzależnienia od rosyjskiego gazu wyznaczonym w Strategii Energetycznej Unii Europejskiej.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X