EnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Mielczarski: Zemsta rządu na Tauronie

Rada nadzorcza Tauron Polska Energia powołała 1 października nowy zarząd. Prezesem zarządu został Jerzy Kurella, wiceprezesem ds. korporacji – Henryk Borczyk, a wiceprezesem ds. handlowych – Michał Gramatyka. Ze stanowisk odszedł cały poprzedni zarząd, który sprzeciwiał się angażowaniu Taurona w kupno Kopalni Brzeszcze.

– Z reguły nie zabieram głosu w sprawach obsad personalnych w energetyce, jednak odwołania zarządu Taurona przez rząd, formalnie Radę Nadzorczą, bardziej przypomina praską dintojrę niż racjonalną politykę personalną. Tauron posiadał jeden z najbardziej profesjonalnych zarządów, bo byli prezesi: Lubera, Rozenfeld czy Tokarski to jedni z najlepszych specjalistów w energetyce. Usunięcie ich wszystkich jednocześnie z zarządu wskazuje na brak elementarnej dbałości o ciągłości funkcjonowania firmy – przekonuje prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej w rozmowie z BiznesAlert.pl.

– Tauron, podobnie jak cała energetyka, co pokazał kryzys w sierpniu, jest w trudnej sytuacji. Starzejący się majątek wytwórczy wymaga odbudowy. Z wyjątkiem bloku Łagisza 2 wszystkie pozostałe elektrownie Taurona muszą być odbudowane od podstaw. Na to potrzeba dziesiątków miliardów złotych. Wstrzymanie odbudowy śląskich elektrowni to nie tylko ograniczenie zapotrzebowania na węgiel, to braki w dostawach energii elektrycznej w całym kraju – mówi profesor.

– Ani Tauron, ani inne firmy energetyczne nie uratują górnictwa. Są zbyt słabe i same potrzebują wsparcia. Dla górnictwa potrzebny jest realny program zamiast obietnic bez pokrycia i zabawy ze związkami w kotka i myszkę. Energetyka powinna zająć się inwestycjami, budową nowych elektrowni, co zapewni zbyt dla kopalni. Jeżeli energetyka będzie ratowała górnictwo, zamiast budowania elektrowni, to nie będzie i energii elektrycznej i zapotrzebowania na węgiel i na kopalnie – kwituje prof. Mielczarski.

Rada nadzorcza Tauron Polska Energia na posiedzeniu 1 października odwołała ze składu zarządu  spółki:

Dariusza Luberę – prezesa zarządu,

Aleksandra Grada – wiceprezesa zarządu ds. korporacji,

Katarzynę Rozenfeld – wiceprezes zarządu ds. handlowych.

Rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu spółki – z dniem 1 października – złożyli:

Stanisław Tokarski – wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju,

Krzysztof Zawadzki – wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X