EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.Węgiel. energetyka węglowa

Naimski: Chcemy wyjątków w polityce klimatycznej dla Polski by móc powiedzieć Gazpromowi „do widzenia”

W rozmowie z Bloombergiem autor programu Prawa i Sprawiedliwości dla sektora energetycznego Piotr Naimski przekonuje, że rola polskiego węgla zasługuje na specjalne traktowanie w ramach polityki klimatycznej.

– Strategia, którą projektujemy zakłada odejście od dogmatu dekarbonizacji – powiedział polityk. Według niego Polska musi twardo negocjować z partnerami unijnymi w celu uzyskania specjalnych wyłączeń lub opcji wyjścia spod regulacji dotyczących polityki klimatycznej. – Nikt nie myśli o opuszczeniu Unii Europejskiej ale jest pomysł ponownego spojrzenia na unikalną sytuację, w jakiej znajduje się nasz kraj – przyznał Naimski.

Na szczycie klimatycznym w Paryżu zaplanowanym na jesień tego roku ma zapaść decyzja w sprawie nowych celów klimatycznych na lata 2020-30.

Prawo i Sprawiedliwość może wygrać październikowe wybory parlamentarne i zacząć rządzić. Postuluje wsparcie dla sektora elektroenergetycznego i węglowego oraz ich konsolidację. – Powinno być połączenie między producentami węgla a wytwórcami energii elektrycznej, aby to energia była produktem a niekoniecznie paliwo z którego pochodzi – ocenił rozmówca Bloomberga. Odżegnuje się jednak od pomysłu opłacenia długów Kompanii Węglowej przez Polską Grupę Energetyczną. – to pytanie o to czy ktoś chce wyciągnąć 2 mld złotych z PGE w czasie gdy mógłby je spożytkować na inne projekty, jak elektrownia jądrowa – mówi.

Utrzymanie roli węgla w miksie energetycznym ma pozwolić Polsce na zmniejszenie zależności od rosyjskiego Gazpromu. – Chcielibyśmy powiedzieć Gazpromowi >>do widzenia!<< jeśli nie zgodzi się na nasze warunki przy renegocjacji kontraktu gazowego, który kończy się w 2022 roku – powiedział Naimski, dodając, że jego partia chce także renegocjacji ceny dostaw gazu skroplonego z Kataru, które mają docierać do Polski po dokończeniu terminala LNG w Świnoujściu.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X