PGE i Orsted czekają na wsparcie offshore na Bałtyku przez Komisję

2 listopada 2021, 14:15 Alert
Morska farma wiatrowa Borselle 1&2. Fot. Orsted
Morska farma wiatrowa Borselle 1&2. Fot. Orsted

– Polska Grupa Energetyczna i Ørsted – partnerzy inwestycyjni realizujący budowę morskiej farmy wiatrowej Baltica rozpoczęli proces indywidualnych negocjacji z Komisją Europejską, dotyczący ustalenia indywidualnej ceny w kontrakcie różnicowym dla obu etapów projektu Baltica 2 i Baltica 3 – podały spółki. PGE i Ørsted spodziewają się decyzji Komisji Europejskiej w ciągu roku. Ustalenie indywidualnego poziomu wsparcia będzie ważnym elementem przybliżającym inwestorów do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej.

Dokumenty wymagane tzw. ustawą offshore będą weryfikowane przez URE i UOKiK

PGE i Ørsted złożyli komplet dokumentów wymaganych tzw. ustawą offshore. Zanim trafią one do Komisji Europejskiej, przejdą jeszcze weryfikację Urzędu Regulacji Energetyki (URE) i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), z których każdy ma prawo prosić o wyjaśnienia lub odpowiedź na dodatkowe pytania.

– Niezmiernie cieszy nas, że w zakładanym czasie rozpoczęliśmy proces prowadzący do ustalenia ostatecznej ceny w przyznanym wiosną kontrakcie różnicowym. Warto podkreślić, że jesteśmy pierwsi na rynku spośród inwestorów uprawnionych do indywidualnej notyfikacji. Jest to dobry prognostyk, pozwalający z optymizmem patrzeć w przyszłość. Naszym wspólnym priorytetem jest realizacja projektu zgodnie z harmonogramem. Ma to kluczowe znaczenie dla polskiego systemu elektroenergetycznego, w którym uszczuplane moce węglowe należy zastępować mocami z innych źródeł bezemisyjnych m.in. farm wiatrowych na Bałtyku. Dlatego mamy nadzieję, że jak najszybciej zakończymy proces zatwierdzania indywidualnej notyfikacji – powiedział starszy dyrektor ds. rozwoju projektów, kierujący z ramienia Ørsted rozwojem morskiej farmy wiatrowej Baltica Søren Westergaard Jensen, cytowany w komunikacie.

Trudno określić datę zakończenia procesu negocjacyjnego

– Punktem wyjścia do rozmów z Komisją Europejską jest wyznaczona przez ministerstwo klimatu i środowiska cena maksymalna na poziomie 319,6 zł/MWh. Mechanizm zaszyty w ustawie offshore sprawia, że w trakcie negocjacji ostateczna cena może zostać jedynie obniżona. Zanim zatwierdzona przez KE cena stanie się tą ostateczną, przejdzie jeszcze ostateczną weryfikację URE. Dlatego dzisiaj trudno określić precyzyjną datę zakończenia procesu negocjacyjnego – czytamy.

Ustalenie ostatecznego poziomu wsparcia to jeden z kluczowych elementów do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica. Partnerzy spodziewają się, że decyzję Komisji Europejskiej usłyszą nie później niż za rok. Zgodnie z harmonogramem uruchomienie pierwszego etapu projektu, czyli Baltica 3 o mocy ok. 1 045 MW jest planowane na 2026 roku. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1 500 MW ma być oddany do 2027 roku, wynika z materiału.

Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSZW), decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD).

ISB News/Aleksander Tretyn

Fabryki na potrzeby offshore wind w Polsce? Orsted daje nadzieję