EnergetykaOpinie

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (11-15.12.2023 r.).

1. Gibała: Polaris, czyli ucieczka Polski do przodu pod rękę z Norwegią

– Projekt wychwytu dwutlenku węgla, w który zaangażował się PGNiG Upstream Norway w Norwegii, pokazuje potencjał rozwoju współpracy energetycznej Polaków i Norwegów. – Norwegia może wspierać Polskę w implementacji projektów związanych z energią wiatrową, słoneczną oraz geotermalną. Wspólna praca nad technologią magazynowania energii może przyczynić się do efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł – pisze Mateusz Gibała w BiznesAlert.pl.

2. Maksymowicz: Amerykański skarb pierwiastków ziem rzadkich, którego pozazdroszą Chiny

– W maju tego roku Ramaco ogłosiła, że ​​kopalnia Atkins Brook Mine zawiera jedno z największych niekonwencjonalnych złóż pierwiastków ziem rzadkich w USA. Z tego powodu wartość kopalni oszacowano na 37 miliardów dolarów, czyli znacznie więcej niż około dwa miliony dolarów, za które została kupiona – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.

3. Jakóbik: Zachód łata sankcje naftowe wobec Rosji, której pomogłaby tylko nowa wojna (ANALIZA)

– Wiadomo już jak Unia Europejska zamierza łatać sankcje naftowe wobec Rosji. USA podjęły już pierwsze działania w tym zakresie. Najmocniej jednak uderzy w Kreml koniec górki cenowej po inwazji na Ukrainie, na który nie pomaga pakt potęg naftowych. Trend wydaje się do odwrócenia tylko przy pomocy nowego konfliktu – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

4. Gonchar: Rosja miała motyw, aby sabotować Nord Stream 1 i 2 (ROZMOWA)

– Sabotaż Nord Stream 1 i 2 był wygodną wymówką Gazpromu. Dzięki temu nie musiał płacić odszkodowania za wywołanie kryzysu energetycznego w Europie – mówi Mychajło Gonchar, prezes Centre for Global Studies „Strategy XXI”, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

5. Kowalewski: Reindustrializacja przemysłu OZE odbędzie się kosztem reszty gospodarki (ANALIZA)

– Mechanizmy subsydiujące OZE na bazie środków publicznych wraz z rosnącym protekcjonizmem gospodarczym obserwowanym w UE mogą przyczynić się do sukcesywnego wzrostu kosztów budowy nowych mocy wytwórczych, co przełoży się na pogorszenia kondycji ekonomicznej odbiorców końcowych – pisze Krzysztof Kowalewski w BiznesAlert.pl.

Nowy porządek w energetyce po COP28 w Dubaju. Spięcie


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X