EnergetykaOpinie

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (3.02-09.02.2024 roku).

1. Pędziwol: Czesi dali czarną polewkę atomowi z USA w odpowiednim momencie

Komentatorzy w Czechach twierdzą, że ogłoszenie, iż Westinghouse nie spełnił wymaganych warunków przetargu na nowe reaktory jądrowe, nastąpiło we właściwym momencie, niemal tuż po potwierdzeniu zakupu amerykańskich myśliwców F-35 przez Czechy. Aureliusz M. Pędziwol opisuje debatę po kontrowersyjnej decyzji.

2. Pilot F-16: Nasza służba to ciągła gotowość (ROZMOWA)

– Głównym zadaniem naszej jednostki jest pełnienie dyżurów bojowych. Drugim w kolejności wagi zadaniem są loty szkolne. Każdy pilot ma określoną liczbę dyżurów, w pozostałe dni trenuje. Działamy w dwóch trybach: albo bronimy granic przestrzeni powietrznej Polski, albo przygotowujemy się by być jak najlepszymi w chwili zdarzenia – mówi polski pilot F-16 w rozmowie z BiznesAlert.pl.

3. Moskwik: Oto dlaczego średnia cena energii na rynku w Polsce jest wyższa niż w Niemczech

– Instytut Jagielloński komentuje ceny hurtowe na rynku dnia następnego energii elektrycznej w Europie w styczniu 2024 roku, bo w Polsce jest drożej niż w Niemczech. – Przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkim niższy poziom mocy przesyłowych na połączeniach transgranicznych pomiędzy Europą Zachodnią a Środkową – ocenia Kamil Moskwik w rozmowie z BiznesAlert.pl.

4. Maksymowicz: Jak reformować górnictwo? Przypadek Argentyny

– Nowy prezydent Javier Milei, chce z argentyńskiego przemysłu surowcowego uczynić dźwignię gospodarczą kraju, pod warunkiem, że zostanie ono sprywatyzowane, ale niekoniecznie sprzedane obcemu kapitałowi. Argentyńska prywatyzacja sektora górniczego ma polegać na wykupie państwowych akcji przez podmioty i osoby prywatne. Tym, którzy dają gwarancje jej rozwoju banki udzielają pożyczek na przeprowadzenie prywatyzacji. Zagraniczne podmioty mogą w tym również uczestniczyć pod warunkiem, że nie będą posiadały większości akcji. To proste zasady obwiązujące w krajach gdzie sektor ten jest sprywatyzowany – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.

5. Szurowska: Gruzińska strategia, aby Unia była syta i Rosja cała

– Gruzja i Azerbejdżan chcą stać się krajami tranzytowymi dla produktów energetycznych importowanych do Unii Europejskiej z Azji Centralnej. Obecnie mogą pełnić podobną funkcję w przypadku towarów sankcjonowanych dostających się do Rosji – pisze Maria Szurowska, współpracownik BiznesAlert.pl.

Jaki klimat ma ciepłownictwo w Polsce? Spięcie


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X