#WSUMIE: UOKiK umorzy postępowanie ws. Nord Stream 2. Ropa z Iranu już w Polsce

14 sierpnia 2016, 10:30 Alert

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.

◄ PSE ma sposób na protesty przeciwko infrastrukturze dla Elektrowni Kozienice

Linia energetyczna najwyższych napięć 400 kV Kozienice-Ołtarzew będzie budowana z wykorzystaniem korytarza określonego w planie zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego – poinformowała rzeczniczka PSE Beata Jarosz.

Prezes Lotosu dla BA: Dostawa ropy z Iranu to test

Już dziś wpłyną na redę Naftoportu w Gdańsku tankowce Atlantas oraz Calida, mające ze sobą 2 mln baryłek irańskiej ropy. – Iran ma dobrą ropę. Jest to zakup testowy. Jeśli okaże się, że nasze rafinerie produkują z niego towar taki, jakiego potrzebujemy, to będziemy rozmawiać o umowach długoterminowe. Dziś to wszystko jest przed nami, bo rynek się otwiera i jest coraz więcej opcji, na przykład ze Stanów Zjednoczonych – mówi dla BiznesAlert.pl prezes Grupy Lotos Robert Pietryszyn.

Rynek mocy zneutralizuje szkodliwy wpływ OZE. Raport PKEE

W Warszawie odbyła się konferencja Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej poświęcona raportowi na temat propozycji stworzenia rynku mocy. Ma on pozwolić na uniknięcie problemów z dostawami energii i umożliwić powstawanie nowych mocy wytwórczych w Polsce.

Brak rynku mocy kosztowałby 38 mld zł. Najdroższa jest energia niedostarczona. Jak pokazano w raporcie, w okresie do 2030 r. przy braku jakichkolwiek mechanizmów koszt takiej niedostarczonej energii wyniesie 38 mld zł. Polityka energetyczna powinna być taka, żeby ta sytuacja się nie powtórzyła – zaznaczyła Marta Gajęcka, wiceprezes zarządu PGE ds. Rozwoju Rynku i Relacji Międzynarodowych.

Rynek mocy uchroni Polskę przed kosztami społecznymi niedoborów energii. – Należy jasno podkreślić: bezpieczeństwo kosztuje. Chcemy wyjść z naszą propozycją i pokazać w jaki sposób możemy zrobić to w Polsce. Sądzimy, że w taki sposób ukształtowany mechanizm, oparty na sprawdzonych rozwiązaniach będzie w stanie bez problemów uzyskać notyfikację Komisji – powiedział Remigiusz Nowakowski prezes spółki Tauron

Twórcy Nord Stream 2 chcą ominąć opór w Polsce

Zachodni partnerzy spółki Nord Stream 2 podjęli decyzję o wycofaniu swoich udziałów ze spółki odpowiedzialnej za budowę kontrowersyjnego gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego. Decyzja została podjęta w tym samym dniu, kiedy spółka Nord Stream 2 AG zdecydowała się na wycofanie wniosku o zgodę polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta na założenie spółki w Szwajcarii. Podkreślono, że decyzja nie ma wpływu na realizację projektu. Oznacza to, że Gazprom będzie sam budował gazociąg Nord Stream 2. Polska trafiła w czuły punkt Nord Stream 2

– Wycofanie wniosku oznacza, że nie jest możliwe utworzenie przez 6 podmiotów wspólnego przedsiębiorcy, który miał zająć się budową gazociągu Nord Stream 2. To czerwone światło dla tej transakcji – wyjaśnia Prezes UOKiK Marek Niechciał. Zgodnie z prawem antymonopolowym w związku z wycofaniem wniosku przez przedsiębiorców Prezes UOKiK umorzy prowadzone postępowanie.

Szybko postępują prace przy brandenburskiej odnodze gazociągu, który ma dostarczać nowy gaz z Nord Stream, a w przyszłości być może Nord Stream 2. W czerwcu władze samorządowe zatwierdziły szlak magistrali, a jesienią rusza proces planoonewania. Odpowiedzialna za projekt firma Gascade jest zadowolona z postępów. – Nie było żadnych przeszkód. Rozmowy z samorządami przebiegły bez sprzeciwów – powiedziała rzecznik Gascade Tatiana Bemert.

◄ Rosja chce użyć Kaspijskiej Piątki by zablokować gaz dla Europy

W deklaracji ze szczytu Azerbejdżan-Iran-Rosja w Baku prominentne miejsce zajmuje projekt Korytarza Transportowego Północ-Południe. Mniej konkretne, ale perspektywiczne, są deklaracje odnośnie współpracy energetycznej. Podczas gdy Turcja kontynuuje zaangażowanie w budowę Korytarza Południowego, czyli kanału dostaw kaspijskiego gazu do Europy, Rosja próbuje podkopać perspektywy na dalszy rozwój inicjatywy. Do gry o europejski rynek chce dołączyć Turkmenistan, czego obawia się Moskwa.

◄ Zwrot Turcji ku Rosji w energetyce bez konkretów

Turcy są gotowi zbudować jedną z planowanych czterech nitek gazociągu Turkish Stream, ale nie rezygnują z projektu Gazociągu Transanatolijskiego, który ma dać gaz kaspijski Europie. W wywiadzie dla agencji TASS prezydent Turcji Recep Erdogan powiedział, że władze jego kraju są gotowe do „podjęcia natychmiastowych kroków” na rzecz realizacji Turkish Stream.

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że Turkish Stream zawsze był projektem „dedykowanym Turcji”, oddzielnym względem South Stream przeznaczonym dla klientów europejskich. To zmiana w stosunku do deklaracji Rosjan z 2015 roku, kiedy South Stream zatrzymała Komisja Europejska, a ci prezentowali Turkish Stream jako alternatywę, na którą Komisja nie będzie miała wpływu.

Deklaracja Putina o tym, że Turkish Stream ma służyć dostawom gazu ziemnego do Turcji to minimalizacja projektu. Pierwotnie zakładał on zastąpienie South Stream. Miał osiągnąć tę samą przepustowość 63 mld m3 rocznie i składać się z czterech nitek.

Spór o Kurdów może pomóc Turkish Stream.

Turbiny Siemensa: Rosja testuje omijanie sankcji

Wykonawcy dwóch elektrowni gazowych na okupowanym przez Rosję Krymie sfinalizowali umowy dot. instalacji turbin gazowych produkowanych przez niemiecki koncern Siemens. Elementy instalacji zostały wykonane przez rosyjską spółkę, w której udziały mają Niemcy. Siemens zaprzecza informacjom agencji, że turbiny mają być przeznaczone dla krymskich elektrowni, zaznaczając jednak, że są one dedykowane dla elektrowni Taman, która znajduje się w południowej części Rosji, w pobliżu Krymu.

◄ Polska fotowoltaika ma wielki potencjał

Na koniec 2015 roku całkowita moc zainstalowanych systemów fotowoltaicznych sięgnęła 120 MW. Z tego mikroinstalacje stanowią już ok. 26 proc. Duża konkurencja i rozwój technologii sprawiają, że ceny paneli fotowoltaicznych spadły o 15 proc. w porównaniu do 2012 roku. Mimo to w fotowoltaice Polska plasuje się na końcu Europy. Moce produkcyjne wykorzystujemy w zaledwie 10 proc. – wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej.

◄  Spółki górnicze muszą pokazać Brukseli poprawę

Kluczowe dla restrukturyzacji górnictwa i notyfikowania programu naprawczego dla branży przez Komisję Europejską jest osiągnięcie w 2017 r. wyniku na poziomie tzw. zera plus przez Polską Grupę Górniczą i Jastrzębską Spółkę Węglową – uważa minister energii Krzysztof Tchórzewski.

PGNiG Termika złowiła perłę polskich kopalń

Firma PGNiG Termika S.A. podpisała kontrakt z Jastrzębską Spółką Węglową na zakup 100 proc. akcji Spółki Energetycznej „Jastrzębie” S.A. (SEJ). Zdaniem prezesa Grupy Kapitałowej PGNiG, Piotra Woźniaka, to zdobycie prawdziwej perełki. – Ta akwizycja umacnia pozycję Grupy dzięki zwiększeniu ogólnokrajowego zasięgu Termiki. Jest to znaczący wzrost potencjału, który pozytywnie przełoży się na całość Grupy PGNiG, wokół której budujemy sieć spółek – podkreślił prezes Wożniak.

Unia pomoże Finlandii uniezależnić się od Gazpromu

Obecnie Finlandia odbiera gaz tylko z Rosji. UE zdecydowała więc o dofinansowaniu gazociągu do Estonii, który ma zmienić tę sytuacjęKomisja Europejska poinformowała w środę (10 sierpnia), że dofinansuje budowę nowego interkonektora gazowego między Finlandią a Estonią. Połączenie pójdzie przez dno Morza Bałtyckiego i będzie miało łączną długość 152 km, z czego 80 km będzie biegło pod wodą.

Rynek ropy zmierza ku równowadze

Światowy rynek ropy będzie zmierzać ku równowadze – podała w raporcie Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). Zdaniem analityków agencji, wzrost wydobycia ropy na Bliskim Wschodzie zostanie wchłonięty przez zwiększone zapotrzebowanie rafinerii na ten surowiec.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Buchwald: Górnictwo jest do uratowania, ale potrzebuje radykalnej reformy

◄ Lotos sięgnie po nowe zasoby w Norwegii

Statoil, LOTOS Norge i Total Norge – udziałowcy koncesji Utgard (wcześniej Alfa Sentral) – przedstawili regulatorom norweskim i brytyjskim plan zagospodarowania ww. koncesji (Plan for Development and Operation). Zgodnie z przyjętym harmonogramem uruchomienie wydobycia przewidziano na koniec 2019 r.

Podczas podsumowania półrocza działalności Lotosu w tym roku podkreślono, że trzy wydarzenia miały szczególne znaczenie dla firmy:

  1. Rekordowe wydobycie w wysokości 5 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej
  2. Dywersyfikacja i powrót irańskiej ropy do Gdańska
  3.  EFRA – program efektywnej rafinacji zrealizowany w czerwcu w 23 procent

NFOŚiGW przeznaczy 2,5 mld zł na niskoemisyjną i zasobooszczędną gospodarkę

O dwie nowe części – obok Ekologicznego Akumulatora dla Przemysłu – NFOŚiGW wzbogacił program priorytetowy „Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki”, którego całkowity budżet wynosi 2,5 mld zł. Kolejne części instrumentu finansowego przygotowano pod kątem beneficjentów I osi PO IiŚ 2014-2020 oraz sektora ciepłowniczego. Jak podaje Fundusz nabór wniosków rozpocznie się 16 sierpnia br.

Litwa szantażuje Orlen po incydencie w Butyndze

Ochronę terminalu naftowego może przejąc państwo, jeśli właściciel obiektu koncern Orlen nie wyciągnie wnioski z incydentu z jachtem, do którego doszło w minioną sobotę – oświadczył szef MSW RL Tomas Žilinskas.

„Sądzę, jeśli Orlen wyciągnie odpowiednie wnioski i wzmocni ochronę, to wówczas wszystko będzie dobrze. Jednak jeśli Orlen myśli, że po tym incydencie nadal jest wszystko dobrze, to wówczas warto zastanowić się, czy właściciel może zapewnić odpowiednią ochronę” – powiedział BNS minister.

Reaktory wysokotemperaturowe będą wsparciem dla górnictwa

Zamieszczenie w planie wicepremiera Morawieckiego rozwoju reaktorów wysokotemperaturowych pokazuje, że rząd zamierza pomóc górnictwu węglowemu przez utworzenie alternatywnej drogi wykorzystania węgla dla przemysłu i energetyki przy uniknięcia szkodliwych emisji.

PGNiG chce na dłużej wejść na Ukrainę

– Przetestowaliśmy odbiór LNG także na rynku spot. Takich zakupów będziemy dokonywać regularnie w ramach uzupełniania portfela w zależności od dobrej oferty. Pozyskaliśmy stabilnego klienta na Ukrainie. To jest istotny element, bowiem dotychczas handel z zagranicą opierał się na Niemczech i Norwegii teraz na dłużej wchodzimy na rynek na Ukrainie. Londyńskie biuro tradingowe (do handlu gazem skroplonym – przyp. red.) powinno okrzepnąć, tak, aby  w I kw. przyszłego roku dokonywać transakcji – ocenił przedstawiciel PGNiG, Piotr Woźniak. 

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Naimski: Polska energetyka musi iść własną ścieżką

Jaworzno kupuje 16 autobusów elektrycznych

Szesnaście nowych autobusów elektrycznych kupuje Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej z Jaworzna. Spółka planuje w najbliższych latach, z pomocą środków unijnych, wymienić na autobusy elektryczne połowę swojej floty.

Testujący autobusy elektryczne od 2012 r. PKM z Jaworzna (ostatnio m.in. we współpracy ze spółką Tauron Dystrybucja) przygotował warty 60 mln zł unijny projekt dotyczący zakupu elektrycznego taboru autobusowego wraz z systemem inteligentnego zarządzania flotą, a także budową centralnej stacji ładowania i wymiany baterii oraz rozproszonych stacji szybkiego ładowania baterii.

Kryterium najniższej ceny może zniknąć z przetargów drogowych

Za 2–3 miesiące powinny ruszyć kolejne przetargi na budowę dróg i autostrad już według nowych zasad – zapowiada prezes Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych. Eksperci z branży i przedstawiciele administracji pracują nad usprawnieniem całej procedury i nowym wzorem umowy na realizację inwestycji drogowych. Wszyscy są zgodni co do tego, że kryterium najniższej ceny jest nie do przyjęcia, bo w ostatnich latach było jedną z głównych przyczyn problemów branży budowlanej.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Karaczun: Polsce trudno o sojuszników przeciwko ambitnej polityce klimatyczne

Nowa grupa hakerów pomaga służbom

Zajmująca się oprogramowaniem w obszarze bezpieczeństwa informacji amerykańska spółka Symantec poinformowała o odkryciu nieznanej dotąd grupy hakerów zajmującej się cyberszpiegostwem. W oświadczeniu Symantecu grupa otrzymała nazwę Strider. Działa ona od 5 lat i przez ten czas dokonała cyberataków na cele w Rosji, Chinach, Szwecji oraz Belgii.

Łatanie dziur prawnych dla cyberbezpieczeństwa

W debacie publicznej temat cyberbezpieczeństwa jest coraz częściej poruszany. Niewątpliwie obawy wielu analityków związane z zagrożeniem cyberatakami na sektor dostaw energii są uzasadnione. Ryzyko ataków stwarza problemy dla operatorów systemów informatycznych infrastruktury. Niewątpliwie, nie można go lekceważyć.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Żurawski vel Grajewski: Słowa, nie czyny tandemu Rosja-Turcja

Koniunktura na współpracę Polska-Litwa

Litewski publicysta Rimvydas Valatka podsumował na falach litewskiego radia LRT pierwszy rok prezydentury Andrzej Dudy z perspektywy stosunków polsko-litewskich. W swoim felietonie Valatka określił Warszawę i Waszyngton kluczami do obrony Litwy przed ewentualną agresją ze Wschodu. Jednocześnie podkreślił zdumiewający fakt braku zainteresowania wzajemnymi sprawami u polityków polskich i litewskich, w pierwszej kolejności obwiniając za obecne ochłodzenie na linii Warszawa-Wilno władze litewskie, które dotychczas nie potrafiły rozwiązać problemów polskiej mniejszości.

◄  Polska i Ukraina mogą się uzupełniać w sektorze zbrojeniowym

W Polsce, jak i na Ukrainie, wciąż obecny jest sprzęt wojskowy wywodzący się z czasów ZSRR. To stwarza pole do współpracy. Wiele typów uzbrojenia jest takich samych. Daje to możliwości modernizacji czy wymiany technologiami, które występowały w obydwu krajach – mówił w audycji Rynek Opinii w Radiu Dla Ciebie Dariusz Materniak, prezes Fundacji Centrum Badań Polska-Ukraina.

◄ Ukraina: Atak Rosji jest możliwy w każdej chwili

Rzecznik prezydenta Ukrainy do spraw operacji antyterrorystycznej Andrij Łysenko poinformował, że jego kraj znajduje się w stanie podwyższonej gotowości i spodziewa się rozpoczęcia nowej ofensywy Rosjan w każdej chwili.

Izrael chce dzielić się z Polską doświadczeniami w zakresie wojskowości

Współpraca wojskowa między armiami będzie się pogłębiać poprzez poszerzenie zakresu rozmów, wymianę informacji i dzielenie się doświadczeniami a także poprzez czerpanie nauki z doświadczeń w wykorzystywaniu zaawansowanych systemów uzbrojenia, takich jak rakiety firmy IMI Systems – mówi Avi Felder, prezes IMI Systems w rozmowie z Bogusławem Mazurem dla Polska the Times.

◄  Niemiecki Rheinmetall wyprodukuje czołgi dla Turcji

Turcja potrzebuje nowoczesnego wyposażenia dla swojej armii. Tej potrzebie chce służyć niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją na potrzeby przemysłu obronnego – Rheinmetall. W tym celu została utworzona w Turcji nowa spółka, która będzie się zajmowała produkcją czołgów.

Opracowała: Patrycja Rapacka