icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

#WSUMIE: Komisja ustąpiła Gazpromowi ws. OPAL. Rewolucja elektromobilna wymusza zmiany w prawie

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.

◄ Komisja ustąpiła Gazpromowi ws. OPAL

AFP podaje, że Komisja Europejska pozwoliła w piątek 28 października rosyjskiemu Gazpromowi na zwiększenie wykorzystania przepustowości gazociągu OPAL, który odprowadza gaz z Nord Stream przez Niemcy do Europy Środkowo-Wschodniej.

◄ Riley: Polska broni interesu Europy. Prawo unijne musi chronić przed Gazpromem

Prof. Alan Riley z University of London tłumaczy, dlaczego miękkie stanowisko Komisji Europejskiej wobec rosyjskiego Gazpromu w szeregu spornych tematów, które mają zostać niebawem rozstrzygnięte, przyniesie skutki odwrotne od oczekiwanych. Chwali twarde stanowisko Polaków.

◄ Tchórzewski: Zgoda Komisji na korzyść Gazpromu to zła wiadomość dla Polski

– Z punktu widzenia Polski jest to zła informacja. Decyzja ta pozwoli bowiem zmonopolizować gazociąg OPAL Gazpromowi i tym samym umożliwi uczestniczenie w rynku europejskim w systemie poza konkurencyjnym. Po drugie jest to nadzwyczajne traktowanie Gazpromu, które odbieram z zaniepokojeniem – ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Rewolucja elektromobilna wymusza zmiany w prawie

Do tej pory żeby stać się właścicielem komercyjnej stacji ładowania samochodów elektrycznych trzeba było pokonać niemałe trudności. Pierwszą z nich była konieczność występowania o koncesję na obrót energią. Prawo budowlane też nie zachęcało do działania. Spółdzielnie mieszkaniowe piętrzyły problemy i nie chciały udostępniać miejsc dla EV. Jeśli dodamy do tego zero ulg i dopłat dla posiadaczy samochodów zeroemisyjnych możemy śmiało powiedzieć, że światowe trendy sobie a my sobie.

Szymański dla FT: Nord Stream 2 zagraża Europie Środkowo-Wschodniej

W tekście dla Financial Times wiceminister spraw zagranicznych RP ds. europejskich Konrad Szymański ostrzega przed kontrowersyjnym projektem gazociągu Nord Stream 2.

Dania oczekuje jasnego stanowiska Brukseli w sprawie Nord Stream 2

Podczas zakończonej w piątek 21 października br., Rady Europejskiej pojawiła się kwestia nałożenia na Rosję sankcji za bombardowanie Syrii. Nie był to jedyny temat dyskusji unijnych polityków dotyczący kwestii relacji z Rosją. Jednym z tematów obrad był także projekt budowy gazociągu Nord Stream 2. Jak podkreśliła Premier RP, Beata Szydło, krytyczne stanowisko krajów Europy Środkowo – Wschodniej wobec tej inwestycji kolejny raz zostało potwierdzone na forum UE. Sceptycznie o Nord Stream 2 wypowiadał się także duński premier Lars Løkke Rasmussen, który zaznaczył, że potrzebne jest jednoznaczne stanowisko Komisji Europejskiej, inaczej projekt będzie oceniany tylko z perspektywy prawa, a więc w oparciu o Konwencję o morzu oraz prawo środowiskowe.

Władze portów w Szwecji czekają na werdykt wojska w sprawie Nord Stream 2

We wrześniu władze portu Karlshamn nabyły ziemie w miejscowości Stilleryd w pobliżu portu. Przeznaczeniem tej inwestycji jest składowanie rur na potrzeby budowy gazociągu Nord Stream 2. Jednak na początku tego tygodnia głównodowodzący szwedzkiej armii podkreślił, że wynajmowanie na potrzeby Nord Stream 2 Gazpromu dwóch portów – w Slite na Gotlandii oraz Karlshamn na południu Szwecji – może zagrażać bezpieczeństwu kraju.

Przeciek z Danii: Baltic Pipe będzie opłacalny

Jak piszą duńskie media, projekt polsko – duńskiego gazociągu Baltic Pipe będzie ekonomicznie opłacalny i jest zgodny z interesem publicznym. Koszt inwestycji będzie zależeć jednak od dokładnego wytyczenia trasy. To zależy od studium wykonalności, które zostanie zakończone do końca tego roku.

Wojna energetyczna w Syrii

Ropa i gaz były i są przyczyną groźnych konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie. Obecna wojna w Syrii toczy się w istocie o potężny gazociąg – uważają niektórzy amerykańscy analitycy. Dziś chodzi jednak nie tylko o jedną magistralę na gaz.

Saryusz-Wolski: Bezpieczeństwo energetyczne wymaga rozwiązań strategicznych, nie prawnych

Instrumenty prawne, jak chociażby wymogi Trzeciego Pakietu Energetycznego, tworzące ramy dla otwartej i uczciwej konkurencji na rynku gazu są ważnym elementem polityki energetycznej. Truizmem jest stwierdzenie, że wszelka inwestycja infrastrukturalna musi powstawać zgodnie z prawem Unii Europejskiej. Konieczne jest zapewnienie zgodności z regułami prawa konkurencji, ochrony środowiska czy konsumentów.

◄  Redukcja poprzez rozbudowę. Gazprom gra na reset jak Kreml

Problemy megaprojektów Gazpromu, za które jest współodpowiedzialna Polska mogą sprawić, że Rosjanie krótkofalowo będą poszukiwali tymczasowego porozumienia z Komisją Europejską. Realizacja ambitnych planów może się rozciągnąć w czasie. Polityka gazowego giganta jest spójna z działaniami Kremla.

Litwini nie chcą ugody z Orlenem

Polacy z Orlen Lietuva i Litwini z Kolei Litewskich (Lietuvos Geleżinkeliai) spierają się o wysokość taryf transportowych za dostawy produktów naftowych do rafinerii w Możejkach. Litwini odrzucają możliwość ugody pozasądowej.

Parlament Europejski: Nord Stream 2 jest niezgodny z interesami Unii

Parlament Europejski w raporcie pt.: „Strategia Unii Europejskiej na rzecz skroplonego gazu ziemnego oraz magazynowania gazu” stwierdził, że projekt gazociągu Nord Stream 2 „jest niezgodny z interesami Unii Europejskiej”.

Bruksela ucieka przed polityką w układ z Gazpromem

W sprawie działań rosyjskiego Gazpromu Komisja Europejska po raz kolejny ucieka przed polityką. Jednak jest to bieg w kółko, bo działalność rosyjskiego giganta w Europie to ma charakter polityczny. W obronie rosyjskiego giganta działają interesy niemieckie, sprzyjające rosyjskim planom utrzymania dominacji na rynku gazu Europy Środkowo-Wschodniej.

Elektromobilność będą napędzać polscy inżynierowie

– Rozwój motoryzacji konwencjonalnej i motoryzacji przyszłości, a więc elektromobilność może przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki. Dzięki doskonałej kadrze inżynierów możemy być w czołówce rozwoju rewolucji 4.0. – powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji w Ministerstwie Rozwoju pod tytułem: „Motoryzacja kołem zamachowym polskiej gospodarki”.

◄ Rząd domaga się zmiany inwestora w aktywa EDF

Rząd oczekuje długoterminowego inwestora dla aktywów EDF w Polsce, który zgodzi się na niekoniecznie rentowne, ważne dla bezpieczeństwa energetycznego inwestycje. Nie widzi w tej roli funduszu inwestycyjnego nastawionego na zysk – poinformował dziennikarzy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tchórzewski: Ugoda Komisji z Gazpromem wymusza wzmożenie prac na rzecz Korytarza Norweskiego

Minister energetyki odniósł się do informacji medialnych o tym, że Komisja Europejska zamierza zgodzić się na większe wykorzystanie niemieckiej odnogi Nord Stream przez rosyjski Gazprom. Pozwoli to na zwiększenie dostaw z Rosji do Niemiec, a tamtędy na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. To zagrożenie dla konkurencyjnych źródeł, które ma zapewnić polska Brama Północna.

Gaz zaczyna wypierać węgiel

Rok 2016 przyniósł nieoczekiwane zmiany na rynku energii. Gwałtowny wzrost cen węgla wywołał zaskoczenie wśród ekspertów i analityków. Cena surowca (według NWE ARA) od stycznia bieżącego roku wzrosła z poziomu 45 USD/t do ponad 75 USD/t. W pierwszym kwartale 2016 roku głównym czynnikiem determinującym ceny energii była tendencja zwyżkowa cen węgla. Podczas gdy ceny surowca gwałtownie wzrosły, europejskie ceny gazu pozostały na stosunkowo niskim poziomie.

Dania: Baltic Pipe rozbroi Rosję w Europie Środkowo-Wschodniej

Duński rząd z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę budowy gazociągu Baltic – Pipe. Nie ma to jednak wpływu na stanowisko sprawie kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. Decyzja w tej sprawie zależy od Unii Europejskiej – podkreślił rzecznik do spraw zagranicznych rządzącej Partii Liberalnej Michael Aastrup Jensen. Z kolei zdaniem ministra energetyki i zmian klimatu Danii Lars Chrystiana Lilleholta Baltic Pipe to projekt, który może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

Polska i Litwa – kooperacja czy konkurencja w gazie?

Litwa od kilku lat czyni postępy w dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego. Od dwóch lat w Kłajpedzie funkcjonuje pływający terminal, który przynosi korzyści dla gospodarki, czego najlepszych przykładem jest rosnącą popularność LNG w krajach bałtyckich. Drugim elementem jest gazowa synchronizacja z pozostałą częścią Unii Europejskiej. Kluczowym narzędziem ma być budowa połączenia gazowego z Polską, którego realizacja mimo problemów z punktu widzenia polskiej i litewskiej strony wciąż jest ważna. Kwestią otwartą pozostaje jednak sposób w jaki Litwa będzie kooperować z Polską w sektorze LNG. Oba kraje mają bowiem ambicję stania się pośrednikami w globalnym handlu LNG na regionalnym rynku.

PGNiG może zaskarżyć układ Komisji z Gazpromem

Jak poinformowało w swoim komunikacie PGNiG, decyzje Komisji Europejskiej i niemieckiego urzędu regulacji energetyki (Bundesnetzagentur) ws. udostępnienia Gazpromowi przepustowości gazociągu OPAL oraz decyzja Komisji Europejskiej ws. nadużywania pozycji monopolisty przez Gazprom, będą naruszać przepisy Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Dyrektywę 2009/73/WE ws. wspólnych zasad rynku wewnętrznego – Stanowić będą także realne zagrożenie dla stabilności dostaw gazu do Europy Środkowo – Wschodniej czytamy w komunikacie.

Riley: Nord Stream 2 to krok wstecz w polityce energetycznej UE

– Europa Północno-Zachodnia jest dobrze zintegrowana. Europa Środkowa idzie we właściwym kierunkom. Połączenia gazowe mają środki. Powstają nowe projekty LNG. Wyzwaniem jest coś takiego, jak Nord Stream 2, które działa wbrew tym wszystkim zabiegom. Jeśli wpuścimy dodatkowe 55 mld m3 gazu ziemnego rocznie z Rosji, nie możemy jednocześnie walczyć o ustabilizowanie tranzytu przez Ukrainę – ostrzegł Alan Riley, profesor prawa na University of London.

◄ Putin ujawnia cenę gazu z Rosji dla Polski i Ukrainy

Rosja jest gotowa sprzedawać Ukrainie gaz w cenie 180 dolarów za 1000 m3 – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania Klubu Wałdajskiego. Jednocześnie ujawnił cenę jaką płaci za rosyjski gaz Polska.

Opracowała: Patrycja Rapacka

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.

◄ Komisja ustąpiła Gazpromowi ws. OPAL

AFP podaje, że Komisja Europejska pozwoliła w piątek 28 października rosyjskiemu Gazpromowi na zwiększenie wykorzystania przepustowości gazociągu OPAL, który odprowadza gaz z Nord Stream przez Niemcy do Europy Środkowo-Wschodniej.

◄ Riley: Polska broni interesu Europy. Prawo unijne musi chronić przed Gazpromem

Prof. Alan Riley z University of London tłumaczy, dlaczego miękkie stanowisko Komisji Europejskiej wobec rosyjskiego Gazpromu w szeregu spornych tematów, które mają zostać niebawem rozstrzygnięte, przyniesie skutki odwrotne od oczekiwanych. Chwali twarde stanowisko Polaków.

◄ Tchórzewski: Zgoda Komisji na korzyść Gazpromu to zła wiadomość dla Polski

– Z punktu widzenia Polski jest to zła informacja. Decyzja ta pozwoli bowiem zmonopolizować gazociąg OPAL Gazpromowi i tym samym umożliwi uczestniczenie w rynku europejskim w systemie poza konkurencyjnym. Po drugie jest to nadzwyczajne traktowanie Gazpromu, które odbieram z zaniepokojeniem – ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Rewolucja elektromobilna wymusza zmiany w prawie

Do tej pory żeby stać się właścicielem komercyjnej stacji ładowania samochodów elektrycznych trzeba było pokonać niemałe trudności. Pierwszą z nich była konieczność występowania o koncesję na obrót energią. Prawo budowlane też nie zachęcało do działania. Spółdzielnie mieszkaniowe piętrzyły problemy i nie chciały udostępniać miejsc dla EV. Jeśli dodamy do tego zero ulg i dopłat dla posiadaczy samochodów zeroemisyjnych możemy śmiało powiedzieć, że światowe trendy sobie a my sobie.

Szymański dla FT: Nord Stream 2 zagraża Europie Środkowo-Wschodniej

W tekście dla Financial Times wiceminister spraw zagranicznych RP ds. europejskich Konrad Szymański ostrzega przed kontrowersyjnym projektem gazociągu Nord Stream 2.

Dania oczekuje jasnego stanowiska Brukseli w sprawie Nord Stream 2

Podczas zakończonej w piątek 21 października br., Rady Europejskiej pojawiła się kwestia nałożenia na Rosję sankcji za bombardowanie Syrii. Nie był to jedyny temat dyskusji unijnych polityków dotyczący kwestii relacji z Rosją. Jednym z tematów obrad był także projekt budowy gazociągu Nord Stream 2. Jak podkreśliła Premier RP, Beata Szydło, krytyczne stanowisko krajów Europy Środkowo – Wschodniej wobec tej inwestycji kolejny raz zostało potwierdzone na forum UE. Sceptycznie o Nord Stream 2 wypowiadał się także duński premier Lars Løkke Rasmussen, który zaznaczył, że potrzebne jest jednoznaczne stanowisko Komisji Europejskiej, inaczej projekt będzie oceniany tylko z perspektywy prawa, a więc w oparciu o Konwencję o morzu oraz prawo środowiskowe.

Władze portów w Szwecji czekają na werdykt wojska w sprawie Nord Stream 2

We wrześniu władze portu Karlshamn nabyły ziemie w miejscowości Stilleryd w pobliżu portu. Przeznaczeniem tej inwestycji jest składowanie rur na potrzeby budowy gazociągu Nord Stream 2. Jednak na początku tego tygodnia głównodowodzący szwedzkiej armii podkreślił, że wynajmowanie na potrzeby Nord Stream 2 Gazpromu dwóch portów – w Slite na Gotlandii oraz Karlshamn na południu Szwecji – może zagrażać bezpieczeństwu kraju.

Przeciek z Danii: Baltic Pipe będzie opłacalny

Jak piszą duńskie media, projekt polsko – duńskiego gazociągu Baltic Pipe będzie ekonomicznie opłacalny i jest zgodny z interesem publicznym. Koszt inwestycji będzie zależeć jednak od dokładnego wytyczenia trasy. To zależy od studium wykonalności, które zostanie zakończone do końca tego roku.

Wojna energetyczna w Syrii

Ropa i gaz były i są przyczyną groźnych konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie. Obecna wojna w Syrii toczy się w istocie o potężny gazociąg – uważają niektórzy amerykańscy analitycy. Dziś chodzi jednak nie tylko o jedną magistralę na gaz.

Saryusz-Wolski: Bezpieczeństwo energetyczne wymaga rozwiązań strategicznych, nie prawnych

Instrumenty prawne, jak chociażby wymogi Trzeciego Pakietu Energetycznego, tworzące ramy dla otwartej i uczciwej konkurencji na rynku gazu są ważnym elementem polityki energetycznej. Truizmem jest stwierdzenie, że wszelka inwestycja infrastrukturalna musi powstawać zgodnie z prawem Unii Europejskiej. Konieczne jest zapewnienie zgodności z regułami prawa konkurencji, ochrony środowiska czy konsumentów.

◄  Redukcja poprzez rozbudowę. Gazprom gra na reset jak Kreml

Problemy megaprojektów Gazpromu, za które jest współodpowiedzialna Polska mogą sprawić, że Rosjanie krótkofalowo będą poszukiwali tymczasowego porozumienia z Komisją Europejską. Realizacja ambitnych planów może się rozciągnąć w czasie. Polityka gazowego giganta jest spójna z działaniami Kremla.

Litwini nie chcą ugody z Orlenem

Polacy z Orlen Lietuva i Litwini z Kolei Litewskich (Lietuvos Geleżinkeliai) spierają się o wysokość taryf transportowych za dostawy produktów naftowych do rafinerii w Możejkach. Litwini odrzucają możliwość ugody pozasądowej.

Parlament Europejski: Nord Stream 2 jest niezgodny z interesami Unii

Parlament Europejski w raporcie pt.: „Strategia Unii Europejskiej na rzecz skroplonego gazu ziemnego oraz magazynowania gazu” stwierdził, że projekt gazociągu Nord Stream 2 „jest niezgodny z interesami Unii Europejskiej”.

Bruksela ucieka przed polityką w układ z Gazpromem

W sprawie działań rosyjskiego Gazpromu Komisja Europejska po raz kolejny ucieka przed polityką. Jednak jest to bieg w kółko, bo działalność rosyjskiego giganta w Europie to ma charakter polityczny. W obronie rosyjskiego giganta działają interesy niemieckie, sprzyjające rosyjskim planom utrzymania dominacji na rynku gazu Europy Środkowo-Wschodniej.

Elektromobilność będą napędzać polscy inżynierowie

– Rozwój motoryzacji konwencjonalnej i motoryzacji przyszłości, a więc elektromobilność może przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki. Dzięki doskonałej kadrze inżynierów możemy być w czołówce rozwoju rewolucji 4.0. – powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji w Ministerstwie Rozwoju pod tytułem: „Motoryzacja kołem zamachowym polskiej gospodarki”.

◄ Rząd domaga się zmiany inwestora w aktywa EDF

Rząd oczekuje długoterminowego inwestora dla aktywów EDF w Polsce, który zgodzi się na niekoniecznie rentowne, ważne dla bezpieczeństwa energetycznego inwestycje. Nie widzi w tej roli funduszu inwestycyjnego nastawionego na zysk – poinformował dziennikarzy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tchórzewski: Ugoda Komisji z Gazpromem wymusza wzmożenie prac na rzecz Korytarza Norweskiego

Minister energetyki odniósł się do informacji medialnych o tym, że Komisja Europejska zamierza zgodzić się na większe wykorzystanie niemieckiej odnogi Nord Stream przez rosyjski Gazprom. Pozwoli to na zwiększenie dostaw z Rosji do Niemiec, a tamtędy na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. To zagrożenie dla konkurencyjnych źródeł, które ma zapewnić polska Brama Północna.

Gaz zaczyna wypierać węgiel

Rok 2016 przyniósł nieoczekiwane zmiany na rynku energii. Gwałtowny wzrost cen węgla wywołał zaskoczenie wśród ekspertów i analityków. Cena surowca (według NWE ARA) od stycznia bieżącego roku wzrosła z poziomu 45 USD/t do ponad 75 USD/t. W pierwszym kwartale 2016 roku głównym czynnikiem determinującym ceny energii była tendencja zwyżkowa cen węgla. Podczas gdy ceny surowca gwałtownie wzrosły, europejskie ceny gazu pozostały na stosunkowo niskim poziomie.

Dania: Baltic Pipe rozbroi Rosję w Europie Środkowo-Wschodniej

Duński rząd z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę budowy gazociągu Baltic – Pipe. Nie ma to jednak wpływu na stanowisko sprawie kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. Decyzja w tej sprawie zależy od Unii Europejskiej – podkreślił rzecznik do spraw zagranicznych rządzącej Partii Liberalnej Michael Aastrup Jensen. Z kolei zdaniem ministra energetyki i zmian klimatu Danii Lars Chrystiana Lilleholta Baltic Pipe to projekt, który może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

Polska i Litwa – kooperacja czy konkurencja w gazie?

Litwa od kilku lat czyni postępy w dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego. Od dwóch lat w Kłajpedzie funkcjonuje pływający terminal, który przynosi korzyści dla gospodarki, czego najlepszych przykładem jest rosnącą popularność LNG w krajach bałtyckich. Drugim elementem jest gazowa synchronizacja z pozostałą częścią Unii Europejskiej. Kluczowym narzędziem ma być budowa połączenia gazowego z Polską, którego realizacja mimo problemów z punktu widzenia polskiej i litewskiej strony wciąż jest ważna. Kwestią otwartą pozostaje jednak sposób w jaki Litwa będzie kooperować z Polską w sektorze LNG. Oba kraje mają bowiem ambicję stania się pośrednikami w globalnym handlu LNG na regionalnym rynku.

PGNiG może zaskarżyć układ Komisji z Gazpromem

Jak poinformowało w swoim komunikacie PGNiG, decyzje Komisji Europejskiej i niemieckiego urzędu regulacji energetyki (Bundesnetzagentur) ws. udostępnienia Gazpromowi przepustowości gazociągu OPAL oraz decyzja Komisji Europejskiej ws. nadużywania pozycji monopolisty przez Gazprom, będą naruszać przepisy Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Dyrektywę 2009/73/WE ws. wspólnych zasad rynku wewnętrznego – Stanowić będą także realne zagrożenie dla stabilności dostaw gazu do Europy Środkowo – Wschodniej czytamy w komunikacie.

Riley: Nord Stream 2 to krok wstecz w polityce energetycznej UE

– Europa Północno-Zachodnia jest dobrze zintegrowana. Europa Środkowa idzie we właściwym kierunkom. Połączenia gazowe mają środki. Powstają nowe projekty LNG. Wyzwaniem jest coś takiego, jak Nord Stream 2, które działa wbrew tym wszystkim zabiegom. Jeśli wpuścimy dodatkowe 55 mld m3 gazu ziemnego rocznie z Rosji, nie możemy jednocześnie walczyć o ustabilizowanie tranzytu przez Ukrainę – ostrzegł Alan Riley, profesor prawa na University of London.

◄ Putin ujawnia cenę gazu z Rosji dla Polski i Ukrainy

Rosja jest gotowa sprzedawać Ukrainie gaz w cenie 180 dolarów za 1000 m3 – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania Klubu Wałdajskiego. Jednocześnie ujawnił cenę jaką płaci za rosyjski gaz Polska.

Opracowała: Patrycja Rapacka

Najnowsze artykuły